Hoe werkt de sociale dienst? De algemene bijstandswet Algemene bijstandswet verving gunst door recht Ellstedenwinnaar Reinier Paping (1963) bekijkt de trotse verzameling medailles, die S. Swierstra, nu 80 jaar, in vroegere elfstedentochten veroverde. De heer Swierstra werd derde in 1912 en tweede in 1917. Over de taken van een moderne sociale dienst bestaan, zoals wel eens blijkt uit gesprekken, krantenartikelen en ingezonden stukken, nog vrijwat misverstanden. Het doet ons daarom genoegen, in ,,De Leeuwarder Gemeenschap" iets over de sociale dienst van de Friese hoofdstad te mogen vertellen. vaardigheid om met een massale inspanning in een voorbeeldloze samenwerking dit evene ment gestalte te geven. U zult het mij, als loco-burgemeester van Leeuwarden, niet kwa lijk nemen, dat ik hier een stukje lokale trots nadrukkelijk etaleer. Onze trots is, dat we tel kens weer die plotselinge stroom van duizen den rijders zonder andere dan organisatorische moeilijkheden onder dak kunnen brengen bij de Leeuwarder bevolking, waarbij de grote massa der particuliere logiesgevers er eenvou dig niet aan denkt ook maar één cent vergoe ding te vragen. Met de rijders stromen op de dag voor de elfstedentocht de logiesaanbiedin- gen binnen bij het huisvestingsbureau. Dat be tekent niet weinig; men moet bedenken, dat het gaat om volslagen onbekende gasten, die in het hartje van een ijzige winter, met alle daaraan verbonden huishoudelijke problemen, om onderdak aankloppen. Dat op zo'n dag in Leeuwarden bovendien alle records snertkoken worden gebroken, is een sportieve bijkomstig heid, die nog nooit in het nieuws is ge weest Wat de massale belangstelling betreft, wordt de oogst van de elfstedentocht slechts zelden binnengehaald. Het voor dit sportevenement nodige weer komt maar weinig voor. Hét grote evenement van Friesland en van Leeuwarden in het bijzonder onttrekt zich aan de regelmaat, die men graag zou wensen, juist omdat wij hier eigenlijk niets hebben om periodiek naar uit te kijken. Inmiddels heeft de elfstedentocht op de schaats wel zijn vervolg gehad in andere tochten langs dezelfde route, maar dan onder comfortabeler omstandigheden (met de auto en per boot bijvoorbeeld), met de elfsteden- wandeltocht als sportieve tweede. Doen wij echter genoeg met de faam, die de elfstedentocht bezit en als gevolg daarvan, ook deze elf steden hebben verworven? De belang stelling is aanwezig in een zeer ruime kring, die zich zelfs tot ver buiten de landsgrenzen uitstrekt. Maar in geen enkele boekhandel is een werkje (bijvoorbeeld in de vorm van een foto-pocket) verkrijgbaar, dat speciaal aan de elf steden is gewijd. Wie, als individuele toe rist, een elfstedentocht wil maken met zijn auto en niet in de lange pinkstercolonne wenst te rijden, vindt geen enkele hindernis op zijn weg. Maar ook vindt hij geen enkele begelei ding, bijvoorbeeld in de vorm van een con- trolekaart, die in elke van de elf steden kan worden afgestempeld. De 12e december heeft opnieuw geleerd, dat de elfstedentocht een belangrijk pand in de propaganda voor Friesland en Leeuwarden is. Wordt het niet uitgebuit, dan kan het pand verbeuren worden. „Aan iedereen die niet in de noodzakelijke kosten van het bestaan kan voorzien, wordt bijstand verleend door burgemeester en wethoudersDat is, zeer in het kort, de inhoud van de algemene bijstandswet, die sinds 1 januari 1965 geldt en die sedert die datum in ons land heel wat gesprekstof heeft opgeleverd. Veel misverstand is gewekt bij en door mensen, die wel hebben begrepen „dat iedereen nu recht op bijstand heeft", maar die vergeten, dat daarbij de nadruk moet vallen op het woord „recht". Velen leggen de nadruk op het woord „iedereen", en zeggen er dan niet bij: iedereen die noodzakelijke kos ten moet maken en zelf niet over middelen beschikt." Of iemand die meent dat hij bijstand nodig heeft, werkelijk in de omstandig heden verkeert die de wet op het oog heeft, wordt in eerste instantie beoor deeld door burgemeester en wethouders van de gemeente waar hij woont. In Leeuwarden heeft het gemeentebestuur die beoordeling in hoofdzaak opge dragen aan een gespecialiseerde ambtelijke dienst. Dat is in een stad van deze omvang ook wel nodig, want die conclusie zal de lezer uit het vervolg wel kunnen trekken de uitvoering van de algemene bijstandswet is niet alleen een omvangrijk werk, maar ook en vooral vakwerk, dat moet worden gedaan door deskundigen die er al hun tijd aan kunnen besteden. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de verantwoordelijkheid voor het algemene beleid berust bij het gemeentebestuur. Daarin worden burgemeester en wet houders bijgestaan door een commissie van advies, waarin, naast enkele leden van de gemeenteraad, een aantal deskundigen uit de burgerij een belangrijke stem hebben. De adviescommissie oordeelt over algemene aspecten van de bij standsverlening, niet over individuele gevallen. Burgemeester en wethouders stellen dus de algemene richtlijnen voor het bij- standsbeleid vast, en de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (G.S.D.) is aan hen verantwoording schuldig voor de toepassing daarvan. BIJ DE OMSLAGFOTO Zo zag het er uit in de Leeuwarder raad zaal tijdens de ontvangst van de elisteden- tochtwinnaars op 12 december. Op de voor grond de cameraman van de N.C.R.V., die opnamen maakte voor een uitgebreide do cumentaire over de elfstedentochten: een programma, dat pas na de volgende tocht (en dus over onbepaalde tijd) voor ver toning gereed zal zijn. Loco-burgemeester J. Tiekstra is hier aan het woord, rechts achter hem staat gemeentesecretaris P. P. de Jong. Verder naar links ziet u, gerekend van de spreker af, de wethouders J. Heetla en K. J. de Jong. Rechts, zittend: de heer S. Swierstra (80) uit Heerenveen, derde in de elfstedentocht van 1912 en tweede in 1917; mevrouw Swierstra en de heer J. L. Hoogland, voorzitter van de Vereniging De Friesche Elf Steden. De behandeling van aan vragen Met de behandeling van aanvra gen om bijstand zijn ongeveer vijf entwintig ambtenaren in het bij zonder belast. Deze dames en he ren, die we in het vervolg maat schappelijke werkers zullen noe men, hebben voor het merendeel de opleiding Middelbare Sociale Arbeid voltooid, en zijn verder binnen de dienst speciaal getraind in het bijstandswerk. Sommigen van hen hebben om zich nog ver der te bekwamen hogere opleidin gen in sociale arbeid en maat schappelijk werk gevolgd. Hun taak is het, met de aanvrager van bijstand een gesprek te voe ren over zijn aanvraag. Een ge sprek, op voet van gelijkheid tus sen twee mensen die met elkaar

Leeuwarder Gemeenschap | 1966 | | pagina 5