Ruk HBS. Iïonderd jaar Mr. J. S. Brouwer te Bussum stuurde ons deze foto van het lerarenkorps van de R.H.B.S., zoals dit op 1 november 1906 werd vereeuwigd, waarschijnlijk door de vroe gere amanuensis Klooster. Er is, voor zover mr. Brouwer bekend, nog maar één dezer mensen in leven en wel, zoals bij de sta tistiek past, de enige vrouw. Hij geeft de volgende namen: Staande, van links naar rechts: A. Engelsman geschiedenis en schoon schrijven. Mogendorf. H. Boonstra Duits aan Gymnasium en laagste klassen R.H.B.S. (bijnaam Bitte). van Dijk. Kettner later marine-instituut Den Helder. J. G. Brederode Frans. A. L. Brouwer Duits. de Weerd (bijnaam De Puck) Neder lands. Dr. W. A. Poort wiskunde, later direc teur der Algemene Friese. van Bemmel. Bouwman. D. A. G. Vastenou aardrijkskunde. H. Bogtstra gymnastiek. Buiten schooltijd bekend dansleraar. Zittend, van links naar rechts: J. Branbergen geschiedenis!?): later Ge meentelijke Handelsschool, Raamplein, Am sterdam. L. van der Wal Engels, later directeur R.H.B.S., Steenwijk. Dr. Ariens Kappers directeur. J. Bubberman tekenen. (Vermoedelijk bij diens afscheid deze foto). Mej. De Graaf, nu mevrouw Van Meeteren in Wageningen. P. Middel. Dr. J. van Rijn natuurkunde. Twee ongelijksoortige gebeurtenissen trokken in de week van 8 tot 15 september van het jaar 1867 op het Zaailand sterk de aandacht- Op maandag 9 september kwam het gerechtshol bijeen om recht te spreken over zekere Jongstra, boeren arbeider te Bakhuizen, die door zijn baas was ontslagen en met de hulp van de „sterke arm" van het erf was verwijderd, welke onheuse bejegening hem ertoe had gebracht de nacht daarop brand te stichten in een hooiberg bij deze boerde rij, met het kennelijke doel een en ander in vlammen te doen opgaan. Het ge rechtshot achtte dit wanbedrijf vatbaar voor het opleggen van de doodstraf. Tot een voltrekking daarvan is het nooit gekomen, want Jongstra kreeg gratie, maar dat wist natuurlijk nog niemand op die gedenkwaardige 9e september. Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 16e jaargang no. 4 april 1967 Redactiecommissie: *--»■ Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementspri|s 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 3