„Sybo" en „'Vat 69" Van cafetaria naar koffieshop en bar Ontmoetingsplaatsen voor de jeugd 12 De oudste koffiebar in Leeuwarden is Sybs (voorheen Wybs). Hij bestaat al ruim tien jaar, is al die jaren door toonbeeld geweest van een zekere exclusi viteit en is dat nu nog wat betreft zijn bezoekers. De meeste bezoekers van Sybs zijn vaste klanten, over het algemeen in de leeftijd van 18 tot 30 jaar. Er komen echter ook wel eens ouderen, men denke bijvoorbeeld aan Manus, de bloemenkoopman. In Sybs komen geen nozems (vetkuiven) en lawaaitrappers en als die er toch komen, worden ze zonder pardon verwijderd, omdat Sybe het aanzien van zijn zaak op peil wil houden. De bezoekers zijn middelbarescholieren en studenten. Er is dan ook een merkbaar sociaal verschil tussen Sybs en bijvoorbeeld Roels koffieshop wat de bezoekers betreft. In „Vat 69 (zelfde exploitatie als Sybs) is de selectie nog verder doorgevoerd. Bezoekers dienen behoorlijk gekleed te zijn en zich daarnaar ook te gedragen. We kunnen een elite onder de jeugd daar ook het beste zoeken. Zitten en praten in „Sybs" Bloemenkoopman Manus is een vaste, zij het wat uit de toon vallende, bezoeker van „Sybs". In het vorige nummer van de Leeuwarder Gemeenschap zijn we gestart met een serie artikelen over de nieuwe ontmoetingsplaat sen van de jeugd, waartoe speciaal de kof fiebars en wat daarvoor doorgaat behoren. De artikelen worden geschreven door onze nieuwe medewerker Ad van Dongen, aan wie wij hebben verzocht dit veelzijdige on derwerp critisch te behandelen. Hij lijkt ons daarvoor de geschikte figuur, omdat zijn leeftijd hem in staat stelt zich in te leven in de belangstellingssfeer van de jeugd, ter wijl hij toch oud genoeg is om niet klakke loos te aanvaarden wat sommige jongeren (en dan speciaal de „jongere jongeren") tamelijk critiek- en vaak ook normloos be geren. Bovendien heeft Van Dongen jour nalistieke ambities. Twee kanttekeningen passen bij deze serie, die ook in volgende nummers zal worden voortgezet. Koffiebars en dergelijke zijn op zichzelf geen verschijnselen van een zo groot belang, dat ze een uitgebreide publici teit verdienen. Ze ressorteren onder de zeer kleinen in de horecasector en vinden hun bestaansrecht slechts door de belangstelling van een deel van de jeugd. De opkomst en de snelle verbreiding van de koffiebars en aanverwante pleisterplaatsen zijn echter interessante verschijnselen in het licht van het huidige gedragspatroon van de jonge ren. Daarover iets meer aan de weet komen vraagt, dat we eens binnen de muren van deze inrichtingen kijken. Van Dongen deed dit dus voor u en fotografe Anneke Bleeker kijkt met hem mee. De andere kanttekening is, dat een critische beoordeling een sterk persoonlijke visie door de verhalende beschrijving mengt. Het kan daardoor zijn, dat de auteur sommige dingen positiever of negatiever beoordeelt dan wij van redactiewege geneigd zouden zijn te doen. Wij vinden dit geen bezwaar om hem het woord te geven en wij nemen aan, dat u deze opvatting deelt.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 12