rs ff- Vat 69 13 rotaria" staat er op het raam bij Sybs, Dit is onjuist, want mo- ntpp, heeft het meer het karakter van een Amerikaanse koffie- "hAnD e nata tv er koop werd gestaakt toen Sybe Osinga ongeveer Maar cieleden de bar overnam; wat essentieel is voor de benaming ko f eshop Wel is er nog gelegenheid voor forensscholieren om Sn de middag een belegd broodje of een uitsmijter te halen. Met worsties en toastjes kunnen de hongerigen verder nog gespijsd worden- Maar het drinken van koffie en frisdranken is toch wel de ïehalve'sybe zijn als barkeeper bekend Theo Domna, de bedrijfs- feider en Simon van der Heide. Als het erg druk is en dat komt Si'eens voor helpt Theo's vrouw Ineke. Er wordt gefluisterd, L Sybe behalve het „Vat" meer plannen heeft, maar navraag platenspeler nog wel eens defect raken. Theo stelde voor de ouderen, die tegen koffiebars waren, eens te laten zien wat het precies is. Ze moesten dan maar eens op een rustige avond komen kijken (Hij noemde maandag 7 augus tus). Hierna zouden ze wel tot ander inzicht komen. Dus, wan trouwende ouders of belangstellenden, kom 7 augustus om een uur of acht eens in Sybs kijken en gaat U nu eens proberen er iets slechts in te zien. Het zal U niet lukken. De nieuwe drankwet zal voor Sybs geen ingrijpende gevolgen heb ben Vroeger kon men zonder meer een koffiebar exploiteren, maar als straks de drankwet erdoor komt, moet men een bewijs van ge schiktheid hebben. Bij Sybs is dit allemaal a geregeld De invojs- ring van deze drankwet is zeker een vooruitgang te noemen. Nu kan men een beetje de kwaliteit en kwantiteit van allerlei bars, die niet direkl onder het hoofdstuk café vallen, binnen bepaalde gren zen houden. Sybs en kuituur Sybs is een bar voor scholieren, zoals we reeds eerder opmerkten. Er heerst een vrij intellectuele sfeer; er wordt verstandig gespro ken dan in andere gelegenheden. Snobs zijn hier ook aanwezig, zoals waar ook ter wereld, maar ze zijn gering in aantal. Enl dan het kutuurleven! Het Vrije Volk en soms ook De Telegraaf en andere bladen worden omstreeks tien uur door de schoolpauze houdenden met interesse gelezen. Ook mensen met beroepen d niet samenhangen met vaste arbeidstijden (benijdenswaardig!) zoals kunstenaars, journalisten, enz. zijn dan aanwezig en zijn vaak doen de problemen als Vietnam en Israël in no time op te lossen. Het qestruikel over schooltassen is op dergelijke tijdstippen niet van de lucht. Waar kan je ook beter leren dan in een licht geroezemoes met muziek op de achtergrond en bij het genot van een kop koffie ot een cola? „Nergens", zeggen de bezoekers. En dat zal wel waar zijn. Leren is vandaag-de-dag geen kloosterachtig zich opsluiten me er. De radio kan niet worden gemist. Hieraan indachtig de sPr®u^j „Non scolae sed vitae discimus", wat betekent: „niet van de school maar van het leven leren wij". c, We kunnen concluderen, dat van de Leeuwarder koffiebars Sybs een der gezelligste is, zo niet dé gezelligste. Het publiek "leuk, vrolijk, hangt niet verveeld rond met een air van och-arme-ik-m-de- boze-wereld. Er wordt gedobbeld en gekaart als het rustig "-Als het er druk is kan dat natuurlijk niet; dat is het tussen de middag, in de namiddag van 4 tot 6 uur en van 8 tot 11 uur. Om twaalf uur sluit de zaak. Sybs wordt wel het opleidingsinstituut genoemd voor „Vat 69" en „Koos" (Doelesteeg, twee deuren verder dan Sybs) want de mensen die altijd Sybs frequenteerden, gaan als ze iets ouder zijn meer naar deze zaken. In Sybs is het publiek hoofdzakelijk jeugdig, zo ook in het „Vat" In zijn algemeenheid kan men stellen, dat de bezoekers van het Va dezelfde zijn als die van Sybs drie jaar geleden. Het verschil is dat in het Vat (poëtische naam, Vat 69!) getapt wordt. En men houdt een strengere selectie op de kleding. De zaak is er een van standing en Sybe streeft er naar dit zo te houden. Een fraaie inrichting met een Grieks aandoend interieur zorgt voor een prettig zitje. Het is 's avonds zeker de drukst bezochte zaak in Leeuwarden. Het komt veelvuldig voor, dat er een hele rij wachtenden staat, welke rij langzaam verdwijnt doordat er mensen naar binnen mogen als er anderen uitgaan. Er zijn veel bars in Leeuwarden, maar geen enkele van een exclusiviteit als het Vat, terwijl de andere bars van stan ding over het algemeen wat duurder zijn. Binnen bij het Vat. Bij de deur krijg je een kaartje mee, waarop de ober de genuttigde consumpties aantekent. (Doe maar niet ol je net kaartje verloren hebt, want die truc kennen ze al en er wordt ter dege rekeninq mee gehouden, bij de afrekening bijv.) De leeftijds grenzen liggen er hoger dan in de koffiebars. Een jongerenpubliek van een zekere elite in de leeftijd 20 tot 35 jaar. De verhouding van barkeepers en publiek is goed. Gepoft wordt er niet meer. Fooien worden ook niet gegeven. Financieel moet ieder maar weten, waar hij aan toe is, dus enerzijds het niet meei bestel len van de klanten dan ze betalen kunnen; anderzijds als ober ot barkeeper niet méér verlangen dan je loon. VAN DONGEN S/eer in „Vat 69" Niet iedereen is gelukkig met de aanwezigheid van een iotograai in „Sybs". Mogen pa en moe het niet weten?

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 13