Bokma vreemie fiets Technisch Bureau Gebrs. van Eyck van Heslinga Niet in de twintiger De pasvorm ZAL U VOOR DE JEUGD Sinds 1907 het adres voor al Uw technische installaties Uw adres voor: Tweebaksmarkt 43 Leeuwarden Telefoon 05100-24419-27323 centrale verwarming electro-technische installaties warm- en koudwater-installaties oliestookinstallaties gasverwarming aircondition liften koelinstallaties HERINNEREN AAN Uw PREJTIGSTE: GOSJUUM... fVan ouds Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwS Tel.27984 Leeuwarden WILT U DIT BLAD BEWAREN VOOR LATERT yw DIENST SOCIALE WERKVOORZIENING Laat het inbinden op de Sociale Werkplaats. reclame (stencil- en offsetdrukwerk). Troelstraweg 147c - Leeuwarden - Telefoon 23631 Verzorgd bindwerk van periodieken en tijdschriften door MAJA VAN HEEMSTRA Rondom Goes liggen uitgestrekte boomgaarden en als de vruchtbomen in bloei staan is het een prachtig gezicht al die rose en witte bloe sems. Vooral als je op een dijk staat en over het land heen kunt kijken. Nu stonden de bomen niet meer in bloei, want het begon al zomer te worden en de vruchten zetten zich. „Ik hoop maar dat er geen nachtvorst meer komt", zei Willemsen tegen zijn knecht Jaap. „Want verleden jaar hebben we daar zo'n schade van gehad. Wat waren er toen veel vruchtjes bevroren, vooral de pruimen hadden het zwaar te verduren." „Ja", zei Jaap, en hij stak zijn pijp op. „Toen werden de vruchten ook zo duur." „Ja, wat wil je", zei Willemsen weer, „als er weinig fruit is, is het duur. Maar we zullen voor 't jaar maar 't beste hopen." Een jongen op een fiets kwam haastig voorbij gereden. „Wat heb jij een haast, Rinus, is er brand?" „Neen", antwoordde Rinus en stapte even van zijn fiets af, „onze Bles is uit 't land gelopen en we kunnen hem nergens vinden." „Jullie Bles? En die moet nog wel mee doen met de ringstekerij vanmiddag? Dat is een Strop. Ga maar gauw door, dan vind je hem wel ergens!" En Rinus vloog weer verder. Hij had overal al gekeken: in hun eigen wei land, in dat van de buurman, in het bosje bij het kruispunt, op de dijk, achter de dijk, tegen de dijk aan nergens was Bles te zien. Hij had hem uit het weiland willen halen om zijn manen mooi te vlechten en er rode bandjes omheen te winden, zodat hij vanmiddag het mooiste paard zou zijn bij het ringsteken. En toen stond daar opeens het hek van het wei land open en geen Bles te zien in velden of wegen. Rinus stopte zijn fiets boven op de dijk. Even op adem komen en uitkijken. Hij keek naar de lucht, al zou Bles daar heus niet te zien zijn. Maar hij zag wat anders. Een wonderlijke vogel, net een fiets dacht hij. Maar dat kon natuurlijk niet. Het ding kwam aanglijden zon der dat men ook maar enig geluid kon horen. Het kwam steeds dichterbij en nu kon hij de vorm goed zien: ja, een fiets. Een fiets met gele vleugels! Hij kneep zich eens heel hard in zijn arm. Maar hij droomde heus niet. Daar vloog een fiets een fiets een fiets! De vleugels be wogen niet, maar je kon toch heel goed zien dat het vleugels waren, gele vleugels. Het ding zweefde over hem heen en gleed in de richting van een bosje, een heel eind weg. Het fazantenbosje noemden ze dat, want er werden in de herfst als de jacht open was, wel eens fazanten geschoten. Boven het bosje gleed het langzaam in een spiraal naar bene den, steeds kleiner werden de kringen en toen was het net, alsof het in het bos daalde. In een ommezien was Rinus op zijn fiets en als een dolle fietste hij in de richting van het bosje. Zou dat vreemde ding daar zijn geland? Zou het een fiets van een andere planeet zijn? Zou er iemand op zitten? Maar die had hij toch niet gezien. Allerlei vreemde gedachten vlogen hem door 't hoofd, voordat hij hijgend bij het bosje van zijn fiets sprong. Neen, de vreemde vogel was er niet geland, want hij zag hem juist over de toppen van de bomen wegvliegen. Maar hij zag iets anders: Bles, die tussen de bomen stond en rustig wat eiken blaadjes knabbelde. Hoe dat paard helemaal hier terecht gekomen was? Rinus schoof Bles het touw om de hals, dat hij meegebracht had en naast de fiets ging het kalmpjes aan naar huis. Daar werd Bles zo mooi gemaakt, als maar kon, met rode bandjes in zijn dikke gevlochten manen. En Rinus, trots bovfen op zijn viervoeter, kreeg die middag de tweede prijs. Maar over die. vreemde fiets durfde hij met niemand te praten, want ze zouden hem toch niet geloofd hebben. Als die fiets er niet geweest was, had hij Bles mis schien niet meer op tijd gevonden! In Woudega hoorden de agent en de vreem deling hoe de radio verkondigde: „De vreem de vogel vliegt over de Zeeuwse wateren in de richting van Brabant". (wordt vervolgd) INGEZONDEN Ik lees altied met genoegen jou krantsje L.G. en wat betreft de historie en ouwe kiekjes van Luwwadden, dit het altied mien spesiale aandacht. As „ouwe Luwwadder" bekiek ik die dingen nogal krities en su oek de plaatsjes van de omgeving van het stasion. En nou miene jou, dat die foto's maakt binne in het laast van de twintiger. Nou, daar binne jou dan, met permissie, mis met. En ik sal jou segge waarom. Op de foto, waarop t Oranje hotel helemaal opstaat, fiene je, uterst rechts en tamelik ondudelik, de sigare-kiosk en die dateert van 1931. Verders op de linkse foto van die twee, fiene we niet meer dat hoge en fraaie houten prie-eelsje, waar we as jonges su mooi hoog in klimme konnen. En ik hew nog een foto uut 1936, waar dat prie-eeltsje nog wel op staat. Summa Tzummarum, die kiekjes mutte nomen weze in het laast fan de dertiger jaren. En nou nog dit. Jou miêne, dat die groate ronde meta len bus, vooran in 't perkje, een reklamesuil is? Nee, dit is sun transformatorbus van het G.E.B. of P.E.B. Se hewwe der bliekbaar wel een reklameplaat opplakt, maar dat mocht feiteliks niet. Mar se hewwe dit toch deen. De echte reklame-suil kanne je nog presies kieke, tussen die twee appelsiene-kar'kes deur. Dus rechts fan het stasion. 't Het feitelik niks omme hakken, mar foor de aardigheid wou ik der toch even op wieze. S. K. KALVERBOER

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 19