MAKELAARSKANTOOR IIELLEMA A KA, Vijf Nivon-fotografen boekten succes V: r Hot adres sinds 1H9H voor onroerende goederen Jousma. Als men een particuliere begraafplaats stichtte, deed men dat natuurlijk op eigen grond en het liefst in de nabijheid van een boerderij, waarvan de pachter voor het onderhoud kon zorgen. De familie Van Eysinga deed dat bij de boerderij met de naam Jousma, ook wel geschreven als Jouwsma en Juwsma. Dit Jousma was vroeger een belangrijk plekje in Friesland. Het had namelijk in Wirdum de eer ste stem en Wirdum had op zijn beurt weer de eerste stem van Leeuwarderadeel. Leeuwar- deradeel had de eerste stem van het kwartier Oostergoo en Oostergoo had de eerste stem in de Staten van Friesland. Jousma heeft in de loop van de eeuwen een bewogen geschiedenis doorgemaakt. In een nog recent verleden, de tijd van de tweede we reldoorlog, heeft ze o.a. de gewestelijk leider van de N.B.S. een tijdlang als verblijfplaats gediend. Afgelegen als de boerderij lag en toch bereikbaar (en verlaatbaar) langs wel drie wegen, was ze hier erg geschikt voor, evenals voor andere ondergrondse activiteiten. In een verder verleden heeft Jousma echter ook zijn rol wel meegespeeld. De naam verraadt nog altijd iets van de ouderdom. Deze naam is namelijk niet alleen die van de boerderij, maar ook van de stins die vroeger op de plaats van de boerderij stond en die bewoond werd door de Juwsma's, mannen met veel invloed in en ook buiten Leeuwarderadeel. De Juwsma's. Verschillende keren komen we in de geschie denis van Friesland een Juwsma tegen. Twee maal gebeurt dat in betrekking tot de stad Leeuwarden. In 1487 lezen we de naam van grietman Oene Juwsma. Hij is een van de op ponenten van de stad Leeuwarden. In dat jaar is er in de stad het beruchte „bieroproer Enkele boeren worden er in de stad op be trapt dat ze Haarlems bier drinken, terwijl alleen maar bier van Leeuwarder brouwers getapt mag worden. Er ontstaat dan een rel; de boeren vluchten in het Cammingahuis (het tegenwoordige St. Jozefpension) en dit gebouw wordt dan belegerd door de stedelingen. On derhandelingen om het geschil op te lossen mislukten en dan komen van het platteland bij Barrahuis 8000 man bijeen om de boeren te ontzetten. Een van de aanvoerders is Oene Juwsma. De mannen vallen Leeuwarden bin nen, verslaan de inwoners, houden duchtig huis in de stad en doden de burgemeester Piter Sibrands Auckama Verschillende malen hierna is er weer strijd tussen stad en platteland en in 1515 komen we bij deze strijd weer een bewoner van Jousma tegen: Juw Juwsma. Deze trekt dan met Jancko Douwama op tegen het Saksisch ge zinde Leeuwarden. Bewoners van de stad doen een uitval en verslaan de aanvallers. Jousma- state valt dan ook in hun handen en ze ver branden de stins geheel. Stinsflora. Blijkbaar is Jousma na de brand herbouwd. In de zeventiende eeuw komt het gebouw in handen van de Van Eysinga's. Zij hebben de stins doen vervangen door een boerderij, die nu nog altijd in hun bezit is. De oude glorie is nu verdwenen. De enige herinnering aan de stins is nog te vinden in de hof van de tegen woordige boerderij achter de begraafplaats. Hier groeien nog enkele planten die behoren tot de z.g. stinsflora. Stinsflora is de verzamel naam voor planten die voorkwamen en voor komen in de tuinen van oude Friese states. Het zijn uitheemse, meestal zeldzame planten, die volgens de legende tijdens de kruistochten door edelen naar Friesland zijn gebracht. In werkelijkheid zijn ze waarschijnlijk door Duit se echtgenotes van Friese edelen naar ons ge west meegenomen. Op Jousma vinden we een paar soorten, die op een enkel ander plekje in de gemeente Leeuwarden ook nog te vin den zijn. Het zijn de helmbloem (Corydalis solida), de vogel melk (Ornithogalum umbella- tum) en het zeer sierlijk gele bustulpje (Tulipa silvestris), dat hier, in tegenstelling met an dere vindplaatsen, in een flinke hoeveelheid bloeit. Er staat echter op Jousma ook nog een andere plant, die in de gemeente Leeuwarden nog niet eerder gevonden is, nl. de gevlekte aronskelk (Arum maculatum). Het hier voor komen van deze plant, die in Friesland vrij zeldzaam is en ook de aanwezigheid van de andere planten, is een reden om zuinig te zijn met dit mooie plekje. Denk er daarom aan dat u geen bloemen mag plukken als u het Eysinga-kerkhot en Jousmastate met een bezoek vereert. Denk er daarnaast ook aan dat u een dergelijk bezoek niet te laat in de middag maakt, want als de avond valt en het donker wordt, dan is het bij Jousma niet pluis. Dan is de kans groot dat u er een zwevende, oude vrouw ontmoet met een mandje aan de arm, oi dat u er plotseling in vliegende vaart een wit veulen voorbij ziet snellen. Eeuwenlang zijn deze beide, naar men zegt, reeds bezig de mensen de stuipen op het lijl te jagen. S. TEN HOEVE. „5X1= EEN" dat was het motto van een internationale fotowedstrijd, in Nederland voor fotogroepen van het Nivon en in het buitenland voor daarmee overeenstemmende organi saties op het gebied van de volks ontwikkeling en het natuurvrienden- werk. In de categorie vijf foto's, vrij onder werp van vijf verschillende leden, behaalde de Leeuwarder Nivongroep landelijk de eerste prijs en interna tionaal de tweede, na Zürich. Er de den 18 fotogroepen mee en wel uit Zürich, Wenen, Bruck a. d. Mur, Furth, Bielefeld, Bazel, Grieskirchen, Pottschach, Zeist, Zaandam, Haar lem, Leeuwarden, Apeldoorn, Laren- Blaricum, Brunssum, Leiden, Hoog vliet en Enschede. De vijf foto's van de Leeuwarder groep vindt u op pagina 11. Nieuweweg 7-9, Leeuwarden Telefoon 23117*

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 9