Premies voor woningverbetering zijn kort geleden verhoogd 10 Mevrouw B. Hoekstra-van der Veen Spanjaardslaan lib, liet zich op haar honderdste verjaardag (19 augustus) het kopje koffie best smaken. Door het toekennen van premies voor de ver betering van particuliere woningen streeft de overheid er al enige jaren naar het peil van dit woningbezit omhoog te brengen. Aanvan kelijk beoogde de regeling uitsluitend de ver betering van de algemene woonaccommodatie, zoals het verwijderen van bedsteden en het maken van goede slaapkamers of de vervan ging van een tonnenprivaat door een water closet. De laatste jaren is het accent mede ge legd op de verbetering van de woonhygiëne. Sinds enige jaren kan namelijk ook een pre mie worden verkregen voor de aanleg van een douche in een woning. Onlangs heeft de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening de financiële faciliteiten voor de verbetering van het parti culiere woningbezit verruimd. Deze verruiming betekent voor Leeuwarden, dat maximaal de hieronder genoemde premies kunnen worden verkregen voor de verbetering van een woning. 300.voor het aanbrengen van een watercloset in een daarvoor ge schikte, bestaande ruimte. 200.voor het aanbrengen van een douche in een daarvoor geschik te, bestaande ruimte. J 600.voor het aanbrengen van een watercloset, tegelijk met het in richten van een daarvoor nood zakelijke ruimte. 400.voor het aanbrengen van een douche, tegelijk met het inrich ten van een daarvoor noodzake lijke ruimte. 1850.voor een volledige verbetering van het woongerief (zonder pri vaatverbetering) 2000.voor een volledige verbetering van het woongerief met gelijk tijdige aanleg van een water closet. 2000.per verkregen woning bij het splitsen van woningen. Over het begrip „verbetering van het woon gerief' bestaat hier en daar nogal wat misver stand. Velen menen, dat hieronder ook kan worden begrepen een verfraaiing van de wo ning door het aanbrengen van zachtboard- plafonds, het maken van een „Engelse kamer" uit twee kamers en suite, het aanbrengen van een roestvrij stalen aanrecht in de keuken, in de plaats van een goed granieten aanrecht. Dergelijke moderniseringen komen echter niet voor een premie in aanmerking. Wel kan deze worden toegekend indien bijvoorbeeld een in een houten uitbouw ingerichte keuken wordt vervangen door een keuken met aan de eisen beantwoordende muren. Verder (zoals reeds genoemd) bij de verwijdering van bedsteden en vervanging daarvan door een slaapkamer of slaapkamers. De aanvraag formulieren voor het verkrij gen van een premie kunnen worden verkregen bij de gemeentesecretarie, afdeling Volkshuis vesting en Openbare Werken (hoofdingang stadhuis) en bij Bouw- en Woningtoezicht (ge bouw Openbare Werken aan de Wissesdwin- ger). Men verstrekt hier ook alle gewenste inlichtingen over premieregeling. Technische vraagstukken worden uitsluitend door Bouw en Woningtoezicht behandeld. Een ernstige waarschuwing: wil men voor de premie in aanmerking komen, dan moet de aanvraag zijn goedgekeurd voordat met het werk wordt begonnen. Het is enige keren voor gekomen, dat belanghebbenden niet voor de premie in aanmerking konden komen, omdat de verbetering al was uitgevoerd, voordat de aanvraag was ingediend. Ook dient men zich eravn te overtuigen, dat de aannemer die het werk zal uitvoeren voor de tijdige indiening van de aanvraag heeft gezorgd.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 10