<3^ weemie fiets Bokma VOOR DE JEUGD september PROGRAMMA FRIESE ZIEKENOMROEP 20 door MAJA VAN HEEMSTRA In Limburg zijn de kolenmijnen. Onder de grond zijn lange gangen, waar electrische lichten zorgen dat het er niet aardedonker is. Door die gangen lopen treintjes, die de steenkolen vervoeren en ze naar buiten bren gen. Die steenkolen zitten vast in de aarde en de mijnwerkers hakken ze er uit met houwelen. De mannen gaan per lift naar beneden en komen ook weer met de lift naar boven. Het is heel zwaar werk en je moet heel sterk zijn om mijnwerker te worden. De mijnwerkers zijn niet allemaal tegelijk onder in de mijn, zij werken in groepen. Als de ene groep met de liften naar beneden gaat, komt de andere groep naar boven. Die mannen zien dan erg zwart door het stof van de steenkolen, maar zij gaan gauw onder de douche en trekken andere kleren aan en zo komen zij thuis bij moeder de vrouw weer helemaal schoon aan. Om 11 uur zou een nieuwe groep naar be neden gaan en vanuit de verschillende hui zen, die rondom de mijnen gebouwd zijn, kwamen de mannen en de jongens naar de poort gelopen. In de kleedkamers trokken zij hun werkkleding aan, zetten de helmen op met de lampjes waarmee zij zich bijlich ten en gingen bij de deuren van de liften staan. Opeens zei er een: „Wat vliegt daar voor een raar ding door de lucht?" En meteen keken allen naar boven. Ja, wat was dat9 een grote vogel? Maar hij leek zo kaal, je zag geen dik verenpak. 't Leek meer alsof de vogel wielen had. Dat kon natuurlijk niet. Hij had wel vleugels, gele vleugels. De mannen zeiden niets. Zij bleven stil staan, hoewel de liften boven kwamen en de lift deuren open gingen. Zij luisterden niet eens naar het belletje, dat betekende dat zij kon den afdalen. „Het is een fiets", zei er eindelijk een. „Een vliegende fiets! een fiets met gele vleugels!" „Dat kan toch niet!" zei een ander. „Nou, wat zeg jij dan dat het is?" vroeg de eerste weer. „Je ziet het toch zelf? een liets. Een vliegende fiets". De groep werkers uit de mijn kwam op dat ogenblik met een andere lift naar boven. Zij zagen het groepje staan. „De bel is gegaan", riep er een, „jullie moes ten al lang beneden zijn. Wat staan jullie daar nou te suffen. Maar verder kwam hij niet, want ook hij en zijn kornuiten hadden het vreemde ding in de lucht gezien. „Een fiets!", zei er een. „Een fiets met vleu gels!" „Hoe kan dat nou?", zei een ander, „ik be grijp. Hij kon zijn zin niet afmaken. Er klonk een vreselijke slag achter hen, gekraak en toen een doffe plons. Ze waren even de vreemde vogel vergeten en stroomden samen bij de liftdeur. Daar was geen lift meer te zien Alleen hing er een losse kabel, de kabel waaraan eens de lift mee op en neer was gegaan. „Grote goedheid", zei er een zachtjes. „De kabel is gebroken de lift is naar beneden gestort. En er stond niemand in. Wat een geluk!" „Dat komt door dat gekke ding daar in de lucht", zei een ander. „Als we daar niet naar hadden gekeken, dan waren we op tijd in de lift gegaan en afgedaald en dan waren we allemaal naar beneden gevallen, toen de kabel brak!" Ze waren er stil van. En toen keken ze als een man weer naar boven. Daar zwenkte langzaam, in grote bochten, de fiets met de gele vleugels tegen de blauwe lucht. Een van de mannen nam zijn helm af en de anderen volgden. „Dank je wel, vreemde vogel", zei hij, „dat je ons hebt gered. Als we niet naar jou ge keken hadden. en schuw zag hij om naar de lege deur, waar geen lift meer achter te zien was. De groep, die boven gekomen was, ging naar de kleedkamers om te douchen en te ver kleden. De anderen gingen met een van de andere liften naar beneden en togen aan 't werk. Maar telkens keken zij elkaar aan en ze wisten allemaal waar zij dan aan dachten. Aan de vreemde fiets. Ondertussen zaten in Woudega agent Dirk- sen en de onbekende op het politiebureau en luisterden naar de radio. „De vreemde vo gel gaat over Limburg naar het noorden", klonk het uit het kastje. De vreemdeling keek op, hij zag er wat min der bezorgd uit. „Zou mijn fiets weer terug komen?", zei hij zachtjes voor zich heen. PASVORM HER.lNME.p_BN PRejT'OSjb COSJUNM f Van ouds Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NoauwS Tel.27984 Leeuwarden 1 Beatrixoord Appelscha 2 Beatrixoord Haren Mozaïek 4 St. Bonifatius Hospitaal Kokomo 5 Daconessenhuis Stadsziekenhuis 8 Beatrixoord Appelscha 9 Beatrixoord Haren 11 St. Bonifatius Hospitaal D aconessenhuis "-'adsziekenhuis <5 Beatrixoord Appelscha "'eitrixoord Haren Tussen 8 en 11 a. Actuele flitsen; b. Sport in Friesland door Liuwe Pietersen; c. Viering 100 jaar rijks hbs Leeuwarden d. Muziek vanaf 100 jaar geleden tot heden; Van dit, van dat, van alles wat. Nieuws - muziek - sport - consumentenrubriek en humor. Opnamen van revues, cabarets en musicals in onze provincie. 18 St. Bonifatius Hospitaal Verjaardagen 19 Diaconessenhuis 20 Stadsziekenhuis 22 Beatrixoord Appelscha 23 Beatrixoord Haren 25 St. Bonifatius Hospitaal Mozaïek 26 Diaconessenhuis 27 Stadsziekenhuis 29 Beatrixoord Appelscha 30 Beatrixoord Haren Felicitaties voor patiën ten die in de maand sep tember jarig zijn. Ver zameld door de verpleeg inrichtingen, en U, om lijst met muziek, toege zonden. a. Actuele flitsen; b. Sport in Friesland door Liuwe Pietersen; c. Persoonlijke noot; d. De „Leeuwarder Skots- ploeg" door de heer C Kuiken; e. De Jas(z) biskermers o.l.v. de heer Henk Sinnema.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 20