MAKELAARSKANTOOR HELLEMA 5EM1. GEMEEN GENEESKUNDIGE ex Om ons tot enkele voorbeelden uit de vori ge eeuw te beperken: in 1866 woedde hier de cholera, in 1870 was hier een pokkenepi demie en in 1875 werd Leeuwarden geteis terd door tyfus en roodvonk. Van ouds heeft men de beteugeling van be smettelijke ziekten gezocht in het isoleren van de lijders. Zo ze niet genazen, dan kon den ze toch sterven zonder besmettingsge vaar voor hun omgeving te veroorzaken. In alle steden zijn de pesthuizen bekend, Leeu warden had van ouds enige „Stadts Pest- cameren" aan de stadswal achter de Nieu- weburen en zag zich in het jaar van oor logsgeweld en ziekten 1580 genoodzaakt ver schillende van de juist aan de rooms-katho- lieke eredienst onttrokken kerken voor het onderbrengen van zieke en gewonde solda ten en pestlijders te bestemmen. Niet al leen in dit jaar maar ook in de volgende greep de pest zwaar om zich heen; vrijwel elk huis had aan de deur een bos stro als teken van besmetting. In 1583 werd het zie ken- en washuis van het voormalige Jaco- bijnerklooster (waarbij de Grote Kerk hoor de) verbouwd tot pesthuis en dit bleef be staan tot op dezelfde plaats in 1675 het Nieuw Stads Weeshuis tot stand kwam. Zelfs in de vorige eeuw heeft men nog me nigmaal moeten improviseren om de lijders aan besmettelijke ziekten bij epidemieën on derdak te brengen. In 1866, toen de cholera hier heerste, werden de lijders aan deze ziekte ondergebracht in het vroegere soep huis, achter het oude raadhuis in de Grote Hoogstraat (nu staat oo deze plaats een slagerij). In 1870 werd tijdens de pokkenepi demie het werk- en spinhuis aan de Voor streek de oude parochiekerk van Hoek, waar nu de Stins staat als ziekenverblijf ingericht en later de reeds lang verdwenen herberg „Bellevue", die op de tegenwoordi ge Sophialaan heeft gestaan. Daarnaast mag niet onvermeld blijven, dat in de vorige eeuw een effectieve bestrijding van de pokziekte ter hand kon worden ge nomen door toepassing van de koepokinen ting. In 1859 ontstond op particulier initia tief in het stadhuis een bureau van vacci natie, dat in 1876 naar het benedenlokaal van de oude prinsestal in de Doelestraat werd overgebracht. Verbeterde medische zorg, gevoegd bij medische voorzorg en betere hy giënische omstandigheden hebben ten slotte de besmettelijke ziekten tot hoogst zeldzame verschijnselen gemaakt. Leeuwarden heeft door de eeuwen heen ook bijzondere zorg moeten besteden aan de ver zorging van zieke en gewonde militairen. De toevloed was in normale tijden niet zo groot als in 1580, toen gewonde en zieke sol daten, weduwen en wezen in massa naar de stad trokken om hier hulp te zoeken, maar ook onder gewone omstandigheden kon de hier gelegerde krijgsman door ziekten en ongelukken worden geteisterd. Na het ver dwijnen van de republiek in 1795 verloor de kanselarij zijn functie als zetel van het hof van Friesland en het gebouw heeft daarna tot 1811 gefungeerd als militair hos pitaal of infirmerie. Het gebruik van de vroegere scherprechterswoning voor dit doel hebben we al vermeld en toen hier het Stads Burger Ziekenhuis werd gevestigd, kwam het militair hospitaal terecht in de oude, uit 1675 daterende, ruiterwacht in de Kleine Kerkstraat, vlak ten noorden van de Bagij nestraat. De bouw van de kazerne maakte de aanwezigheid van een groter mi litair hospitaal nodig en voor dit doel werd een nieuw gebouw op de Wissesdwinger ge zet, dat in 1838 gereedkwam, maar eerst tot 1850 werd gebruikt als gerechtsgebouw. De soldaten moesten in die jaren nog genezing proberen te vinden in de bedompte ruim ten van de oude stallen in de Kleine Kerk straat, die in 1870 door woningen zijn ver vangen. Het grote militaire hospitaal ken nen we nu als gebouw van openbare wer ken, met als klein stukje gezondheidszorg het consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding onder hetzelfde dak. Dan en ten slotte onze twee grote zieken huizen. Het Diakonessenhuis begon in 1880 met twee zusters, onder leiding van de direc trice mej. F. Rutgers uit Hallum, in een wo ning aan de Bagijnestraat, nadat de zendeling M. Tejier van Savoe daartoe in 1879 de plan nen had beraamd. Het St. Bonifatius Hospitaal dateert van 1883 en was in de eerste jaren van zijn bestaan gevestigd in de oude St. Wil- lebrorduskerk aan de Voorstreek, vlak ten noorden van de Korjmakersstraat. Het mo derne Diakonessenhuis, het Bonifatius hospi taal en het nieuwe Stadsziekenhuis, annex verpleegtehuis zullen straks in Leeuwarden de „medische dienst", uitmaken in een stad, die ook op dit gebied in Friesland een belang rijke centrumfunctie vervult. Het plaatje doet wel romantisch aan, maar de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst is pover gehuisvest aan de Jelsumer- straal. -Het gebouw van Openbare Werken aan de Wissedwinger was vroeger militair hospitaal. Nieuweweg 7-9, Leeuwarden Telefoon 23117 Het adres sinds 1H9H voor onroerende goederen

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 7