deVries MAYSER MOORE5 STETSON Herenmodes Roosenstein Verzamelpunt van (en onverschillige) de werkende jeugd Uw nieuwe fiets of bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij N v. VOORSTREEK 65-67 Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch Typhoon en andere Tel 24596 fabrikaten ding van „Wat kan mij nu wat ook ter wereld schelen is niet zeldzaam, alhoewel meestal een doorzichtige pose. Roel's is een der goedkoopste bars. Ook dat schakelt een zekere selectie van het publiek uit, maar die selectie wordt ook helemaal niet nagestreefd. Inrichting. De gordijnen zijn bij Roel's niet nadrukkelijk gesloten. Er is niks te verbergen. Ook bij andere koffiebars is niks te verbergen, maar door de gesloten gordijnen denken outsiders dat vaak wel. De wand is zeer kunstzinnig be kleed met abstrakte vormen, wel niet van uit drukkelijk hoog artistiek peil, maar toch als decoratie, waar het ook toe dient, uitstekend geslaagd. Op een dergelijke manier heeft de bar een leuk uiterlijk, wat het verblijf in ieder geval veraangenaamt. Opmerkelijk is de cen trale plaats die de toiletten innemen zoals bij cafés zonder dat er anders dan fris dranken en koffie worden getapt. Zelfs niet onder de toonbank door, zoals negatief-den- kende ouders graag denken. Net zo min als in Syb's zijn bij Roel's vreemde dingen te con stateren. Om terug te komen op de inrichting: de bar is omgeven door krukken, net als in andere kof fiebars. En weer vinden we de brede banken langs de rand. En lichtjes boven de bar. Het is een koffiebar als de andere, er komen mensen als bij de andere, alleen hier van de werkende jeugd. Protest. Het is de laatste tijd enorm „in" om te pro testeren. Men denke maar eens aan de New Left. De bezoekers van Roel's zitten ook in de leeftijd dat er geprotesteerd dient te worden, alleen met andere doelstellingen dan de New Left voor ogen staat. De New Left zegt op een positieve manier misstanden aan de kaak te willen stellen, maar de Dingly Boys, Tigers etc. protesteren tegen de hun vijandige maat schappij. Een sociaal protest dus. Kwesties als Vietnam en nu ook Israël raken hen wel, maar niet op een manier waarbij protesten als mar sen, sit down-stakingen, rookbommengegooi en wat dies meer zij, nodig worden geacht om hun mening te onderstrepen. Zij protesteren door opvaliende kleding, lange haren, banaal gedrag, wat overdreven gedoe etc. Hun eerste protest is gericht op de ouders, die nu een maal niks van de jeugd begrijpen. Volgens hen dan. Het publiek van Roel's is enig in zijn soort, d.w.z. in de andere twaalf koffiebars vindt men het over het algemeen niet. Als wij de bars naar sociale standen gaan indelen, komen we Beijerstraat 5, Leeuwarden Roel's was de eerste bar in Leeuwarden die het predikaat „koffieshop" ging voeren. Hij werd door Roel gedreven, die er nu uit is. Roel s is altijd centrum geweest van nozemachtige figu ren: Dingly-Boys (die zich nu les gargons dinglis noemen), Tigers enz. Opmerkelijk is, dat de New Left zich duidelijk distancieert van de soort jongelui die Roel's bezoeken en er dan ook niet of nauwelijks komt. Zij (van de New Left) beschouwen zich intelligenter, wat ook wel waar is. Roel's is treffend het oord geweest (hoe het zal worden onder lei ding van de nieuwe eigenaar is nog afwach ten) van jongens en meisjes uit een arbeiders milieu. De bezoekers hebben geen uitgespro ken interessen en nu het nozemleven afgelo pen is, rest hun nog Roel's koffieshop. Het ge middelde publiek is dan ook niet de bevolking van de middelbare scholen. De leeftijd ligt van ongeveer 15 tot 20 jaar, waarna kennelijk de interesse verdwijnt. Sociaal nut. Tussen de regels door is het sociaal nut van Roel's merkbaar. Immers, we kunnen veel be ter nozemachtige figuren in een bar zetten (in dit geval gaan ze er uit vrije beweging heen) waar niet te pietepeuterig wordt gedaan, dan ze op straat te laten rondhangen, wat slechts tot ongeregeldheden leidt. Er heerst een be paalde gezelligheid in de bar, onderstreept door de enorme beat. Ieder, die met zijn gedra gingen binnen bepaalde perken blijft, mag er in, hoe hij er ook uitziet. Opvallend is het vrij rustige gedrag van lie den die op straat niemand met rust kunnen laten. Het is dan ook nauwelijks nodig dat er mensen uit worden gegooid. Wel is de onver schilligheid, die de jeugd vaak wordt verwe ten, hier het duidelijkst merkbaar. Een hou- tot het volgende schema: 1. leeftijd 18—30 jaar; gemiddelde opleiding middelbare school: Koos en Sybs. 2. leeftijd 16—22 jaar; middelbare school: Kicky, Pruttelpot en Petit Coin. 3. leeftijd 15—20 jaar; scholieren en tevens werkenden: Skütsje, Maraboe, 173 (t.o. Kicky), Quasimodo, Studio en Regina. 4. leeftijd 1519 jaar; hoofdzakelijk werken de jeugd: Roel's. Dan is er nog het Inteac-schip en tevens zijn er de laatste tijd enkele nieuwe bars bijgeko men, die echter nog maar zó kort bestaan dat het publiek nog niet duidelijk in te delen is. Roel's neemt dus duidelijk een aparte plaats in. De mensen die in Roel's komen, voelen zich daar het beste thuis. Ze komen over het alge meen niet in de andere bars; ze vinden de mensen die daar komen aanstellerig en gewild- intellectueel. In hoeverre ze daarin gelijk hebben is moeilijk objectief te beoordelen. AD VAN DONGEN.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 9