optiek van zeer hoge kwalitei 12 Uw nieuwe fiets of bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij Gazelle Honda Solex R.A.P. VOORSTREEK 65-67 Puch Typhoon en andere Tol 24596 fabrikaten Zo zien maag en ingewanden er uit op een röntgenfoto, gemaakt met apparatuur van „De Oude Delft". Organisatie De fabriek is in twee hoofddelen te splitsen, het organisatorisch en het uitvoeringsdeel. Deze vallen weer onder te verdelen in maga zijnen, kantoren, fijnmechanische afdeling, de optische afdeling, de lakkerij en dan nog de bedrijfsschool en de elektronische afdeling. Een tekenkamer voltooit het geheel. uc e troffen om verlies van arbeidstijd te voorko men, althans tot een minimum te beperken Daarom zijn vele redenen om uren voor loket ten te wachten weggenomen en zijn er vaste uitgifteuren voor gereedschap en materialen ingesteld. Al deze zaken, alsmede de plan ning en werkvoorbereiding worden in het or ganisatorisch deel van de fabriek (voor de buitenstaander het minst belangwekkend) ge regeld. Dan is er de fijnmechanische afde ling met de lakkerij waar de huizen voor de röntgencamera's en onderdelen worden klaar gemaakt en gespoten. Maar het voor ons meest interessante is wel het optische deel van het bedrijf, ofschoon in oppervlakte niet groter dan de mechanische afdeling. Produkten De belangrijkste produkten liggen in het op tische vlak. Hoofdprodukt is de röntgencame- ra met toebehoren als viewers, prisma's, spiegels, enz. Ook lenzen worden er gefabri- erschillemlc industrieën in Leeuwarden verdienen een ruimere belangstelling vanwege de exclusiviteit van liun produkten. hen daarvan is De Oude Delft, de dochter onderneming van bet in Delft gevestigde concern, dat een belangrijk deel van de Nederlandse optische industrie vertegenwoordigt. In 1940 werd door prof. dr. B. Bouwers „De Oude Delft" opgericht te zoals men 'wel vermoeden kan Delft. De grote groei van het bedrijf maakte direkt reeds een uitgebrei de organisatie nodig, die is onderverdeeeld in een technisch, een commercieel en een economisch deel. Deze afdelingen worden be stuurd door drie direkteuren en even zoveel adjunkt-direkteuren. President-direkteur is uiteraard professor Bouwers. Het aantal werknemers is inmid dels gestegen tot 1000, verdeeld over verschil lende vestigingen. Ondanks de konjunktuurs- daling wijst niets erop dat het aantal zal da len, integendeel zelfs, men houdt rekening met uitbreidingen als de nu in aanbouw zijnde proeffabriek in Leeuwarden, waar optische technologieën uitgewerkt zullen worden. De vier dochterondernemingen behalve Leeu warden zijn er vestigingen in Regovot (Is raël), Giessen (West-Duitsland) en Long Is land (New York, U.S.A.) werken alle nauw samen met het moederbedrijf. In Delft is de research- en ontwikkelafdeling gesitu eerd. De afdeling Leeuwarden vervaardigt als hoofdprodukt röntgencamera's met toebeho ren als ontwikkel- en projektieapparaten (vie wers). Ook infraroodapparatuur (voor het le ger b.v.) en cartografische stereocamera's, waarmee onder andere de K.L.M. zijn beken de aerofoto's maakt, produceert men hier. Een fabriek is eigenlijk een kleine maat schappij. Door de grote organisatie die er ach ter elk bedrijf schuilt, is het een noodzaak gebleken, wil men het bedrijf rendabel ma ken, rekening te houden met de psyche van de gemiddelde mens, in dit geval dan de ge middelde werknemer. Het harder werken moet aantrekkelijker wor den gemaakt, b.v. door premieregelingen, et cetera. Er moeten voorzieningen worden ge-

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 12