1992-1993 VICTORIES! DUHSCHIAWDWINT VOOR EUROPA OP ALLE FROflTEff. Betaling abonnementsgeld 11 De verleiding is groot dit verhaal af te sluiten met een blik vooruit. Over de jaarwisseling 2017—2018, 2042—2043 en 2067—2068 durven we niets te zeggen, maar het gokje naar een kwart eeuw in de toekomst lijkt ons te wagen. Hier dus enkele notities over de jaarwisseling 1992—1993. Juist op oudejaarsavond wordt de 111.111ste inwoner van Leeuwarden geboren. De geluk kige vader is werkzaam bij het hier gevestigde ministerie van Economische Zaken in het Prins Frederikflat, op de plaats van de oude kazerne. Het afgelopen jaar zijn in Leeuwarden 24.324 aanrijdingen voorgekomen. Door de geringe snelheid waarmee in de overvolle straten kan worden gereden, bleven persoonlijke ongeluk ken vrijwel achterwege. Om kettingbotsingen te voorkomen wordt overwogen het vasthaken van de voorbumper aan de achterbumper van de wagen waarachter men rijdt, verplicht te stellen. Het invoegen in een file moet veertien dagen van tevoren worden aangevraagd bij de politie. De stadsautobusdienst heeft lijn 24 en lijn 25 in gebruik gesteld naar en van de nieuwe woon wijken ten noorden en ten zuiden van de Gro ningerstraatweg, bij de Grote en de Kleine Wielen. In de bussen zijn tegen een redelijke prijs etenswaren, benevens koude en warme dranken verkrijgbaar. Bewoners van de Vliet-boulevard vormen een comité tot voorbereiding van de feestelijke her denking van de demping van het Vliet, nu bijna 25 jaar geleden. Van de nationale luchthaven Leeuwarden, de vroegere militaire vliegbasis, wordt een di- rekte verbinding met New York ingesteld, spe ciaal ten gerieve van de hier gevestigde Ame rikaanse bedrijven. Burgemeester en wethouders besluiten de grachten te overdekken met een doorzichtige bestrating van plastic. Zo blijft het stadsbeeld bewaard en wordt het verkeer meer ruimte verschaft. In het restaurant „De Waag" gebruikt men voor de koffie en de thee het kristalheldere grachtwater van de Nieuwestad. Oudere Leeu warders kunnen zich nog herinneren hoe vuil dit water was, in de tijd toen we nog geen rioolwaterzuiveringsinstallatie hadden. De restauratie van de Oldehove is bijna vol tooid. Algemeen wordt geklaagd over de hoge belas tingen en over de moeilijkheden zijn auto kwijt te raken. Er kan veel veranderen in een kwart eeuw, maar altijd zullen er ook onvergankelijke waar den blijven. Met deze gedachte gaan we dan voorlopig het nieuwe jaar tegemoet. Wat die andere 24 jaren betreft moeten we maar af wachten, alhoewel een beetje meedoen aan het denken over en werken aan de toekomst na tuurlijk sterk aanbeveling verdient! De abonnees van de Leeuwarder Ge meenschap die het abonnementsgeld per giro wensen te voldoen wordt verzocht dit in de maand december te doen 3, voor de jaargang 1968). Het gironummer is 80.99.10 t.n.v. NV Erven Koumans Smeding te Leeuwarden. Na 1 januari zal nl. een kwitantie voor dat bedrag worden aangeboden, verhoogd met 0,25 inningskosten, dus totaal 3,25. Abonnees buiten Leeuwarden zullen 0,50 kosten moeten betalen, in totaal 3,50. Het abonnementsgeld kan ook aan ons kantoor worden afgedragen. Indien dit voor 1 januari a.s. geschiedt bespaart u de incassokosten. Het kantoor, Voor streek 103, is geopend van 8.30 uur tot 17.00 uur ('s zaterdags gesloten). Administratie Leeuwarder Gemeenschap. schakeld in het bestuursapparaat niet dat dit iets betekende, maar het Nederlandse volk had nu ten minste ook een leider. Blokzijl en Mussert zouden beiden na de oorlog ter dood worden veroordeeld en hun leven voor het vuurpeleton eindigen. De gewone man had meer te doen met zaken als „Bij verstandig gebruik kan men met gas veel doen" een waarheid als een koe, die het gebrek aan gas moest verbloemen. Wel kon men een verhoging van het gas- en electrici- teitsrantsoen verkrijgen, wanneer men evacués in huis nam. Wassen mocht men zich met 27,528 gram luchtgevulde eenheids-toiletzeep 4o!_57«/o of 7075 gram eenheids-toiletzeep 14—15 die op de desbetreffende bon be schikbaar waren. En in de januarimaand gaf bon 20 van de voederkaart voor honden recht op het kopen van een portie hondebrood, vol gens dezelfde normen als daarvoor. Inmiddels verklaarde de burgemeester, dat uit breiding van het leerplan voor de Leeuwarder Industrie- en Huishoudschool met de vakken zingen en Duits nodig was. Hij nam dit besluit alleen, want met wethouders en een gemeente raad had hij niets te maken. Wie lust had naar de bioscoop te gaan kon ook toen al terecht in Tivoli, Cinema en de Leeuwarder. Tivoli ging het nieuwe jaar in met „Wat een schatje" (So ein Früchtchen), een vrolijk werk van Duitse bodem, waarin men kon genieten van het spel van Paul Hör- biger. Cinema vertoonde een Vlaamse film, die „Met de helm geboren" heette en voorzover wij weten niet tot de onvergankelijke meester werken van de cinematografie is gaan beho ren. In de Leeuwarder werd een fiks brok Duitse marineromantiek opgedist onder de titel „Het zeegat uit", een film, die verhaalde over het mooie leven der adelborsten aan boord van een opleidingsschip. In de Harmonie werd het Fryske Sjongspul „Roaitske" met groot succes ten tonele ge bracht en in Spoorzicht (nu het Fries Rundvee Stamboek) lieten „De Zingende Zusters" zich horen. Advertenties: „Wie ruilt nieuw jurkje en trainingspak 4 a 5 jaar tegen meisjesschoenen 4041." „Te koop gevraagd z.g.a.n. mannenbroek, fl. m., ook wel ruilen tegen manchesterbroek. Br. met prijs en omschrijving En tenslotte: „Eenv. juffrouw zou gaarne in kennis komen met degelijk persoon om na wederzijds goed vinden huwelijk te sluiten. Strikt geheim. Brie ven onder no. 2446. Geen straatafspraakjes." Als daarvan iets is gekomen en alles is sinds dien goedgegaan, dan is het 25-jarig huwelijks feest aanstaande Het postkantoor moest tijdens de tweede wereldoorlog mede de last dragen van de propaganda der Duitsers, die wel enige spandoeken nodig hadden om een ieder duidelijk te maken, dat het zeer goed ging met de oorlogvoering. De V-actie werd overgenomen van de Engelsen-, be kend is het beeld van Churchill, die met gespreide wijs- en middenvinger de letter V verbeeldde, om uiting te geven aan zijn vertrouwen in de victorie der geallieerden. De Nederlandse bevol king zou zichzelf niet zijn geweest, indien men niet geringe variaties in de Duitse leuze had aangebracht. „Victorie" werd veranderd in „Verdorie" en voorts heette het al spoedig: „Duitsland wind op alle lonten".

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 11