1942-1943 ijsclub aan de Bleekerstraat. Zo hielden velen zich warm en dat was thuis een hele toer, want kolen waren moeilijk te krijgen, door de schaarste en door de stilstand van de scheep vaart. Om deze reden moest worden overge gaan tot een tijdelijke verhoging van de ver- pleegprijzen van het Stadsziekenhuis. Eerste klas kostte nu 9,per dag, tweede klas 5, derde klas 2, De nieuwjaarscommissie te Huizum deed, even als vorige jaren, een beroep op de welwillend heid ter inzetenen, om haar in staat te stellen aan hulpbehoevenden een bijdrage in geld te schenken. Er kwam ƒ461,bijeen. Veel Leeuwarders waren onder de wapenen. Sommigen brachten hun beste wensen aan fa milie, vrienden en kennissen over door middel van een advertentie: Understeande militairen winskje famylje, frjeonen en frjeondinnen in lokkich Nijjier ta: G. Reitsma, P. de Boer S. Pietersma W. Jonker M. Reitsma C. Huizinga le Comp. 111e Bat. 26e Reg. Inf. Troepen Sélan. Hoe hield men er, behalve met schaatsrijden, de fleur in? Men kon nu ook naar de bioscoop gaan, waar de sterren van het witte doek ge luidloos hun emoties op de toeschouwers over droegen. In het Friso-bioscoop theater (nu Ti- voli) kon men „De gevaren van New York" aanschouwen. Een zeer uitgebreid programma vertoonde Cinema Palace. Hoofdfilm was „De vloek van het geld", een „drama in vijf acten". Daarbij kwam niet alleen het wereldnieuws (nieuwste beelden), maar ook drie korte ko mische films: „Is zwijgen goud?", „Vliegen vanger Knus" en „Een mislukte beroving". Op 4 januari startte de Friso-bioscoop met een reeks voorstellingen van een Nederlandse film. Het was de Hollandiafilm „Ulbo Garvema", te Haarlem vervaardigd, met in de hoofdrol de toen zeer bekende actrice Annie Bos, terwijl men voorts de acteurs Fred. Vogeding en Jan van Dommelen kon aanschouwen. Dit alles naar het toen bekende, maar inmiddels lang vergeten werk van mr. Scheidius. En dan stichtte op de laatste dag van het jaar 1912 de „Nationale Orde van Goede Tempe lieren" te Leeuwarden twee nieuwe loges, waardoor het totale aantal van 8 op 10 steeg. Leeuwarden was in heel het land de stad met de meeste loges van deze orde. De namen waren „Gelijk Recht" en „Door de Branding in veilige Haven". Tenslotte, wat 19171918 betreft: „Een net Jongmensch, uit den boerenstand, van Chr. beginselen, goed bemiddeld, wenscht in kennis te komen met een deugd. Meisje, liefst niet ouder dan 28 jaar, van Chr. beginselen, met fortuin, om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. G.h.h. verzocht en ver zekerd. Br. fr. met portret onder nr. 1801 bu reau dezer Courant." Als het goed gekomen is en wanneer zij nog leven, dart is het vijftigjarig huwelijksfeest aanstaande Weer 25 jaar later, (en dat is nu 25 jaar gele den) woedt de tweede wereldoorlog. Nederland is niet een neutrale buitenstaander, maar door de Duitsers bezet gebied. De kranten ten tijde van de jaarwisseling 19421943 geven een hoogst fragmentarisch en een weinig objectief beeld van de werkelijkheid, die opgebouwd is uit duizend angsten en zorgen. De oorlog te land en ter zee woedt in alle hevigheid. Het Duitse weermachtsbericht put zich uit in het vermelden van de onafgebroken reeks succes sen, die in 1945 tot de totale nederlaag zouden leiden. „In twee dagen 34 koopvaarders ver nietigd. Succesrijke afweer aan het Oostfront". Hoe succesrijk ook, het was dus toch afweer en dat was niet zo bemoedigend voor de Duit sers. Göbbels, Hitiers propagandachef, schreef, ter opbeuring van zijn landgenoten, in „Das Reich":,, De zege hoeft niet meer betwijfeld te worden". En verder: „Wanneer onze vijanden een groot deel van hun verwachtingen laten steunen op de morele kwetsbaarheid van het Duitse volk, dan zijn ze volkomen teleurge steld". Op oudejaarsavond, van kwart voor zeven tot kwart over zeven mocht men via Nederland I vernemen, hoe Max Blokzijl over de politieke situatie dacht. Dit alles volgde op de viering van het elfjarig bestaan van de N.S.B. in december, waarbij Nederlandse nazi's, onder aanvoering van Mussert, werden inge- Deze toto van het Naauw met houten hek dateert uit de eerste wereldoorlog, toen blijkbaar nog geen gebrek bestond aan drabbelkoeken. Rechts vooraan was en is Jamin gevestigd.

Leeuwarder Gemeenschap | 1967 | | pagina 9