Stadhuis voor binnenstad behouden (VERVOLG INGEZONDEN) Voor beide nieuwe delen wordt de ingang (hoofdingang natuurlijk en natuurlijk ook mo numentaal) geschetst aan de zijde van het Auckamaplein. Dus worden de beide gevels waarin deze ingangen zijn opgenomen ook de hoofdgevels van het nieuwe stadhuis, dat zijn achterkant keert naar het Hofplein. En in die achterkant bungelt dan als aanhanq- sel het deel „oud". Dat alles is wel prettig voor de architect die tot opdracht zal krijgen om een plan uit te werken. Rondom het Auckamaplein kan hij naar eigen smaak iets geheel nieuws ontwer pen dat hem tot voldoening en hopelijk tot eer en roem kan strekken. Wanneer hij het oude stadhuis maar laat bestaan is hij verder vrij om van de rest iets moois te maken. Het oude deel is dan een museumstuk op het stille, oude Raadhuisplein. Wij bevelen aan: 1. te verwisselen de onderdelen nieuwe secre tarie en nieuwe raadzaal en trouwzaal; 2. voor de nieuwe raad- en trouwzaal de hoofdingang te projecteren in de noord gevel; 3. bij de opdracht aan een architect de eis te stellen dat de nieuwe hoofdingang en gevel aan de noordzijde organisch en in stijl zul len aansluiten bij het deel dat als „oud" wordt aangeduid. Dan blijft het Gouverneursplein met Wilhelmi- naboom, met Us Heit, met woning van de com missaris der Koningin, met Oranjebierhuis, met Raadhuisplein en verschillende daar aanwezige aardige gevels, een levend geheel en wordt dit niet gedegradeerd tot (verontschuldig de uitdrukking) een stil, verlaten museumpleintje, waar het nieuwe stadhuis zijn gat naar toe keert. Toen het stadhuis in Leiden na de brand werd herbouwd, is ook aan Breestraatzijde de oude luister hersteld, terwijl aan de Aalmarktkant (zijde noord) een nieuwe opzet tot stand kwam. Tenslotte, wij vragen ons af: Speelmansstraat: parkeerterrein 125 auto's garage voor 125 auto's. Wat dunkt u van de toegangen? Naar onze indruk zijn verschillende te nauw. Mr. J. BEST. In de eerste plaats is mijn overtuiging dat het stadhuis voor de binnenstad behouden moet blijven zo lang er nog één argument voor zou zijn. Uitbreiding, zoals van gemeentewege ge schetst werd in uw blad, heeft mijn instem ming, vooral omdat dit plan in bijvoorbeeld 10 jaar te realiseren valt. Wil men toch verplaatsen dan komt naar mijn mening het terrein van de gevangenis in aan merking. Om het stadhuis, zoals het er nu staat, wat beter te kunnen bereiken, leek het me geschikt om een doorbraak te maken via de beide scho len aan het Raadhuisplein, St. Anthonystraat, dan een ruime Bollemansteeg, dwars door de huizenrij in de Grote Kerkstraat naar de Groe- neweg, die een toekomstige grote straat wordt De bebouwing aan de Klokstraat voegen bij het stadhuis, maar de begane grond voorzien van dagwinkels, restaurant e.d. en een onder doorgang naar de St. Jacobsstraat. Arcade met luifel om het plein. De bovenverdiepingen kunnen dan door de gemeente gebruikt wor den. De toegang naar het Auckamaplein via Grote Hoogstraat iets ruimer, al moet dit een straat zijn verboden voor auto's en dus niet te breed. Tussen Beijerstraat en Kleine Hoogstraat de Boven: Dit is een toto van het huidige Salonorkest Sinnema, die op 29 januari j.l. werd genomen tijdens een uitvoerinq in de be/aardensocieteit in het voormalige Nieuw Stadsweeshuis. De tegen woordige dirigent, de heer H. J. J. F ijlstra, leidt het orkest nu al weer ettelijke jaren. De doelstelling bleel al die vijftig jaren dezelfde- spelen voor eigen plezier als amateurs en optreden voor wie het maar horen wil. lag. 13: Een foto uit 1923, waarschijnlijk genomen in Zalen Schaal. De toenmalige Kamermuziek Vereniging bestond uit, van links naar rechts op de voorgrond: R. J. Sipkens, R. Wolthof, Bertus Bakker (nu eerste fluittist in het Arnhems Orkest), Van der Burg, Nuyen, Lemstra, een onbekende juffrouw, dirigent Leendert Sinnema, Haar- sma, Job Sytsma, L. Verbeke en Habekotté. Op de achterste rij van links naar rechts: Hoekstra, J. P. Heyneker, Van der Zee, weer een onbekende juffrouw en slagwerker Jelle de Jong.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 12