J 1 jan. 1 jan. 1 jan. 2 jan. 3 jan. 6 jan. 6/7 jan. 8 jan. 8 jan. 9 jan. 9 jan. 9 jan. 10 jan. 12 jan. 14 jan. 15 jan. 16 jan. 16 jan. 17 jan. 17 jan. 18 jan. 19 jan. 20 jan. 23 jan. 23 jan. 24 jan. 26 jan. 27 jan. 29 jan. 29 jan. 30 jan. 30 jan. Op de achtergrond de kerk en de toren van Goutum, op de voorgrond het onbegaanbare gebied, dat op de kaart van de verdere stadsontwikkeling 't Aldlan heet. Tussen dit moeras en Goutum is het Van Harinxma- kanaal. Over een aantal jaren zal de lijn van voor- naar achter grond worden gemarkeerd door de nieuwe weg naar Drachten, die bij de Badweg de ringweg (Aldlansdyk) zal bereiken en met een brug over het Van Harinxma- kanaal zal worden geleid. Links en rechts komt woon bebouwing, aan de westkant tot Aldlanstate, bij de Ver lengde Schrans. Dit is grond in een eerste stadium van voorbereiding voor stadsontwikkeling. Het terrein is al opgespoten en heeft dus inmiddels het oude agrarische karakter verlo ren. Maar hoe ver is het nog verwijderd van de begaan- en bebouwbaarheid, die voor een nieuwe stadswijk nodig zijn Een foto, die als illustratie zou kunnen dienen bij een verhaal over stedelijke grondprijzen, die vaak onbegrij pelijk hoog schijnen te zijn. Dat komt, omdat we het begrip grond niet uitsluitend kunnen omschrijven als een stukje aardoppervlak. Stedelijke grond heeft een groot aantal bewerkingen ondergaan, kostbare bewer kingen Maar daar zien we straks, bij gebrek aan vergelijkings materiaal, niets meer van terug, wanneer de wegen en straten klaar zijn. Misschien herplaatsen we te zijner tijd deze foto, wanneer de weg naar Drachten gereed is. 19 -• M Vrij rustige nieuwjaarsviering in Leeuwarden. Ds. H. L. G. Ouwerkerk (65), evangelisch-luthers predikant met emeritaat. Eeltsje Boates Folkertsma, Fries strijder en schrijver, op 74-jarige leeftijd te Franeker overleden. Burgemeester en mevrouw Brandsma recipiëren in het stadhuis ter ge legenheid van de jaarwisseling. Te Zwolle aangehouden de 21-jarige colporteur D. K. en de 25-jarige schrijver G. H. O., beiden uit Leeuwarden, die daar probeerden sieraden te verkopen, die ze de nacht daarvoor hadden gestolen bij een inbraak bij de familie Vegter aan de Harlingerstraatweg. Nieuwjaarsreceptie van de commissaris der koningin en mevrouw Linthorst Homan. Zware sneeuwval. Oud-gemeentesecretaris T. Bakker (75) te Groningen overleden. Hij was secretaris van 1946 tot 1957. Burgemeester spreekt nieuwjaarsrede uit in de eerste raadsvergadering in 1968. Mobiele verkeersschool van het Verbond voor Veilig Verkeer in de Frieslandhal geopend voor leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen (tot 28 maart in gebruik). Na een nacht sneeuwruimen en waterspuiten kan de sintelbaan Nijlan als ijsbaan voor het publiek worden opengesteld. Te Amsterdam wordt gearresteerd de 41-jarige Zuidslaaf M. R. Zijn koffer bevat een grote partij gestolen postzegels. Hi| wordt ook verdacht van de inbraak bij postzegelhandel De Vries te Leeuwarden in |uli van het vorige jaar. Film „The Scrolls of Leeuwarden" (De Wetsrollen van Leeuwarden) door de heer A. Tof, voorzitter van de Joodse gemeente, overgedragen aan burgemeester Brandsma. Stadsbussen rijden, in verband met de grote gladheid, een half uur dienst. Plotselinge dooi maakt een snel einde aan korte winterperiode, die vooral gekenmerkt werd door overvloedige sneeuwval. Spiegelgladde straten verlammen het (zondags)verkeer. Sneeuw dooit snel weg onder de invloed van een stormachtige aanvoer van warme lucht. Regeringsnota over de ontwikkeling van het noorden des lands (te Gro ningen) openbaar gemaakt. Burgemeester en wethouders maken stadhuisplan bekend. Onder invloed verkerende automobilist ramt na aanrijding de gevel van een huis aan het Ruiterskwartier. De gevel wordt ingedrukt. Inbraak in sigarenwinkel van I. Zuidema in de Gaspeldoornstraat levert voor 1400,— aan gestolen goederen op. Prijsuitreiking schoolzwemwedstrijden van „Volksonderwijs in het stad huis. De heer W. van der Molen, hoofd van de Juliana van Stolbergschool, viert zijn 40-jarig onderwijsjubileum. Burgemeester Brandsma opent het vervoerscentrum aan de Tesselschade- straat, nadat een stoet vrachtauto's van het Oldehoofsterkerkhot naar het nieuwe terrein is gereden. Winkeliersvereniging Kleine Kerkstraat opgericht. Tweede kerkgebouw van de Chr. Gereformeerde kerk in Leeuwarden, aan de Huizumerlaan, in gebruik genomen. Bouwcommissie draagt de kerk over aan de kerkeraad. De heer N. J. Rommes, inspecteur bij het Nijverheidsonderwijs, opent de nieuwe Bakkerij- en Horecaschool aan de Prinsesseweg. Bijzondere ledenvergadering van de Frico gaat accoord met de overname van de aandelen van de Exportmaatschappij Grondsma N.V. en de Karperton-kaasfabrieken N.V., beide te Alkmaar. Bestuur van Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersportverenigingen K.V.N.W.V. verleent de erepenning van verdienste aan de heer A. Dam te Leeuwarden, voorzitter van „De Meeuwen". Underwiiskongres van de Provinsiale Underwysrie. Gemeenteraad bespreekt de regeringsnota over de ontwikkeling van het noorden van het land. J. Ruchtie (52), collecteur staatsloterij, daarvoor beheerder van de Stolze Weryschool, op straat onwel geworden en kort daarna in het ziekenhuis overleden. Vice-president van het gerechtshof, mr. A. H. Prins, neemt in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid. Hij wordt benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Als zi|n opvolger wordt geïnstalleerd mr. P. S. Gruyter.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 19