:;:rr sr- Deining in de binnenstad over liet verkeer Rijerije, rije met een wagentje Ij Er d. laatste tijd veet gemurmureerd ia de btnueustad - .udlvldueel en c.Uec- en de ruimte om stil te staan veelal in het geheel n.et aanwez.g. Wat moest er nu eigenlijk gebeuren? We zou den tot enig samenspel moeten geraken en daarbii afstand dienen te doen van ons meende recht op prioriteit. Dat klinkt wat mo- SXnd maa? het is wel de kern van het W^ontmoeten dagelijks in de smaile straten van de binnenstad de opstoppingen, die door ladende of lossende vrachtauto s worden ver oorzaakt. Meteen beginnen de daarachter tot stilstand gedwongen automobilisten met hun claxons aan een integrale uitvoering van de Symfonie van de Verontwaardiging en het Ongeduld, een opmerkelijk a-tonaal muziek werk met veel ruimte voor solistische imp o- visaties. Wat is de inspirerende kracht achter deze muzikale uitingen? Het is de rotsvaste overtuiging bij ieder, dat hij meer haast heeft dan de ander. De geroutineerde vraditaidto chauffeur laat zich hierdoor in het geheel met meer opwinden en blijft rustig ^yn zaken if- werken. Reageert hij wel, dan wordt hij door zo n pesterige klaksonfonie eerder bewogen tot een pesterige contraprestatie in de vorm van een langzaamaanactie dan tot extra spoed. Oud-burgemeester Van der Meulen, die het Amerikaanse continent met zijn woonauto heeft doorkruist en daar dus heel wat verkeerserva- ring heeft opgedaan, vertelde ons, dat deze uitingen van geprikkeldheid in de Verenigde Staten veel minder voorkomen dan hier. zajn in Amerika onbekende auto, met de voor de Amerikanen onbekende kentekenen, trok daar nogal wat bekijks en hij had daarover heel wat vraqen te beantwoorden. Gebeurde dit bijvoor beeld bij de toegang tot een camping, dan vormde zich achter hem een file, die in het geheel geen hoorbare tekenen van ongeduld vertoonde. Dat was, zo vond mr. Van der Meu len, een opmerkelijk verschil met hier; een kenmerk van een grotere volwassenheid in de gedragingen der weggebruikers. We knipten het volgende „gehoord en gezien - berichtje uit de Leeuwarder Courant van 14 februari: DOOR MIDDEL VAN gele krijtstippen worden op het ogenblik parkeerders in blauwe zone betrapt, die zon der aan het verkeer deel te nemen op hun plaatsje blijven staan en parkeerschijf even verzetten. Kin derachtige methode, vinden sommige aanwoners van blauwe zone. Stipjes op band en op trottoir moeten corresponderen, anders onherroepelijk een bon. Zijn mensen, die al twintig tot dertig bekeuringen hebben, soms voor een uur overschrijding van de parkeertijd (en dat neem je natuurlijk.soms voor drie minuten. Het is stellig reuze aardig, dat de Leeuwar der Courant de klandestiene langparkeerders even waarschuwt tegen deze „kinderachtige methode". Men moet er nu niet alleen aan den ken de schijf te verdraaien, maar ook een paar centimeter voor- of achteruit te rijden. De moeilijkheid is echter, dat men dit laatste meestal niet aan het winkelmeisje of aan de jonqste bediende kan overlaten. En daardoor wordt de zaak toch weer wat minder kinder- Bif de politie komen over de blauwe zone twee soorten klachten binnen, die elkaar volledig opheffen. De eerste groep klagejs bestaat uit nijvere middenstanders, die tot hun schade en ergernis constateren, dat de voor hun clien tèle bestemde parkeerruimte hele dagen in be- slaq wordt genomen door naburige autobezit ters die elke anderhalf uur de schijf ver draaien. „Wat doen we met een blauwe zone, wanneer de politie daar niet scherp op let. roepen zij verbitterd uit. De tweede groep bestaat uit mensen, die op zettelijk of per ongeluk (zoek dat maar eens uit!) de spelregels van de blauwe zone over treden en een briefje onder de ruitenwisser hebben aangetroffen. Zij roepen verontwaar digd: „Heeft de politie niks anders te doen dan op zulke dingen te letten?" En meestal hebben ze dan ook wel iets bij de hand, waar de politie maar eens beter op moest letten. Dat zijn doorgaans dingen, waardoor ze zichzelf qeschaad voelen. Eigenlijk zou de politie die blauwe zone maar het beste blauw-blauw kunnen laten Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap 17e jaargang no. 2 - februari 1968 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dqkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden BIJ DE OMSLAGFOTO. Hoera, we hebben een prijs!" Enthou siaste schoolzwemmers verlaten het stad huis op 18 januari, na de uitreiking van de prijzen van deze, door Volksonderwijs georganiseerde, wedstrijden. De collectieve noodkreten komen van de win keliers, die zich straalsgewijs hebben verenigd en zeer ongelijksoortige opvattingen blijken te hebben over het nut van de wandelzone Een interessant twistpunt, dat in eik geval he voordeel heeft, dat Voorstreek, Kelders en Over de Kelders (en nu ook de Brol en de Groentemarkt) voortdurend „in het nieuws zijn Deze belangstelling zal ongetwijfeld sti mulerend werken op het daar gevestigde za kenleven en op grond van deze overweging verdient het oprichten van nog meer actie- en reactiecomité's hartelijk aanbeveling. We laten de kwestie van de wandelzone zelf maar buiten beschouwing. Er is iets voor en er is iets tegen en er zal naar ons gevoel in de toekomst steeds meer voor en steeds min der teqen zijn. Merkwaardig vinden we wel het verzet, dat speciaal uit het Naauw is opgeborreld tegen het toevoegen van de Brol aan de wandelzone, waardoor 'dit parkeerpleintje verloren is ge- qaan. Dat scheelt op zaterdagen zestien par keerplaatsen een geringe, maar natuurlijk niet te verwaarlozen teruggang. Toch lijkt ons de angst voor zakelijke schade overdreven. Laten we maar eens een gedachtenbepalende berekening maken. Op elk ogenblik staan op de Brol zestien auto's. Dat zijn zestien klanten; misschien een paar meer, omdat man en vrouw soms gescheiden inkopen doen. In een royale bui maken we er dus twintig klanten van. Deze klanten zullen ergens in de buurt van de Brol inkopen gaan doen. Ze komen dus terecht in zaken op de Kelders, op Over de Kelders een stuk Voorstreek, het Naauw, de Peperstraat, de Grote Hoogstraat.... wat betekenen over dat grote aantal winkels die twintig klanten? Maar bovendien: hoevelen zetten hun auto op de Brol om gewoon eens even in de binnen stad rond te kijken, zonder plannen om iets te kopen? We zouden van die twintig klanten dus eigenlijk weer een paar moeten aftrekken, maar u weet het: we zijn in een royale bui en laten het maar zo. Wel verdient aantekening, dat deze laatste parkeerders niet gauw even hun inkoop doen en dan weer van het parkeer terrein verdwijnen. Ze zullen in veel gevallen de hun toegemeten anderhalf uur wel ui - Nu"moeten we dit aantal van twintig auto's vergelijken met de nauwelijks te schatten be hoefte aan parkeerruimte in dit deel van de binnenstad. Buiten alle getallen om kunnen we wel van een enorme wanverhouding sPrf" ken en dit betekent, dat niemand in gemoede kon verwachten, dat hij zijn auto kwijt kan op de Brol op het moment, dat dit hem schikte. En dat is het nu juist waar het bij zo n parkeer terrein voor het winkelende publiek om gaat. Men kan met een auto niet zijn beurt af wachten. \\rje tot voor kort naar de binnenstad reed kon op zaterdag nauwelijks verwachten, dat hij parkeerruimte op de Brol zou vinden; wie nu naar de binnenstad rijdt kan met meer op de Brol terecht, omdat dit plein tot de wan delzone behoort. Vroeqer kon de massa der klanten hier niet terecht, omdat de Brol vol was, nu kan niemand van de klanten hier meer terecht, omdat de Brol voor het verkeer is afgesloten Het ver schil is op elk ogenblik zestien auto s, terwijl het aantal klanten op elk ogenblik in dit druk ke winkelcentrum honderden moet zijn om de zaken commercieel draaiend te houden. Daar komt nog iets bij. We hebben het hier steeds gehad over zestien auto's van bezoekers van de binnenstad. Maar in de protestvergade ring van winkeliers van het Naauw maakte een der aanwezigen van het hem door de voor zitter gegeven woord gebruik door een gespe cificeerde opsomming te geven van de auto s van winkeliers, die een groot deel van deze parkeerruimte in beslag nemen. Dit onderwerp werd evenwel door voornoemde voorzitter met enige bloemrijke woorden buiten de discussie gesteld

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 3