BINSE BUWALÜA HONDERD JAAR Oudste ingezetene van Leeuwarden Oudste kermisreiziger van Nederland Keiharde, door vele luidsprekers honderd voudig versterkte, beatmuziek, langgerekte stoten van sirenes en het gegil van vrou wenstemmen zijn overheersende geluiden op de kermis. De slag van de houten voor hamer op de „kop van jut" wisselt de dro ge knallen af, waarmee in de schiettent duizenden loden kogeltjes tegen de schiet schijven ketsen. Een enkel draaiorgel levert bescheiden slag tegen zoveel elec- tronisch geweld. En temidden van al dat bizarre lawaai zit eenzaam achter het raam van een woonwagen een oude man ziels tevreden te kijken en te luisteren. De oude man is 100 jaar en sinds zijn vroegste jeugd met deze wereld opgegroeid. Zitten an dere oude mensen van meer dan 80 jaar met elkaar bijeen in het recreatiezaaltje van een verzorgingstehuis of alleen achter het rode theelichtje in het schemerdonker, Binse Buwal- da zit temidden van wat zijn hele leven heeft uitgemaakt: de kermis. De woonwagen is schuin achter de schiettent opgesteld, die door zijn zoon en dochter wordt gedreven, opdat de oude baas maar niets van het kermisgebeuren zal missen. Binse Buwalda is de oudste kermisreiziger van Nederland en oudste ingezetene van Leeuwar den, de plaats waar hij en zijn familie de lange wintermaanden aan de Bleekerstraat doorbren gen. Binse Buwalda, geboren uit ouders, die al kermisexploitant waren, heeft meer dan 60 ja ren de schiettent zelf gedreven om daarna plaats te maken voor zijn kinderen. Andere mensen verhuisden na hun pensionering naar een bejaardenwoning, Buwalda bleef wonen temidden van wat hem lief is. Tot zeven jaar geleden was het een Friese tjalk, die de familie Buwalda onderdak ver schafte, maar omdat met de boot de meeste kermisplaatsen zo langzamerhand niet meer te bereiken waren, werd een woonwagen met vrachtcombinatie aangeschaft en sindsdien reist de oude baas, jaar in, jaar uit, mee met de kermisattractie. Als de zwerftocht een dag voor Koninginnedag begint, wordt de honderdjarige in zijn stoel voor het raam van de woonwagen geïnstalleerd om het landschap aan zich voor bij te laten trekken. De woonwagen komt hij zelden meer uit. Het

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 4