Steenfabriek Schenkenschans werd in 1857 opgericht Geschiedenis en ontwikkeling De steenfabriek Schenkenschans werd in 1857 opgericht en als eerste eigenaar wordt genoemd de gemeenteontvanger Jan David Simon. Zoiets kon in de vorige eeuw, want het baantje van gemeenteontvanger was geen vetpot. Genoemde Simon was een schoonzoon van Oeds Petrus Waller, eigenaar van de toenmalige steenfabriek „de Orebijter te Dronrijp. Dit verklaart wellicht de belangstelling van een gemeenteontvan ger voor en de productie van steen. De eerste eigenaar wordt opgevolgd door zijn zoon Petrus Waller Simon en de fabriek wordt gedreven onder de firmanaam Simon Waller. Omstreeks 1879 wordt eigenaar van de firma Simon Waller, jhr. I. J. W. H. Andringa de Kem- penaer, daarvoor burgemeester van de ge meente Ferwerderadeel. Volgens overlevering raakte jhr. de Kempenaer in de steenindustrie verzeild, toen hij gepasseerd werd bij de burgemeestersbenoeming voor de gemeente Leeuwarderadeel. Vooraf was hij reeds ver huisd naar Leeuwarden, mede met het oog op de opvoeding van zijn kinderen. Zoals vermeld, de burgemeestersbenoeming ging niet door eri jhr. de Kempenaer werd steenfabrikant. Hij woonde aan de Stationsweg in het huis waar later jhr. Van Sminia woonde en nu het E.T.I.F. gevestigd is. Jhr. de Kempenaer toonde veel activiteiten in de economisch slechte jaren van 1890 en daarna. Zo voerde hij de gezamenlijke steenfabrikanten in Friesland aan bij een adres aan gedeputeerde slaten om steen te bezigen bij versterking en verbeteringen van dijkglooiingen van de zee weringen, om op die manier de produktie van steen te bevorderen en tevens een bijdrage te leveren voor een betere werkgelegenheid. De personeelsbezetting in de vorige eeuw was gemiddeld, gedurende het seizoen (zomermaan den), tussen de 30 en 40 arbeiders, onder wie een aantal meisjes en vrouwen. De campagne- tijd duurde als regel van begin april tot eind september. In die tijd kwamen de meeste ar beiders uit Franeker, waar aan de Harlinger- trekvaart een van de centra was van de Friese steenindustrie. Deze steenfabriek was een van de eerste in Friesland die van de gewone, ouderwetse veldoven overschakelden naar de (toen) moderne ringoven, een patent van de Duitser Hoffmann uit Pruisen. Een ringoven wordt zo genoemd omdat het brandkanaal oor spronkelijk een ringvormige, eindloze tunnel was. Kenmerkend voor de bouwstijl van de eerste bouwer Hoffmann was een ring onge veer in het midden van de schoorsteen. Als zodanig zijn de ringovens nog van buiten te herkennen met name in de steenfabrieken in het noordwesten van Duitsland enaan de schoorsteen van de steenfabriek te Oostrum (gemeente Oostdongeradeel). Fn 1895 kwam jhr. de Kempenaer te overlijden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 6