Keizersgracht ulo ging skiën in de Harz door R. ZIJLSTRA. Neveligefoto met sparren op achtergrond l:\perimpnt mei een winter-sclioolreis goed geslaagd Er heeft in de „Leeuwarder Courant" eens een berichtje gestaan, dat het voor Leeuwarders hele maal met onmogelijk is gedurende een zgn. lang weekeinde een bezoek aan de Harz in Duits land te brengen. Zelfs in de winter, want de afstand Leeuwarden—Harz is ongeveer 450 km Aangezien het daar vrijwel sneeuwzeker is, is het zelfs mogelijk dan wintersport zoals skiën te beoefenen. Nu wij ieder jaar voor de derde klassers van onze school een schoolreis van 4 a 5 dagen orqa- niseren, hebben wij voor de verandering en als experiment het eens in de winter gedaan. Er waren natuurlijk wel moeilijkheden te overwinnen zoals: welke busonderneming is bereid hier aan mee te werken, waar vinden we een verwarmde jeugdherberg en zijn de ouders bereid hun kinderen aan zo n winterreis te laten meedoen? Maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Het Esa-reisbureau uit Groningen was graag bereid hieraan mee te werken. Moeilijker was het een verwarmde jeugdherberg te vinden in de door ons geplande periode (half febru ari). Na b:j een viertal jeugdherbergen vergeefs te hebben aangeklopt, vonden we de jeuqd- herbergvader in Bad Sachsa bereid ons van 1216 februari te huisvesten. Van de ouders kreqen we alle medewerking, misschien hier en daar met een beetje angst in het hart en zo begonnen W1J °P "aanda9 12 februari om 7 uur met 48 leerlingen (1 leerling moest helaas wegens ziekte achterblijven) en 4 begeleiders onze schoolreis naar de wintersport. Het weer was goed, de wegen waren droog en de bus was lekker warm. Bij Nieuweschans passeerden we de grens en vanaf dat moment merkte je aan de leerlingen dat ze meer aandacht kregen voor de omgeving. In Duitsland bouwt men bijvoorbeeld huizen met kleinere ramen, de fietsen zijn er anders en de kleding van vele mannen laat zien dat men in Duitsland meer op uniform is gesteld dan bij ons. We reden over de Eems naar Leer en van daar naar Bad Zwischenahn, een toeris tenoord, bekend om zijn watersport en de vele kwekerijen van bloemen en heesters, Inmiddels was de zon gaan schijnen en de vooruitzichten leken goed, want we reden een wolkenloze hemel tegemoet. In Falkenburg tussen Bad Zwischenahn en Oldenburg had den we onze eerste lange stop. Voorbij Oldenburg kwamen we op de autobaan naar Bremen. De stad zelf met zijn vele kranen, kenmerkend voor een havenstad, zagen we in de verte. Het ging nu snel: van Bremen naar Hannover weer autobaan en bij laatstge noemde stad namen we de autobaan richting Kassei. Het plan was bij Seessen de autobaan te verlaten en dan via Osterode naar Bad Sachsa te rijden. Hoewel het prachtig weer was, werden de jongelui wat stiller en zo nu en dan hoorde je mompelen: „Ik zie nog geen sneeuw". Een paar dagen tevoren had de jeugdherbergvader nog medegedeeld, dat er weliswaar in Bad Sachsa geen sneeuw lag (een uitzondering!) maar dat wij in de Ober Harz genoeg zouden vinden. Nu konden wij hoof tl Keizersgracht-ulo dat nog nauwelijks geloven. Hoe meer we Seessen naderden, hoe meer de spanning steeg, totdat dichtbij Seessen een gejuich opsteeg. We zagen de eerste sneeuw, sneeuw op de noordelijke helling van een heuveltje, maar het had nog geen groter oppervlakte dan 1 m2. Hoe dichter we de Harz naderden, des te vaker zagen we zo'n plukje sneeuw. De bus reed niet meer zo snel, we stegen en zo nu en dan kwam ons een auto tegemoet met ski's er bovenop. Zou het toch waar zijn? In overleg met de chauffeur wijzigden wij onze route. In plaats van via Osterode naar Bad Sachsa te rijden, gingen we richting Claus- thalZellerfeld. Het was vier uur en we wilden proberen dwars door de Harz te rijden en dan toch nog om zes uur in Bad Sachsa te zijn. Eer we in ClausthalZellerfeld waren hadden we zekerheid: overal besneeuwde hellingen en langs de weg stonden dennen en sparren met sneeuw bedekt, die, nu de zon erop scheen, een onvergetelijke aanblik gaven.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 12