EXPERIMENT mt L'k Om kwart voor vijf bereikten we het hoogste gedeelte van de Harz: Torfhaus (810 m.). Hier lag de sneeuw een halve meter dik, dit was het oord dat wij zochten. We hadden niet veel tijd, maar één ding was zeker: hier hoopten wij de volgende dag weer te zijn. Via Braunlage reden we naar Bad Sachsa en precies zes uur stond de bus voor de jeugdherberg. De jongens en meisjes kregen in groepjes van 8 tot 10 personen een kamer toegewezen en om kwart voor zeven zaten we in de eetzaal aan een goed verzorgde warme maaltijd. Na het eten gingen we allen nog even een kijkje nemen in het nu stille stadie. Om half tien zochten we onze slaapvertrek ken op. De tweede dag: 's Morgens werden we om half acht gewekt door een prettig klinkend ochtendmuziekje. Na het ontbijt nog enkele verplichte werkzaamheden en daarna zo snel mogelijk naar de sneeuw. Het was nevelig maar droog weer. De afstand Bad Sachsa Torfhaus is 25 km met een hoogteverschil van 400 m. Dit hoogteverschil is dikwijls de oorzaak dat het weer in Bad Sachsa anders is dan in Torfhaus. We hoopten het. Maar in Torfhaus was het eveneens nevelig, het uitzicht voor het skiën werd er echter niet door belemmerd. We huurden ski's en ski schoenen. Het passen ervan vergde enige tijd maar toen ook dat klaar was, waren de meeste meisjes al de licht glooiende helling afgegleden. De jongens namen een wat afwachtende houding aan van: hoe zal het gaan? Toen ze zagen dat, sommige meisjes zich van het begin af aan al aardig op de latten konden voortbewegen en de mist in de loop van de dag wat opgetrokken was, gingen ook zij het intensiever proberen, zodat we om half vijf voldaan terugkeerden naar onze jeugdherberg. Na de warme maaltijd die weer voortreffelijk smaakte, was het om half acht weer aantre den in de eetzaal, waar de heer Neumann uit Bad Sachsa ons ongeveer 200 dia's vertoonde over de Harz. De heer Neumann, een zeer bereisd man, gaf op onderhoudende wijze toelichting en we voelden ons als het ware door hem meegenomen in een open auto kris kras door de Harz. De derde dag: Het motregende en de tempera tuur was 7 graden boven nul. Het leek ons niet geschikt om te skiën. Voor de afwisseling besloten we een bustocht te maken door een gedeelte van de Harz. Via Wieda bereikten we de zonegrens met Oost-Duitsland. Hoewel we wisten dat sinds de tweede wereldoorlog Duitsland in twee delen is geplitst, maakte het op ons een grote indruk toen we de werkelijkheid zagen: een omgeploegde strook We brengen in dit nummer het verslag van een schoolreis „schoolreisje" zou in dit geval beneden de maat zijn, want het ging om een meerdaags bezoek aan de Duitse Harz. Op zichzelf is dit niet een grote bijzonder heid, want schoolklassen trekken tegen woordig wel meer naar het buitenland en dezelfde Harz is daardoor bij veel Leeu warder scholieren, of oud-scholieren, be kend gebied geworden. Het bijzondere van de reis van de derde klas van de Keizersgracht-ulo was, dat zij in de winter werd gehouden, om de jongelui de gelegenheid te geven zich in de bergen met de wintersport te vermaken. Maar dat was niet de enige reden voor deze winterse excursie. De heer R. Zijlstra, hoofd van de school, redeneerde, dat de jongelui midden in de winter meer behoef te hebben aan een gezonde onderbreking van het schoolleven dan tegen de zomer, wanneer de grote vacantie voor de deur staat en het weer ook hier veel meer mogelijkheden voor vermaak buitenshuis biedt. Bovendien leeft de school dan in de spanning, die aan de overgangen en de examens voorafgaat. Natuurlijk heeft zo'n winterreis ook zijn bezwaren. Het reizen met een bus biedt meer onzekerheden (er zijn overigens ook in het buitenland voortreffelijke spoorwe gen!) en de wintersport zelf brengt risico's mee. Maar wie niet waagt, die niet wint en de leerlingen van deze school hebben met dit experiment een heerlijke vacantie gewonnen. We dachten, dat deze bijzondere schoolreis een ruime aandacht en misschien wel een ruime navolging verdient! grond langs de gehele grens, met daarachter de prikkeldraadversperring en de wachtto rens, dag en nacht bezet door de Oostduitse vopo's. Wij hebben in onze kranten meergia- len kunnen lezen van geslaagde en niet geslaagde vluchten van oost naar west, maar hier staande voor een sober graf van een onbekende vluchteling kwam onzerzijds de gedachte boven wat een tragiek zich hier en elders langs deze grens had afgespeeld en nog afspeelt. Het witte sneeuwkleed mocht dan de overgang van west naar oost enigszins bedek ken, de harde werkelijkheid, die vooral hard is voor de inwoners van de Harz, was er niet minder om. Bij Braunlage verlieten we de zonegrens en reden via Bad Harzburg en Oker naar Goslar. De oude gebouwen in deze oude keizer- en Hanzestad waren een bezoek meer dan waard. Na ons lunchpakket te hebben ge bruikt gingen we de dichtbij gelegen „Kaiser- pfalz" opzoeken, het paleis van de vroegmid deleeuwse Duitse keizers. Daarna wandelden we naar het middelpunt van de stad: de Markt met de bronzen fontein uit de 13e eeuw. Aan de westkant van de Markt zagen we het beroemde raadhuis met de raads- wijnkelder en aan de zuidkant de „Kaiser- worth" in 1494 gebouwd voor het gilde van de manufacturiers. Op de voorgevel van dit gebouw zijn later in steen de beelden van de Duitse keizers aangebracht. Om drie uur begonnen we aan onze terugreis. In Braunla ge werd een uur gepauzeerd om de zwemlief- hebbers en -hebsters gelegenheid te geven een bad te nemen in het geneeskrachtige water van het zwembad. Het water was er op lichaamstemperatuur. Een van de meisjes vroeg of ze mocht toekijken, het werd haar ten zeerste afgeraden, ze zou het er te warm krijgen. 's Avonds werd de groep in tweeen gesplitst. Wie dat wou kon met de bus mee naar het wildvoeren bij de Okertalsperre in Bad Ook op ski's kun je elkaar de pas afsnijden Sportieve scholieren van de Keizersgracht-ulo hebben onvervaard de lange latten onder gebonden Lauterberg, de rest kon in Bad Sachsa anderhalf uur vrij rond wandelen. De eerste groep kreeg „waar voor zijn geld". Tegen de verwachting in (er lag vrijwel geen sneeuw) verschenen bij de voerbakken niet alleen enige edelherten, sommige met grote geweien, maar ook een 20-tal everzwijnen die zich het voor hen neergelegde voedsel goed lieten smaken. Het was een fascinerend moment toen deze dieren, aanvankelijk een beetje schuchter, uit het donkere bos te voorschijn kwamen. De vierde dag: 's Morgens bij het opstaan kwam de vraag op veler lippen: hoe is het weer? Vreemd was dat niet, want we wilden de laatste dag graag weer naar Torfhaus, ons skicentrum. Laag hangende bewolking, maar de weersvoorspelling was niet ongunstig. Vol goede moed reden we om half tien weg en we waren om kwart voor elf in Torfhaus. Het was ook daar nevelig, maar het enthousiasme voor het skiën was er niet minder om. Er moesten meer ski's en schoenen worden gehuurd dan de tweede dag en dat was een goed voorteken. Achter hotel Berghof werden de latten ondergebonden en de „geoefenden" gingen meteen de helling af tot aan het bos, een afstand van ruim 200 meter, dan lopende met de ski's op de schouder terug en weer opnieuw de helling af. 's Middags werd het er druk, want er kwamen nog meer skiliefheb bers. Zelfs soldaten van de Bundeswehr kregen hier hun eerste skilessen. In prima stemming keerden we in de namiddag naar onze jeugdherberg terug. De dag werd besloten met een dansavond, waaraan ook een in de jeugdherberg verblij vende Duitse jeugdgroep meedeed. Aan het slot van de avond zorgde Rienkje van Brummelen voor een verrassing: namens de leerlingen bood zij de jeugdherbergvader en -moeder en de leiding een attentie aan. De vijfde dag: Toen we om half tien uit de jeugdherberg vertrokken scheen de zon, die tijdens ons driedaags verblijf verstek had laten gaan. Met weemoed namen we afscheid en reden via Osterode naar de autobaan bij Seessen. Een lange stop in Bad Zwischenahn en daarna richting Nieuweschans waar we om 5 uur arriveerden. Om 6 uur waren we in Winschoten waar we in een hotel een warme maaltijd kregen, hetgeen door de jeugd zeer op prijs gesteld werd. Om kwart voor negen reden we Leeuwarden binnen en behoorde deze winterschoolreis tot het verleden. Vraagt men ons: Is dit goed bevallen? dan zeggen we volmondig: ja, beter zelfs dan een schoolreis in de zomer. Afgezien van het feit dat het door de vervroegde vakanties en de daardoor vervroegde examens steeds moeilij ker wordt er met de jeugd een kleine week op uit te trekken vinden de leerlingen zo'n winterreis sportiever. De dagelijkse busritten die in de zomer meestal worden gedaan behoren tot het verleden. Ook is een reis in februari een welkome onderbreking van de schooltijd. Vanzelfsprekend brengt een winterreis meer risico's mee, maar door tijdig goede maatrege len te nemen, zijn deze wel tot een minimum te beperken. Wij hopen volgend jaar weer een dergelijke reis te kunnen maken.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 13