Technisch Bureau Gebrs. van Eyck van Heslinga Wat moet ik Basiscommandant kolonel A W. Wijting: in Amsterdam of Den Haag aoen Veiligheid voor u en de uwen. ^Boer tWyKotique L Import - Leeuwarders 2 Een deel van het militaire bestaan wordt gekenmerkt door overplaatsingen. Dat geldt voor dienstplichtigen, die na een basisopleiding naar een vastere bestemming ver huizen, maar zeker ook voor beroepsmilitairen. De afde ling bevolking van het stadhuis heeft dan ook vaak met luchtmachtmensen te maken, die naar de vliegbasis zijn overgeplaatst of van Leeuwarden naar een andere basis verhuizen. Eén categorie van deze luchtmachtmilitairen wisselt op zulke gezette tijden, dat deze bijna van tevoren op de kalender kunnen worden genoteerd. Kolonel A. J. W. Wijting (in burger) Dat zijn de commandanten van de vliegbasis. Om de twee a drie jaar wordt het commando van de basis en dat van het garnizoen Leeuwarden overgedragen aan een nieuwe chef. Of de betrokkene het leuk vindt of niet, na die periode van 2 of 3 jaar verhuist hij dan weer met zijn gezin naar elders. Sinds zeven maanden is kolonel A. J. W. Wijting com mandant van de vliegbasis en inwoner van Leeuwarden. In zijn ruime bureau met een magnifiek uitzicht over het vlakke terrein van de vliegbasis gaat het gesprek over de stad, over de basis en zijn directe omgeving. Een gesprek op de vliegbasis vertoont altijd hiaten. Als de F 104 G Starfighters met brullende motoren over de rolbaan terugko men van een missie, moeten zinnen even onderbroken worden en ook telefoongesprek ken zijn enkele seconden niet meer te voeren. Maar dat duurt steeds maar kort. Lang genoeg overigens om de bezoeker er aan te herinneren, dat hij zich op het terrein van een bedrijf bevindt waar hard gewerkt wordt. Kolonel Wijting is jong. Hij is 42 jaar en dat is voor een commandant van een vliegbasis met zo'n 1400 man personeel een uitzonde ring. Hij beschouwt de Vliegbasis Leeuwar den als een groot bedrijf, waar gewerkt wordt aan één product, waarop alles is afgestemd: vlieguren. Hij ziet zichzelf als „directeur" van het bedrijf, dat 16 uur per dag volop draait. Twee ploegen lossen elkaar af, alleen in de nacht is het er stil. Kolonel Wijting is met zijn gezin, vrouw en twee kinderen van Maassluis naar Leeuwar den verhuisd. Hun huis stond al klaar, want het ruime buitenhuis aan de Keegsdijk, de oprit naar de vliegbasis, is bestemd voor de, elkaar opvolgende, commandanten. „Ik woon hier eigenlijk niet in de stad. Leeuwarden is wel vlakbij, maar je krijgt het idee, dat je buiten woont. Dat vind ik ideaal." Kolonel Wijting was al eerder op de vliegbasis. In de jaren '51-'52 was hij commandant van het vliegsquadron 325. „Er is sindsdien wel veel veranderd", vertelt hij: „De vliegbasis lag vroeger geheel buiten de stad en nu grenst hij direct aan Leeuwarden." Friesland heeft een sfeer, die niet is te vergelijken met welke streek in Nederland Tweebaksmarkt 43 Leeuwarden Telefoon 05100-24419-27323 Uw adres voor: centrale verwarming electro-technische installaties warm- en koudwater-installaties oliestookinstallaties gasverwarming aircondition liften koelinstallaties Sinds 1907 het adres voor al Uw technische installaties ten hechte band tutóen <2)e "SBoer'ó ..OTlotiq ue en klant. Koop nu Uw VEILIGHEIDSGORDEL Plaats nu Uw TWEEDE MIST- of BERMLAMP (1 januari 1967 ver plicht Denk om Uw BANDEN (gratis montage) Dit alles en nog veel meer vindt U bij BLEEKLAAN 145 - Leeuwarden - telefoon 23573

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 6