Technisch Bureau Gebrs. van Eyck van Heslinga <EZ)e ^Boer'ó ,)cYYlotique RIJ IN DE GOEDE RICHTING; Voorstreek zie, dan zijn die allemaal in schreeuwende kleuren geverfd. Er wordt niets aan gedaan. Maar die kleuren nodigen niet uit om het pand eens verder te gaan bekijken. Toch staan er juist aan de Eewal prachtige panden met oude geveltjes. Ik zou in de Kleine en de Grote Hoogstraat graag kleine winkeltjes willen zien. Boetiek jes zouden het daar juist geweldig goed doen. Juist dat oude Leeuwarden, dat rust op een terp lijkt wel wat te worden verwaarloosd. Maar een lelijk gebouw als de beurs b.v. moet blijven staan. Ik wou dat die jonge architek- ten gelijk kregen en dat de beurs werd afgebroken. En ook het Vliet gaat straks dicht. De prachtige pakhuizen, die er staan verliezen een groot deel van hun schoonheid. Ze horen aan een water. Import - Leeuwarders 3 Wat ze in Leeuwarden geweldig goed kunnen is het onderhouden van de plantsoenen. Zoals dat hier gebeurt heb ik het nog nooit gezien". Om te illustreren hoe afdoende men bij de gemeentelijke plantsoenendienst werkt, ver telt de heer Van Popering, dat toen hij rozen van dezelfde kleur als die in de stadsparken en plantsoenen wilde hebben, daaraan met geen mogelijkheid te komen was: Leeuwarden had ze allemaal opgekocht. In zijn tuintje van een paar vierkante meters staan evenwel toch bloemen al staan ze wat al te vaak in de schaduw van de flats. Van de rozen en de prachtige aanplant in het Rengerspark komt de spoorwegman op de recreatie: „Ik ben tot de ontdekking gekomen dat er in de directe omgeving van Leeuwar den weinig is te zien, laat staan te verkeren. Dat is de reden geweest, dat ik hier autorijden ben gaan leren en sinds een paar jaar ook een auto bezit." Dat klinkt wat wonderlijk uit de mond van een man, die gewend is de vervoersproblemen met behulp van het spoorboekje op te lossen. Maar hij verklaart zijn bezit met: „Een atuo is in Friesland ideaal. In het eerste jaar maakte ik alleen maar eens een wandelingetje naar Lekkum en Snakkerburen en dan was je uitgekeken. Nu trekken we met de auto Friesland in". Friesland was voor ons een openbaring. Al bij Giekerk zit je midden in een prachtig gebied. De zuidoosthoek met zijn bossen is een prachtig oord met o.a. Appelscha. Je bent daar nog in de ongeschonden natuur. Ik hoop dat het landelijk zo lang mogelijk een onbekend gebied zal blijven. Je hebt hier weggetjes, die over een afstand van een kilometer tientallen bochten en kronkelingen vertonen. Dat vind ik magnifiek". Kronkel weggetjes is dan ook een hele attractie voor iemand, die in zijn Werk alleen maar te maken heeft (met honderden kilometers lijn rechte spoorbanen. „Ik ben geabonneerd op een plaatsje bij Piaam bij de dijk van het IJselmeer. Als je van de drukkere wegen naar die oorden afslaat dan ben je in de rustigste omgeving die je je maar kunt voorstellen. Wie in Nederland kent een plaatsje als Piaam? Toen ik naar Friesland moest maakte ieder een me bang. Ken je de taal wel? Weet je wel dat de Friezen stugge noordelingen zijn, met wie je moeilijk kunt opschieten? Wat een onzin achteraf. De mensen die dat hebben gezegd, zijn natuurlijk van hun leven nog nooit in Friesland geweest. Ik kan mij overal informeren en iedereen geeft antwoord. De mensen spreken hier immers allemaal net zoveel Nederlands als elders in het land. Friesland heeft in Nederland een image opgebouwd, dat de mensen op een dergelijke manier over Friesland doet praten. Ik geloof dat vooral, die men hier op het station de „diepfriezen" noemt, ervoor zorgen, dat Friesland die naam in de rest van Nederland heeft. Van de koele noordeling blijft niets over als je met hem kennis hebt gemaakt. Ik vergelijk de Leeuwarders wel met Amsterdammers. Ook hier beginnen de mensen zomaar een gesprek met je op straat. Ze zijn niet verlegen, ze zijn niet onderdanig of gesloten. Ik denk dat het komt omdat de Friezen in de geschiedenis nooit onderdrukt zijn geweest. Het is geen volk van knechten". D>e heer Van Popering, die vorig jaar maart z'n 25-jarig jubileum bij de Spoorwegen heeft gevierd weet alles van het station. Ook hij noemt de verschillende sporen op het empla cement zoals de rangeerders ze noemen. Het „Jan Boot-spoor", het „Hekspoor", het „Kleine heuvel"- en het „Nieuwe heuvelspoor".Op het station wordt niet met nummers gewerkt maar met namen. Het werk is er niet dat van een machine maar van mensen. Dat moet ook wel, want de drie ploegen, die er dag en nacht voor zorgen dat de spoorwegen, ook in Leeuwarden, draaiende worden gehouden, verrichten zwaar werk. Dat werk is juist wat de hoofdstationschef van Leeuwarden het meest boeit. Andere hobby's dan zijn werk kent hij niet, of het moest de passieve sportbeoefening, of zijn belangstelling voor binnenlandse politiek zijn. „Ze zeggen wel, dat wanneer je werk ook je hobby is, dat je dan na je pensionering niets meer hebt te doen. Nou dat zien we dan wel weer. Het gezin Van Popering is best tevreden met de standplaats Leeuwarden, die voor de pensionering van de hoofdstationschef, die overigens nog maar 48 jaar is, wel niet meer verlaten zal worden. De dochter van het gezin werkt in de stad. De zoon zit voor de hoofdacte van de rijkskweekschool. De kin deren reizen nog wel geregeld naar Almelo, maar dat is niet omdat ze niet graag in Leeuwarden zijn. Het nadeel van een drei gende overplaatsing is ook voor hen afgelo pen. Ze zijn er goed doorheen gekomen. Een hond en een „spoorweg"-kat completeren het gezin Van Popering. Hij vertelt het grapje dat bij de N.S. veel wordt gehoord: „Het is wel aardig bij de Spoorwegen, maar er moesten geen treinen rijden". De hoofdstationschef van Leeuwar den is blij dat ze nog wel rijden. En Leeuwarden ook. KOMT U BIJ DE BOER S „MOTIQUE" dan is Uw richting altijd GOED gekozen! DOORSMEREN en OLIEVERVERSEN? Klaar terwijl U wacht, lekker lui gezeten aan de KOFFIEBAR, waarbij U onder meer het laatste nieuws kan zien en kopen DAG-, WEEK- en MAANDBLADEN: nationaal en internationaal BLIJF BIJ DE TIJD KOM ER VAAKI BLEEKLAAN 145 - Leeuwarden - telefoon 23573 Uw adres voor: centrale verwarming electro-technische installaties warm- en koudwater-installaties oliestookinstallaties gasverwarming aircondition Tweebaksmarkt 43 Leeuwarden liften Telefoon 05100-24419-27323 koelinstallaties Sinds 1907 het adres voor al Uw technische installaties 15

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 15