De nehici'iiis nog altijd in actie en tie lefkopei'^ I ijcl voor bloemen 3 Elf V.V.V.'s in het Friese merengebied hebben sinds 1959 samen gewerkt in de Friese Merenfederatie. Dat waren Langweer, Sneek, Grouw, IJlst, Terhorne, Eernewoude, Drachten, Leeuwarden, Delf- strahuizen (de „Friese Merenpoort"), Sloten en Workum. „Samengewerkt" is hier een groot woord; een te groot woord zelfs. In de „Friese Koerier" van 25 april zegt de heer Bergsma, voorzitter van de V.V.V. in Terhorne, dat de federatie van het begin af nooit goed heeft gedraaid. „Dat lag hem niet aan een verkeerd plan, maar aan de mensen die het moesten uitvoeren. Het lichaam was te groot en de belangen waren te verscheiden", aldus de heer Bergsma. Men kan zich dit wel voorstellen. Wat heeft V.V.V.-Eernewoude er aan, wanneer de wa- tersportminnende vacantiegangers naar het Slotermeer gaan? En welk belang heeft V.V.V.-Sloten er bij, dat vreemdelingen Eer newoude opzoeken, om daar te gaan zeilen? We moeten de dingen goed gescheiden houden; elk behartigt zijn eigen kleine belangetje en het grote belang van de bevordering van het watertoerisme in heel Frieslandja, dat moet natuurlijk ook wel behartigd worden, maar stel nu eens, dat Sneek en Grouw daarvan overmatig zouden profiteren? Dat is voor de andere deelgenoten natuurlijk heel moeilijk te verkroppen. Men kan zich dan ook voorstellen, dat het voornaamste struikelblok voor de Merenfede ratie de plaats van het informatiebureau was. De V.V.V. in Grouw wilde dit bureau binnen zijn grenzen hebben, aldus de „Friese Koe rier", maar kon het hierover niet eens worden met Sneek, dat het ook wilde hebben. Anderen meenden, dat het beter in Leeuwar den gevestigd kon worden. In onze onschuld hebben we altijd gedacht, dat in verschillende Friese plaatsen sinds jaar en dag alreeds toeristische informatiebureaus bestaan, die door de V.V.V.'s worden gedre ven. In Leeuwarden hebben we er zelfs twee: een van de Provinciale Friese V.V.V. en een van de Leeuwarder V.V.V., broederlijk vere nigd in het arkadische gebouwtje aan het Stationsplein. En heeft bijvoorbeeld Sneek ook niet een eigen V.V.V.-informatiebureau? Nu gaan we uit van de gerechtvaardigde veronderstelling, dat er buiten Friesland mensen zijn, die het plan opvatten een watersportvacantie in ons gewest door te brengen. Bij de voorbereiding dezer plannen zullen ze zich graag zo breed en uitvoerig Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 17e jaargang no. 5 mei 1968 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden mogelijk laten voorlichten over de mogelijk heden op dit gebied. We mogen gevoeglijk aannemen, dat zo'n watersporter-in-spe weet, dat Friesland een uniek en uitgestrekt meren gebied bezit, maar het bestaan van een Merenfederatie was hem waarschijnlijk nog nooit opgevallen. Hij gaat derhalve ook niet op zoek naar het informatiebureau van deze federatie, zelfs al zou dit bestaan. Hij wendt zich tot de V.V.V. in Leeuwarden (omdat hij weet, dat Leeuwarden de hoofdstad van Friesland is) of tot de V.V.V. in een der specifieke watersportplaatsen, zoals Sneek en Grouw. Maar zelfs wanneer hij dit laatste doet, dan betekent dit nog niet, dat hij bij voorbaat Sneek of Grouw heeft gekozen als de plaats waar hij metterdaad zijn vacantie wil doorbrengen. Hij wil een keus maken aan de hand van gegevens omtrent het totale watersportgebied Nu zit dat, dachten wij, wel goed, wanneer hij zich tot de V.V.V. in Leeuwarden wendt. Der gelijke correspondentie belandt bij de Provin ciale Friese V.V.V., die de toeristische belan gen van heel Friesland en dus ook van het hele merengebied behartigt. Maar wat doet de V.V.V. in Sneek, indien de argeloze plan nenmaker zich tot dit instituut wendt? De achtergrond van de onvruchtbaar gebleken samenwerking in de Friese Merenfederatie in aanmerking nemende, moet men wel ver onderstellen, dat daar het zeilen op het Snekermeer als het hoogste vacantiegenot wordt aangeprezen. En de V.V.V.-Grouw doet natuurlijk hetzelfde ten aanzien van het Pikmeer en zijn omgeving. De ontvanger van deze informatie, niet ingesteld op dit secta- risme, zal dan waarschijnlijk denken: Loosdrecht komt me toch bekender voor, laat ik daar dus maar naar toe gaan. (bij de foto op de voorpagina) Haal het zonnetje in huis", zullen deze beide meisjes gedacht hebben op een regenachtige zaterdag in mei. Na een periode van zomers weer, was het voor de Leeuwarders weer moeilijk wennen aan temperaturen, die de ijsheiligen over ons land bliezen, om nog maar niet te spreken van de buien, die de regenme ters weer de juiste gemiddelde neerslag voor de maand mei deden aanwijzen. Toch wordt het zomer! Friesland is één provincie. Naast dit formele feit staat, dat Friesland is samengesteld uit 44 concurrerende instellingen, gemeenten ge naamd, Zij waken (en dat is hun recht en plicht) over de belangen van hun eigen gebied. En bij deze bezigheid wordt blijkbaar zeer gemakkelijk over het hoofd gezien, dat ook buiten deze eigen gemeente nog een klein stukje van de wereld is gelegen. Dit wordt geschreven op een moment, waarop de opheffing van de Merenfederatie dreigt. Wanneer u het leest, dan is die opheffing waarschijnlijk al gebeurd. Dat is dan een gaaf voorbeeld van het feit, dat we hier het algemeen Friese belang bijzonder moeilijk weten op te bouwen uit de som der, in lokale partjes verknipte, belangetjes van de diverse deelgenoten. En zoiets gebeurt in een provin cie met minder inwoners dan Den Haag. De ondergang van de Merenfederatie is daarvan niet het enige voorbeeld. In „Het Vrije Volk" van 27 april vinden we een interview met de heer P. A. Burgers, bedrijfsleider van de houthandel Groot te Lemmer en voorzitter van de Vereniging van

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 3