D A 4* ISO Ut 5 Dedrijven „Lemsterland". Deze Amsterdam mer van oorsprong voert heftig strijd voor het behoud van de N.S.-goederenlijn Heeren veen—Lemmer, waarbij hij, met andere Lem- ster bedrijven, uiteraard veel belang heeft. De vereniging „Lemsterland" is nu bij de Kroon in beroep gegaan en dat betekent in elk geval uitstel van executie, omdat het wachten nu is op een uitspraak van de Raad van State. De heer Burgers toont zich in dit verhaal zeer gegriefd over het feit, dat de gemeenten Doniawerstal en Haskerland zich voorstanders van de opheffing hebben betoond. Hij zegt daarover: We zijn in het noorden bezig met gespreks groepen. Waarom? Om meer samenwerking in het noorden te krijgen. Maar de Friezen weten het weer beter. Die gaan elkaar niet helpen, maar tegenwerken. Nou, reken er op, dat Friesland aan het kortste eind trekt, wanneer de mentaliteit hier zo blijft. Dan gaat Groningen met de winst strijken". Of de N.S. zich tot het voortbestaan van de spoorlijn Heerenveen-Lemmer zouden laten verleiden, indien Lemsterland, Haskerland en Doniawerstal daarvoor eendrachtig en krach tig hadden gepleit, is de vraag. Het is bovendien een theoretische vraag, want dit pleit is niet gevoerd en zal niet gevoerd worden, omdat Haskerland en Doniawerstal geen boodschap hebben aan de belangen van Lemsterland. Maar wat zou er zijn gebeurd, indien deze drie gemeenten één waren geweest? Dat zou met elkaar een gemeente met zo'n 27.000 inwoners opleveren, aanzien lijk minder dan Leeuwarden-Oost. Daar zou men natuurlijk in volle wapenrusting op de bres hebben gestaan om de belangen van de eigen industrie te behartigen. Men kan zo wel doorgaan. De „Leeuwarder Courant" bevatte op 25 maart een artikel over bezwaren van de gewestelijke raad van het Landbouwschap tegen de uitbreiding van de verkeersvoorzieningen van en naar Leeuwar den. Dat hoeft niet zo geconcentreerd en het is veel beter een sterk gespreid systeem van wegverbindingen met het westen van het land tot stand te brengen. Nu staan de wegen naar Leeuwarden niet alleen ten dienste van de Friese hoofdstad; we kunnen wel betogen, dat de verdere ontwikkeling van Leeuwarden van essentieel belang is voor heel Friesland, maar het Landbouwschap vindt dat blijkbaar niet zo belangrijk. Zo roepen we allemaal om voorzieningen, verbeteringen, uitbreidingen, vernieuwingen. We doen dit evenwel niet in koor, want voor een koor is samenklank en dus harmonie nodig. Buiten Friesland lijkt dit amorfe lawaai meer op het krijgsrumoer van de Schieringers en de Vetkopers, in de middel eeuwen de Friese pendant van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. 2 april Eerste paal geheid voor 12-hoog flat aan Dammelaan in toekomstige woon- eenheid De Fennen, bij de Dokkumer Ee. Bij elk van de vier wooneenheden langs de Dammelaan komt zo'n flatgebouw. Totaal 240 woningen. Bouw volgens het N.B.I.-systeem. 3 april Recreana sluit met ruim 35.000 bezoekers. De Mannierskapel speelt op het bordes van het gerechtsgebouw. 5 april Salonorkest Sinnema geeft concert ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. 6 april Mevrouw B. D. van der Hoef-Witteveen onthult een wandversiering van Chris Fokma in de Rijks H.B.S. Sluitstuk van het honderdjarig bestaan van de school. 7 april Burgemeester Brandsma 50 jaar. 7/8 april Leeuwarder brandweer moet in de nacht vier keer uitrukken wegens brand stichting. De Boerhaaveschool brandt geheel uit. Branden van geringere omvang worden geblust bij Arends steenhouwerij aan de Groningerstraatweg en in twee paknuisjes in de Wijdesteeg en aan de Tuinen. 7/8 april Bijzonder koude nacht: plm. 5° C. 9 april Lisette Leurink, leerlinge van de Willem de Zwijgerschool in de J. H. Knoop- straat, wint voor de nele school een week lang appels met haar inzending voor een opstelwedstrijd van het Ivoren Kruis. Wethouder Ten Brug helpt bij het lossen van de lading appels. 9 april Leeuwarder recherche houdt aan de 33-jarige fabrieksarbeider A. de W. en de 20-jarige verkoper A. F., beiden uit Leeuwarden, verdacht van de brandstichtin gen in de afgelopen twee weken, speciaal in de Boerhaaveschool. 11 april Minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, opent het nieuwe kan toorgebouw van de C.C.F. 12 april Vrijlaten van de kaasmarkt veroorzaakt prijsval op de Leeuwarder beurs. 12 april Froskepölle weer open voor publiek. 14/15 april Zonnigste pasen sinds 1957. 15 april Internationale hondenshow van de Kynologenclub Friesland in de Frieslandhal. 15 april Kinderboerderij open met traditionele eierzoekwedstrijd. 16 april Begin rioleringswerk PotmargebrugZuiderpleinWillemskadeBaljeestraat Van Swietenstraat. 16 april Zwem-uitwisseling tussen Norwich en Leeuwarden (Orca). De wedstrijd tussen twee Orca-leden en twee leden van het district Norfolk levert een 174118 overwinning voor Leeuwarden op. 17 april Bakkersactie „Neem tijd voor het ontbijt" met een bijeenkomst in de Harmonie gestart. 17 april Begin van de Lunato-kermis op het Cambuurplein. 18 april Bij de ontploffing van een kokende kolf benzeen in de zuurkast van het researchiaboratorium van de C.C.F., gevolgd door brand, vallen twee gewon den. De hoofdanalist G. van Minnen en de 21-jarige analiste mej. A. Dijkstra uit Makkinga lopen brandwonden op. Mej. Dijkstra wordt in het Diakonessen- huis opgenomen. 18 april Kunstschilder David van Kampen (28) klimt langs een regenpijp over de muur van de gevangenis om deze inrichting eens van binnen te kunnen bekijken. Het uitstapje eindigt op het politiebureau. 18 april Warmste aprildag sinds 1904: 25° C. 18 april Leeuwarden vlagt in verband met de geboorte van de zoon van prinses Margriet, de avond daarvoor. 18 april Bij Ringverwarming krijgen 140 personeelsleden aanzegging van ontslag. De totale personeelssterkte is 260 man. Negentig der ontslagenen zijn in Leeu warden woonachtig. 18 april Congres „Wad - Wat" van de Federaesje fan Fryske Studinteforienings" in Zaal Schaaf. 19 april Gedeputeerde mr. J. Okma opent eerste N.B.I.-flat in De Hooidollen. Twee flats zijn als modelwoningen ingericht. 19 april Wethouder K. J. de Jong opent ontspanningscentrum van de gereformeerde kerk in Leeuwarden-West „Het Roekennest" in de Roekstraat. 20/21 april Uitzonderlijk warm weekeinde: 25° C. 20 april Laatste Lunato-dag, met medewerking van t.v.-veldwachter Bromsnor. Uit jasje van organisator v. d. Roest wordt het honorarium van de veldwachter, groot 275,gestolen. 20 april N.V.V.-Besturenbond viert het zeventigjarig bestaan met een receptie in het Heliconrestaurant van de Frieslandhal. 20 april Ljouwerter Skotsploech twintig jaar. Receptie en districtsdag afdeling Noord van de Federatie van Folkloristische Verenigingen in restaurant Goes, Fries landhal. 20 april Mevrouw F. R. Postmus-Zijlstra (68) uit de Mozartstraat komt in Gieten om het leven bij een autobotsing. 21 april Ir. C. van der Schenk (36) uit Noordbergum stort bij de lierstart van een door hem bestuurd zweefvliegtuig van 70 meter hoogte neer op de vliegbasis. Hij komt om het leven. 22 april Openbare Mavo-Perkschool aan de Haydnstraat (voorheen Wissesdwinger) wordt onofficieel in gebruik genomen. 22 april Gemeenteraad verwerpt moties over opheffing van de wandelzone Kelders— Over de KeldersVoorstreek. 23 april In voortgezette raadsvergadering wekt de heer T. K. Hogendijk (p.v.d.a.) be roering door terug te komen op eerdere raadsbesluiten over de demping van het Vliet. Hij dient een motie in, die beoogt het Vliet open te laten. De motie wordt met 21 stemmen tegen en 8 voor verworpen. 24 april Winkelcentrum Nijlan (Willem Alexanderplein) officieel door wethouder K. J. de Jong geopend. Het centrum is met acht zaken half bezet. 24 april Eerste paal geheid voor nieuw kantoorgebouw voor de Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding aan de toekomstige Oostergoweg door de voorzitter, de heer D. IJ. v. d. Werff te Marrum. 25 april Ringverwarming verkrijgt voorlopige surséance van betaling. 25 april Rumoerige vergadering van „Voorstreek-Vooruit", vooral over de wandelzone, levert opnieuw een bestuurswisseling op. 25 april Vrouwen Electriciteitsverenigina houdt landdag in Leeuwarden. 26 april Wethouder J. ten Brug reikt de prijzen uit voor de teken- en opstelwedstrijd van het Centraal Drankweer Comité. 27/28 april Voetbalvereniging Frisia viert het 85-jarig bestaan.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 5