Kijkje in de L.D^JrftlES Grote Hoogstraat OMSTit i:im:y OSTBIJT „Neem tijd voor het ontbijt", zegt een bakkersslagzin, die ondersteund wordt door een forse reclamecampagne. Advertenties moet men vaak met meer korreltjes zout nemen dan in één wittebrood zijn verwerkt en zo is het ook hier. Dat de ziekenhuizen vol liggen met mensen, die door slecht ontbijten tot wrakken zijn vervallen, menen wij, mede op gezag van h.h. doktoren, wel te mogen betwijfelen en evenmin zijn wij diep onder de in druk van de mededeling, dat een Japans geleerde heeft uitgevonden, dat men van brood niet dik kan worden. Het is ten slotte geen kunst om niet dik te worden, wanneer je tot het schriele ras der Oost-Aziaten behoort. Maar niettemin begrijpen we de hartekreet der bakkers. Het brood is in veel gevallen in discrediet geraakt, voor een deel door onze gehaaste levenswijze, die ons 's morgens vroeg zo uit het bed rechtdoor naar fabriek en kantoor jaagt. Maar er zijn ook nog wel een paar andere dingen. Het zakkie petat inplaats van een boterham, ter leniging van de gezonde honger van de jeugd bijvoorbeeld. En in het algemeen: indien het boterhambeleg dikker wordt, dan moet de boterham dunner worden, want anders moeten we zo verschrikkelijk wijd happen Wij publiceren hierbij een kostelijke uitstalling van bakkersproducten, zo als deze met de bijbehorende gebakken achterwand te zien was op de Friese Bakkers Vakdagen in de Frieslandhal. Daar is geen gewoon gesneden of ongesneden wit- of bruinbrood bij, zoals we dit dagelijks van onze brood bezorger kunnen bekomen. De luxere broodproducten heeft hij echter niet of hoogst zelden in zijn kar. Het vreemde van de meeste bakkersbedrijven is, dat ze zelf zo weinig commercieel profijt trekken van de hang naar wat meer luxe, die de con sument na de oorlog is gaan vertonen. Zou men zich daarop richten door de broodbezorgers met een ruimer assortiment luxe-brood langs de deuren te laten gaan, dan werd de boterham misschien weer wat dikker en het beleg wat dunner. Al of niet bij het ontbijt. Dit uit de vorige eeuw daterende schilderij kunt u vinden in het trappenhuis van het stadhuis. De on bekende schilder heeft een inkijkje in de Grote Hoogstraat gewrocht van de Brol. Het ging hem daarbij kennelijk om de Nieuwe Toren, die hij zeer natuurgetrouw heeft afgebeeld, inclusief de knik in dit bouwwerk tussen het onderstuk en het bovenste deel. De hiermee samenhangende bouwvalligheid zou in de loop der jaren toenemen, niet in de laat ste plaats als gevolg van stormen, die de toren op zijn wankele grondvesten deden schudden. In 1884 ging het niet langer; het instortingsgevaar was zo groot geworden, dat tot afbraak moest worden be sloten. Op de plaats van de toren, die omstreeks 1540 is gebouwd met de bijbehorende kapel, is toen het pleintje ontstaan, dat we nu kennen als het Klokplein. Een grootmeester van de schilderkunst is hier niet aan het werk geweest. Zijn opvattingen omtrent het perspectief zijn voor gerechtvaardigde kritiek vat baar, vooral wanneer we kijken naar de paard-en- wagen op de voorgrond. Welgeslaagd zijn evenwel de twee honden en de afgebeelde menselijke figu ren kunnen eveneens onze bewondering wegdra gen door de natuurlijkheid die ze lopend of zittend aan de dag leggen. Aangenomen mag worden, dat de man die rechts op een kist is gezeten tot de kleine neringdoenden mag worden gerekend, werk zaam in de textielbranche, naar we wel mogen af leiden uit de geëtaleerde pantalon, vermeerderd met een ondefinieerbaar ander kledingstuk. Links van de koets zien we een manspersoon, die kan worden geïdentificeerd als een schoorsteenveger. Speciale belangstelling verdient het huis rechts op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Kelders. De tegen de gevel aangebrachte paraplues bewij zen, dat daar toen al hetzelfde artikel werd verhan deld als nu. Uw nieuwe fiets of bromfiets staat voor U klaar! N.f v, Solex Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij VOORSTREEK 65-67 - Tel. 24596 Gazelle Honda R.A.P. Puch Typhoon en andere fabrikaten

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 6