BLINDE VOETGANGER VINDT BOTSEND ZIJN WEG Geleidehond ziet veelmaar niet alles Markiezen, brommersfietsen en auto's op de trottoirs In het warmtecentrum wordt U Warmtewijzer warmtecentrum Friesland nv Zuiderplein 35. Leeuwarden - Tel. 26041 SHV energiegroep Als er over de Leeuwarder binnenstad wordt geschreven of gesproken en dat gebeurl tegenwoordig met name over de wandelzone nog wel eens dan wordt daar steeds het drukke verkeer bijgehaald. Auto's, brommers en fietsen nemen een overheersende plaats in bij die gesprekken. Het stadhuisplan is nauw annex met de intensiteit van het verkeer in de binnenstad. Maar het woord voetganger, valt dat ook zo vaak? Wordt er voldoende rekening gehouden met de groep verkeersdeelnemers, die wande laars tenslotte zijn? We wagen het te betwijfelen. Met één groep van die wandelaars wordt al heel weinig rekening gehouden, dat is zeker. We bedoelen de blinden. De mensen, die met behulp van een geleidehond en een stok een doorgang moeten trachten te vinden door het gekrioel van andere voetgangers. Maar voor hen is er nog een veel grotere moeilijkheid. De trottoirs zijn namenlijk niet meer Wüt het eigenlijk zouden moeten zijn: wandelpaden. De trottoirs zijn plaatsen ge worden, waarop je zo gemakkelijk kunt parkeren. Waar je je fiets of brommer gemakkelijk kwijt kunt, precies op de plaats waar je moet zijn. De stoep leent zich zo goed voor het tijdelijk deponeren van goederen. De voetganger ziet zijn weg vaak door zulke obstakels versperd. De winkelier neemt een groot stuk van het trottoir in beslag doordat zijn markiezen, vaak met zijflappen, op anderhalve meter boven de grond hangen, ter wering van de zon, die vooral niet in zijn etalage mag schijnen. De voetganger kan zich met moeite een weg banen langs al die sta-in-de-wegs. Hij zal er wel omheen moeten. Maar de blinde voetgan ger is nog veel meer in het nadeel: hij ziet de obstakels niet. Vaak met de grootste moeite kan de geleidehond zich een weg banen door of langs die versperringen. Zijn baas is helemaal op hem aangewezen. Maar de geleidehond ziet niet dat boven zijn kop, op anderhalve meter boven de stoep een markies hangt. Hij kan er wel onderdoor maar zijn baas kan dat nieit. De hond merkt het uitstekende stuur van de bromfiets niet, maar zijn baas ook niet en die loopt er tegen op. Al deze overlast is vorige maand weer eens ter sprake gekomen op de jaarvergadering van de Friese Blindenkring. De secretaris, de heer G. Bosma, zei erover: „Het komt nog veel te vaak voor dat blinden tegen de stangen van de zonweringen oplopen. Men loopt maar al te dikwijls tegen gestalde fietsen en brommers, ja zelfs auto's aan, die men op de trottoirs niet verwacht". Bij de politie is al vaker dan één keer een verzoek binnengeko men van de Blindenkring om tegen dit soort dingen op te treden. De politie kan er maar erg weinig tegen doen. Alleen bij het aanbrengen van nieuwe zonweringen kan er een verplichting opgelegd worden die hoger te miaken dan 2 meter. „Het wordt steeds moeilijker in de stad", vertelt ons de heer W. Veenstra in de huiskamer van zijn woning aan de Gerard Doustraat, „het publiek houdt geen rekening met ons". De heer Vefenstra is nu 21 jaar blind. Daarvoor was hij meer dan twintig jaar chauffeur op een bestelwagen. „Dat is mijn geluk. Ik ken de stad op mijn duimpje en met Top kom ik overal". Top is zijn geleidehond, die hij al meer dan tien jaar bezit. De hond is nu ruim twaalf jaar en wordt deze maand vervangen door een jonger dier. „Hij wordt onzeker in het verkeer en dat kan natuurlijk niet. Het bestuur van de kynolo- genclub Friesland heeft ter gelegenheid van de hondententoonstelling in de Frieslandhal, mij een nieuwe hond cadeau gedaan die ga ik binnenkort in Amsterdam zelf halen". De heer Veenstra, die vorige maand 60 jaar is geworden is erg veel „bij de weg". Voor hem zijn er in de Leeuwarder binnenstad enkele zeer moeilijk te passeren plaatsen. „De trottoirs van sommige straten zijn te smal", vertelt hij, „het stuk Voorstreek tussen Koningstraat en Tuinen is zo'n gedeelte. Het trottoir is er net een halve meter. Op de straat kun je niet, want ook de rijweg is smal. Het verkeer raast er vlak langs je gezicht." De Weerd is precies hetzelfde. Als er dan ook nog auto's met twee wielen op staan omdat die bij een winkel moeten uitladen, kan ik er eenvoudigweg niet méér langs. Dan moet ik hulp vragen om via de rijweg langs de auto te komen. Op de stille kant van de Nieuwestad zijn weer enorm veel markiezen, waar je altijd weer tegenaan loopt. De hond ziet ze

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 8