Fa Adema 's Bouwbedrijf Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK niet en dan komt de klap hard aan. Een mens die kan zien, zal op het laatste moment nog altijd wat merken. Hij loopt er dan ook wel tegenaan, maar met een reflex kan hij de klap nog wat opvangen. Maar voor ons komt het ineens. Je schrikt je dood. Je moet oppassen, dat je de hond niet per ongeluk loslaat, want anders ben je helemaal hulpeloos. Ik heb al heel wat klappen moeten incasseren." De heer Veenstra is na zo'n ongelukje wel eens op hoge benen de desbetreffende winkel binnengestapt om de winkelier ongezouten zijn kritiek te laten horen. „Ze mompelen een excuus en daarmee is het afgelopen en de volgende week hangen ze er nog precies zo. Ik ben blij, dat ik vroeger altijd midden in het stadsverkeer heb gezeten. Je kent het verkeer, want het is een samenspel". In 1951 kreeg de heer Veenstra zijn eerste, door een stadgenoot afgerichte hond. In die 17 jaar zijn er vier andere honden gevolgd, waarvan Top, die hij kreeg van de AVRO-actie „Wie opent de kluis", hem nu al tien jaar door de stad brengt. „Je moet voor de volle honderd procent op een hond aankunnen, anders word je zelf ook onzeker met alle kansen op een ongeluk." Deze maand hoopt de heer Veenstra op z'n nieuwe hond. Hij moet er enkele dagen voor naar Amsterdam, om zich daarna middenin het gewoel van Leeuwardens verkeer te storten. En de obstakels. Een grote moeilijk heid vormen naast de jaloezieën ook de, op de trottoirs gestalde fietsen en brommers. „Hoe vaak ik al niet een fiets per ongeluk heb omgegooid, ik weet het niet meer. Je blijft er gemakkelijk achter haken. Je kunt ze ook niet gaan oprapen. Ik vind het vervelend want je trekt er meteen een hoop kijkers naar toe". De kans op zulke botsinkjes wordt steeds groter. De trottoirs worden steeds meer gebruikt als opslagplaatsen en rijwielstallin gen. Over de zonweringen heeft de Friese Blindenkring ook al eens raadsleden benaderd, want er moet iets aan gedaan worden. De kans op erge brokken is groot, want, zo vertelde de heer Veenstra, „als je met de hond loopt heb je de pas er stevig in. Je bent geconcentreerd en dat is de hond ook. Zo'n klap komt dan ook keihard aan". Met een nieuwe hond zal hij moeten afwach ten of die ook net zo goed kan geleiden als Top dat kon. Het beest, dat een kruising is tussen een schotse collie en een duitse herder, geeft nergens om. Hij wordt niet afgeleid door auito's, die vlak langs hem en zijn baas vliegen. Hij raakt niet overstuur van het vuurwerk op oudejaar, noch van de sirenes van politie- of brandweerauto's. Onverstoord heeft hij zijn baas tien jaar lang door Leeuwarden gekoerst. „Hij is nu toe aan z'n AOW", zegt zijn baas Veenstra. Om het de opvolger van Top wat gemakkelij ker te maken hoopt de heer Veenstra, dat het beroep van de Friese Blindenkring op het publiek om zoveel mogelijk obstakels op de trottoirs te voorkomen, zal worden gehoord. Pas dan zal de voetganger en de blinde onder hen een gelijkwaardige verkeerspartner zijn. Iets wat zij, buiten hun schuld, nu nog niet zijn.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 9