n II H 9 as ii De Nieuwestad een halve eeuw geleden de bedrijvigheid op de straat deed toen nog onder voor die in de gracht, waar de vracht- en beurtschepen hun ligplaats von den, niet gehinderd door langs de water kant geparkeerde auto's. Op enkele paard- en-wagens, een paar handkarren en een doodenkele fietser na was de Nieuwestad toen een probleemloze wandelzone, waar men desgewenst midden op de straat het vogeltje van de fotograaf kon afwachten, opdat het nageslacht anno 1968 nog eens in de Leeuwarder Gemeenschap zou kun nen zien hoe trots men was op zijn eigen lijfelijke bestaan. Volgens onze begrippen hoort bij een wandelzone een winkelcentrum, maar op dit punt had de bin- im nenstad van Leeuwarden LI 1 toen nog niet te bieden wat wij daar op dit ogen blik vinden. De Waag is de Waag gebleven, maar waar zijn Vroom en Drees- mann en de andere zaken, die karakter en drukte van het stadscentrum nu in zo belangrijke mate bepalen? De Nieuwestad was nog in ruime mate een woonstraat der aanzienlij ken, waar de notabelen van de stad zeer waardig voortschreden naar hun riante wo ningen en waar de dienstboden gehaast voorttrippelden, terwijl ze zich met welge vallen de attenties lieten aanleunen van de met stoere petten uitgedoste jongelin gen. Aan de stille kant van de Nieuwestad boden evenwel reeds verschillende aan zienlijke winkels de voorbijgangers de ge legenheid om op een beschaduwde plaats, onder de zonneschermen, van de in de eta lages uitgestalde koopwaar kennis te ne men. Het was toen allemaal goedkoop en zo jammer, dat de mensen bitter weinig verdienden 11 lie lienwestad

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 11