„Voorzichtig met al dat f riese gedoe Directeur M. VAN DRANEN van Machinefabriek Bijlenga: Import - Leeuwarders 4 De[goede weg naar voordelig autorijden gaat naar het SUPER BENZINE f. 0.552 BU W NORMAAL BENZINE f. 0.522 H-V- AUTO DIESELOLIE f. 0.188 service-station Kwaliteit en service 1 00% aan de Oostersingel Onze smeerbrug en auto-wasserettes (f.2— per wasbeurt) zijn exclusief in Leeuwarden 9 De heer M. van Dranen is een druk bezet man. In het telefoonboek staat hij aangeduid als algemeen directeur van Bijlenga's Machine fabriek. Hij is een Leeuwarder door vestiging. Maar de heer Van Dranen is ook vele dagen van het jaar een wereldburger. Zijn woon plaats Leeuwarden verwisselt hij dan voor de hotels in vele delen van de wereld. De machinefabriek Bijlenga voert steeds meer orders voor het buitenland uit en navenant is de heer Van Dranen buitens lands. Uit Zuid-Afrika vestigde het gezin zich in Leeu warden. In zijn werkkamer in de kantoorgebou wen van de machinefabriek maakt de Utrech ter van geboorte door een gebruind uiterlijk de indruk pas gisteren vanuit het warme Afrika in Leeuwarden te zijn aangekomen. Gaan en komen is trouwens in het leven van directeur Van Dranen geïntegreerd. De machinefabriek doet zaken met alle EEG-landen, Zweden, Rus land, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland en dat vereist veelvuldig overleg. Ons gesprek vindt plaats vlak voordat de Leeuwarder zaken man afreist naar Zweden. De heer Van Dranen vertelt over het verblijf in Zuid-Afrika: „Ik ben daar in '55 heengegaan, samen met mijn gezin om te helpen een fabriek voor isolatiemateriaal van de grond te krijgen. Ik had een vijfjarig contract. Als ik dat niet had getekend waren we al veel eerder naar Nederland teruggekeerd. Het heeft ons daar niet zo erg voldaan. We woonden in de plaats Vereeniging in de provincie Transvaal. Dat is de plaats, aan de Vaalrivier, 60 kilometer ten zuiden van Johannesburg, waar in 1902 de vrede werd gesloten, die een eind maakte aan de Boerenoorlog. De voorschriften in de provincie bepaalden, dat mijn kinderen, een zoon en twee dochters, naar de Zuidafrikaanse school moesten. Wij wilden hen graag naar een Engelse school heb ben, maar de Nederlandse taal werd als een Zuidafrikaanse taal beschouwd en dus mochten de kinderen niet naar de Engelse school. Nee, het is ons daar niet zo erg bevallen. We heb ben ons er wel leren aanpassen. Er was nau welijks openbaar vervoer en veel moest wor den geïmproviseerd. De gang naar Leeuwarden na die periode was dan ook wel een herademing en het aanpas singsvermogen, daar opgedaan, heeft de stap helemaal niet moeilijk gemaakt." Het gezin kwam in 1960 naar Leeuwarden. De heer Van Dranen nam in augustus van dat jaar de algehele leiding van Bijlenga's machinefa briek, die toen nog aan de Willem Loréstraat was gevestigd, op zich. „Na een riant huis in Transvaal schrok ik wel even," aldus de aller eerste indrukken van Leeuwarden, „we moes ten in een huis, dat samen met vele andere in een rij stond. We kwamen op de Emmakade terecht. Het was even wennen, maar we wonen er mooi. We hebben nog wel gedacht aan een vrij staande bungalow of zo, maar ik wist toen nog helemaal niet of ik hier wel lang zou blijven. Ik was tenslotte al vaker nieuwe avonturen tegemoet gegaan. Nu wonen we er nog altijd en het bevalt ons hier best. Toen we gingen verhuizen wilde mijn zoon niet mee. Een dwaas vooroordeel tegen deze stad bracht hem terug in Arnhem, waar wij voor het Zuidafrikaanse avontuur hadden gewoond. Later is hij wel naar Leeuwarden gekomen. Hij is namelijk of ficier bij de luchtmacht. Hij werd naar de vlieg basis overgeplaatst en toen zat hij hier toch. Achteraf is het hem enorm meegevallen. Zoals het met mijn zoon is gegaan, zo gaat het met veel mensen. Vooral in het westen bestaat een vooroordeel tegen het noorden, dat op werkelijk niets berust. De mensen kennen deze stad niet. Ze weten helemaal niet wat hier alle maal omgaat, maar ze vertikken het om zelf eens een keertje te komen kijken." De heer Van Dranen is op uitnodiging van de toenmalige commissarissen van Bijlenga's ma chinefabriek wel in Leeuwarden komen kijken en dat viel zo goed uit, dat hij de aanbieding om als directeur hier te komen, heeft aange nomen. Het bedrijf in de Willem Loréstraat telde in die dagen 65 werknemers. In '61 be gonnen de besprekingen, op aandringen van de heer Van Dranen, om te komen tot een nieuwe, veel grotere vestiging op het industrieterrein aan de Zwettestraat. In 1964 opende burge meester Van der Meulen de fabriekshal, die ruim tweemaal zo groot is als het bedrijf aan de Willem Loréstraat. Er kwam nog een fusie tot stand met Machine fabriek Van der Ploeg in Apeldoorn. De Leeu warder vestiging telt nu 128 werknemers, ruim een verdubbeling ten opzichte van 1960. Mo-

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 9