KOOPJES Heerenveen en Leeuwarden De heer Boot spreekt krachtige taal „Wat Leeuwarden betreft, dat roept alleen maar aversie op. Laat die stad nu eindelijk eens zijn public relations goed verzorgen. De verhouding tussen de Friese hoofdstad en Groningen is als die van Rivella en wijn. Wijn heeft een boeket. Dat mist Leeuwarden. Je merkt hier ook niks van de Friese hoofdstad, die groot geworden is door zijn agrarische coöperaties. Neem die dan eens weg en wat blijft er over?" Deze woorden, mits goed weergegeven door de Leeuwarder Courant van 11 juli, zijn van de heer J. D. Boot te Heerenveen, die voorzitter is van de Stichting Kern Heerenveen. Het zijn krasse woorden, die wel indruk zullen hebben gemaakt op de argeloze lezer en dus waard zijn nader op hun inhoud te worden beoordeeld. Dit kan, zo lijkt het ons, het best zin-voor-zin gebeuren, want anders lopen we het gevaar onvolledig te zijn. „Waf Leeuwarden betreft, dat roept alleen maar aversie op". We nemen zonder voorbehoud, zij het met spijt, aan, dat Leeuwarden aversie tegen zin) oproept bij de heer Boot. Heeft hij hier de mening van de Stichting Kern Heerenveen weergegeven, dan moeten wij, nog meer tot onze spijt, aannemen, dat dit voor het hele ge zelschap geldt. Maar verder? Moeten we die aversie aanwezig achten bij alle Heerenveners, of bij iedereen, waar ook te land, ter zee en in de lucht? Dat valt gelukkig wel wat mee, zo kunnen we de heer Boot verzekeren. We kunnen hem ook verzekeren, dat sommigen een aversie tegen Heerenveen hebben. Dat geldt niet voor ons, maar wij hebben het helaas niet overal voor het zeggen. We moeten dus maar naar vermogen troost putten uit het feit, dat niet alle mensen gelijk denken. „Laat die stad nu eindelijk eens zijn public relations goed verzorgen." Over de reële inhoud van het begrip „public relations" zijn de geleerden het nog niet eens. Zoekt men dit ietwat in het vage, dan geloven 3 Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap 17e jaargang no. 7 iu'' 1968 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden wij te mogen stellen, dat hier in Leeuwarden veel gedaan wordt (ook, maar niet alleen, van overheidswege) aan het vriendelijke soort hulpvaardigheid, waarmee men vreemdelingen, van nabij .of van verre, tegemoet hoort te treden. Attesten liggen ter inzage. Maar we moeten toegeven, dat Leeuwarden nooit een kwartetspel voor de kinderen van kamerleden heeft uitgegeven. „De verhouding tussen de Friese hoofdstad en Groningen is als die van Rivella en wijn. Wijn heelt een boeket. Dat mist Leeuwarden." Geheelonthouders zullen de heer Boot prijzen om zijn voor Leeuwarden vleiende vergelijking waarmee we als discussiepunt maar weinig kunnen beginnen. Rivella is een smakelijke, gezonde drank en er is ook slechte wijn. Wel is het jammer, dat de heer Boot de vergelij king met vloeistoffen niet heeft doorgetrokken tot Heerenveen. Champagne lijkt ons te hoog gegrepen, maar er blijven tal van andere moge lijkheden over, tot en met troebel water. „Je merkt hier ook niets van de Friese hoofd stad, Dat is vreemd voor een stad met bijna 90.000 inwoners, zo dicht in de buurt. Al is Heeren veen veel kleiner, toch zouden wij het omge keerde niet willen beweren. Maar ja, de op merkingsgave is bij de een sterker dan bij de ander. „die groot geworden is door zijn agrarische coöperaties. Neem die dan eens weg en wat blijft er over?" Leeuwarden is groot geworden als centrum van bestuur, rechtspraak, handel, verkeer, on derwijs, medische zorg, cultuur enz. De agra rische coöperaties zijn hier van niet te onder schatten belang, maar ze bepalen allerminst eenzijdig en exclusief het bestaansrecht van Leeuwarden. En wanneer dit nu wel eens zo zou zijn? Natuurlijk verliest een stad zijn functie, wanneer hem deze functie wordt ont nomen. Wat zou er van Rotterdam terecht komen zonder de haven, van Eindhoven zon der de radio's en de gloeilampen? En van Heerenveen zonder de fietsen? Krachtige taal klinkt vaak ver door, maar de inhoud is meestal beperkt. De heer Boot uit Heerenveen heeft het „mooi opgezegd" over Leeuwarden en dat is natuurlijk best, voor zover het gaat om de privé-mening van deze ingezetene van Heerenveen. Maar de heer Boot is voorzitter van de Stichting Kern Hee renveen en daarom moet iets nauwkeuriger op zijn woorden worden gelet, hier zowel als in Heerenveen. Indertijd hadden wij hier het co mité „Leeuwarden-Frieslands Kern", dat op een soortgelijke manier de positie van Leeuwarden trachtte te versterken. Wij bewaren aan het comité „Leeuwarden-Frieslands Kern" tal van herinneringen, die wij zeer van nabij hebben opgedaan. Wij herinneren ons niet, dat men hier ooit kracht heeft geput uit het doen van onberedeneerde en onbeheerste aanvallen op andere gemeenten in Friesland. Ook dat is een kwestie van de „public rela tions", die de heer Boot zoveel beter bij een ander kan beoordelen dan bij zichzelf BIJ DE VOORPAGINA: Levend damspel op de Korfmakerspijp. Op de middag van zaterdag 13 juli speelden de Leeuwarder Harm Wiersma en de Rus Tsjegolev remise en dat be tekende, dat heel wat kinderen van Vacantieontspanning werden „geslagen". BIJ DE ACHTERPAGINA: Het statenjacht voert de elfstedenvloot aan, die om negen uur is gestart.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 3