In het warmtecentrum wordt U Warmtewijzer warmtecentrum Friesland nv Op de plaats, waar nu de Leeuwerik straat uitmondt op het Europaplein, heeft omstreeks 1860 de maker van de hiernaast afgebeelde tekening gestaan. Hoewel zijn naam onbekend is, moet hij wel een voorkeur voor warme lan den hebben gehad, want de vegetatie op de voorgrond van dit „gezicht op Leeuwarden vanuit het westen" doet tropisch aan. De tekening stelt de drafbaan voor, die vanaf de stad tot ,,Baens-ein" liep. De hoge gebouwen van Leeuwardens bin nenstad zijn op deze plaat gemakkelijk te herkennen. De molen aan het einde van deze latere uitvalsweg stond op het bolwerk van de Prinsentuin, op de plaats waar nu de Pier Pander tempel als opvallend gebouwtje staat. De werk ruimten van pottenbakker De Graaf in het z.g. molenaarshuisje zijn de over blijfselen van dit molencomplex. Tus sen de molen en de Oldehove is een toren te zien, die toen pas was gebouwd en behoorde tot de St. Dominicuskerk, de rooms katholieke kerk van de St. Dominicusparochie, die stond op de hoek van de Bonte Papesteeg en de Speelmanstraat, midden op de terp Nijehove dus. De Oldehove heeft geen nadere om schrijving nodig en een andere toren, die eeuwenlang het gezicht van Leeu warden heeft bepaald, is ook duidelijk zichtbaar. Het is de Nieuwetoren op de hoek van Grote Hoogstraat en Klok- straat. De toren werd in 1884 wegens bouwvalligheid gesloopt en tevens werd de kapel met de grond gelijk gemaakt. Het daardoor ontstane Klokplein is nooit meer van een andere bebouwing voorzien. In datzelfde jaar kwamen de St. Bonifatiuskerk en -toren gereed. Rechts op deze tekening is de Vrou wenpoort nog te zien en verder een van de eerste stadsuitbreidingen buiten de grachten, langs de Westersingel. 6. YENEMA ZN. 13 Zuiderplein 35. Leeuwarden - Tel. 26041 jd. SHV energiegroep WONINGINTERIEUR SCHRANS 83-85 Telefoon 27870 Voor uw gehele woninginrichting en meubilering Zowel in klassiek als modern

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 13