Nederlands geleerd in drie maanden Impori - Leeuwarders 6 Uitgeweken Tsjech vindt in Leeuwarden nieuwe woonplaats 12 Tijdens de inval van de Russen in Tsjechoslowakije, de 21ste augus tus van het vorig jaar, waren enige duizenden Tsjechen in het bui tenland. Zij brachten er hun vakantie door of waren voor studie doeleinden buiten hun vaderland. Sinds de liberalisatie in Tsjecho slowakije hebben veel meer wetenschapsmensen de reis naar het Westen kunnen maken om er met hun collega's van gedachten te wisselen over hun vak. Zo waren er bij het 16e internationale congres voor toegepaste psychologie in Amsterdam ook een aantal Tsjechen. Zij vertoefden pas drie dagen in Nederland toen de „bevrijding door de Russen", zeer onverwacht, inzette. Onder deze Tsjechische deelnemers was ook dr. Jiri Kühnel, hoofd van het stedelijke verkeers bureau in Praag. Psycholoog door opleiding leerde hij in Amsterdam vele collega's uit de hele wereld kennen, die hij totdantoe alleen kende uit hun publicaties in de vaktijdschrif ten. Dr. Kühnel logeerde samen met zijn vrouw in de hoofdstad. Drie dagen congresseerde hij samen met zijn vakgenoten, toen de eerste be richten via de radio ook Nederland bereikten. Collega's vertaalden de aangrijpende nieuws uitzendingen voor hen en al die eerste dagen namen de Kühnels een besluit: zij wilden niet Dr. Jiri Kühnel werd op 5 december 1929 in Rakovnik, op 60 kilometer van Praag, geboren. Zijn vader was in die plaats tandarts. Hij zat 8 jaar op het gymnasium en studeerde vervolgens in 5'/2 jaar af als psycholoog aan de Praagse universi teit. Een jaar later promoveerde Kühnel op een proefschrift over motivatie. Niet alleen hij, maar ook een broer, week uit naar het buitenland tijdens de laatste bezetting door de Russen. Hij is geoloog en nu lector aan een universiteit in Irak. Dr. Kühnel is in Leeuwarder gemeente dienst als schoolpsycholoog en heeft al grote plannen tot verdere uitbouw van de schooladviesdienst. meer terug naar hun geboorteland, zij wilden in het vrije Westen blijven. Nu zit dr. Jiri Kühnel in een splinternieuw kantoor aan de Lange Marktstraat. Hij is sinds drie maanden als schoolpsycholoog verbonden aan de gemeentelijke schooladviesdienst en daarmee ook sinds drie maanden Leeuwarder. Import-Leeuwarder in de meest letterlijke zin. Vrijwillig gevlucht uit Tsjechoslowakije en vrijwillig Leeuwarder. Wat heeft er zich in dat half jaar allemaal afgespeeld? In voortreffelijk Nederlands, als men weet dat hij pas drie maanden oefent, vertelt de heer Kühnel hoe onverwachts en snel deze belang rijke verandering in het leven van hem en zijn gezin zich heeft voorgedaan. „Toen wij samen in Amsterdam waren, logeerden onze beide dochters bij mijn ouders even buiten Praag. Wij waren in het buitenland, maar de kinderen waren thuis en dat was een enorme moeilijk heid. Mat hulp van vrienden ben ik in die eer ste week van de Russische inval teruggereisd naar Praag. Kijk, ik heb er toen nog foto's ge maakt." Voor ons liggen foto's met de schrij nende beelden zoals ook de dagbladen ze in die dagen afdrukten. „Ik ben in Tsjechoslowakije niet meer in ons huis geweest. Ik ben doorgereisd naar Rakov nik, dat 60 kilometer van Praag ligt en waar mijn vader tandarts is. Ik heb Marta en Vlasta meegenomen en we zijn het land uitgekomen. Dat kon dankzij hulp van vrienden." In Neder land teruggekeerd was voor de familie Kühnel een zeer bewogen tijdperk afgesloten. De nu Leeuwarder psycholoog studeerde in 1952 af aan de universiteit van Praag. Een jaar later, na nog een studieperiode, promoveerde hij en kreeg een betrekking als beroepskeuzeadviseur, verbonden aan de zware industrie. Hij werkte dag in dag uit met de jeugd en gaf hun voor lichting over alle mogelijke beroepen. Intussen kwamen enkele honderden intellectuelen regel matig, maar illegaal, bij elkaar om te praten over literatuur, filosofie en over wat er alle maal in het Westen gebeurde op wetenschap pelijk gebied. Het communistisch regiem bracht dr. Kühnel en veel van zijn collega's een zware slag toe in begin 1960. De psychologie werd aangemerkt als een gevaar voor de macht en werd verbo den. Hij raakte zijn betrekking kwijt en was werkloos. De staat had echter nog meer pijlen op zijn boog: werkeloosheid werd beschouwd als een sabotage tegen het socialisme en boven het hoofd van iedere werkloze hing het gevaar van vijf jaar gevangenisstraf. Dr. Kühnel kwam samen met een vriend, die architect was geweest, in de bouwvak terecht.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 12