O O O O O O O O I n 19 STOP Kt FRAMING O BULB CURRENT O TURRET O VOLUME O In de lilmcabines van de drie Leeuwarder bio scopen staan deze projectoren. Het zijn de volle dig geautomatiseerde cinemeccanica's. Bedrijfs leider A. J. van der Hoek hoett alleen de film in te leggen en de 4000 meter film op de hoofd- spoel draait er vanzelf door. Geheel rechts ziet u de twee lenzen: een normaal- en een cinema- scopelens, die bij een seintje van de film zelf verwisseld kunnen worden. In de filmspoel- boxen voor op de projector kan nog eens 1800 meter film. Die is nodig bij films als „Gejaagd door de wind". Een xenonlamp van 2500 watt zit achter de machine en belicht door middel van een prisma. Kt FOCUSSING O STPRT van een centrale plaats beneden in de gebou wen worden gestuurd. De projector, een cinemeccanica, is van Ita liaanse makelei en is gekoppeld aan een dia projector voor de reclameplaatjes, aan een bandrecorder, aan het gordijn en aan de zaal verlichting. Eén minuut voor de aanvang van de voorstelling drukt de vroegere operateur een knop in en de hele technische installatie gaat automatisch werken. Inderdaad vroegere operateur, want van film operateur kan eigenlijk niet meer worden ge sproken. Op donderdag wordt het hele pro gramma: voorfilmpjes, journaal, reclamefilms en hoofdfilm aan elkaar geplakt en op een reusachtige spoel gewonden. Op de films wor den met aluminiumstrips de indicaties voor de projector geplakt en de zaak is klaar voor een hele week, of bij prolongaties, voor vele weken. Geheel uit zichzelf schakelt de machine het zaallicht uit, trekt het gordijn voor het projec tiescherm weg en begint te draaien. Zit er een cinemascopefilm tussen dan stopt het toestel, wisselt automatisch van lens en trekt het film doek verder open. Bij een volgend seintje van de film stopt de projectie en gaat de bandrecorder draaien. De projectie schakelt over op de diaprojector en de Leeuwarder middenstand wordt door dia plaatjes aangeprezen. Er kan nog maar één ding misgaan en dat gebeurt wanneer de film breekt. Ook dan is er geen man overboord, want alweer vanzelf wordt het zaallicht aan geschakeld, het filmdoek gesloten en gaat de muziek spelen. Op zo'n moment moet er hand kracht aan te pas komen om de voorstelling weer op gang te brengen. Voor de rest doet de projector het werk. Deze dure investering de machines kosten omstreeks een ton per stuk in alle drie theaters gedaan, betekent dat Leeuwarden voor Nederland een unieke plaats inneemt. Er zijn in ons land nog maar een paar van deze projectoren, maar nergens is een heel bedrijf ermee uitgerust. Er staan nog wel meer nieuwe voorzieningen op het lijstje van bioscoopdirec teur Weijschedé. Alles is echter niet tegelijk te realiseren. Waarschijnlijk is een volgende belangrijke ingreep de verbouw van de Tivoli. Er is echter één wens bij de bioscoopdirectie die voorop staat: afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting. Dan zal het mogelijk zijn om ook veel voor de toeschouwersaccommo datie te doen. Zover is het nog niet,-> al zijn er plannen, maar wat minstens even belangrijk is, is het technische gedeelte van de bioscoop. Daarmee is het Leeuwarder bedrijf volkomen bij, om niet te zeggen vooruit. De operateur van vroeger heeft plaats gemaakt voor de bedrijfsleider van nu. De man, die door een druk op de knop hetzelfde resultaat bereikt als de man, die eens zijn arm lam- draaide. Alleen: de kwaliteit verschilt nogal wat. Het bedieningskastje dat beneden in de bioscopen op een centrale plaats zit. Hiermee kan hel hele programma in werking worden gesteld. Scherp stellen, geluidsvolume en hoogte van het beeld regelen, kunnen hier gebeuren.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 19