hele nieuwe rioleringssysteem op de in stallatie aangesloten en dit betekent, dat dan alleen de riolen van de binnenstad nog op open water zullen uitmonden. Ideaal zou natuurlijk zijn, dat dit centrale stadsdeel meteen in het systeem werd opgenomen, maar daaraan zijn grote financiële en tech nische bezwaren verbonden. Wat de laatste betreffen, hoeven we er alleen maar aan te herinneren, welk een ingrijpende en moei lijkheden veroorzakende operatie de ver nieuwing van de hoofdriolen in de veel rui mer gebouwde en veel minder drukke bui tenwijken was. Maar wel zal straks gezorgd worden voor een intensieve verversing van het water in de binnenstadsgrachten. Daartoe zal aan het begin van de Nieuwestad een waterop- stuwer in de trant van een scheepsschroef worden aangebracht. Het water in de di- rekte omgeving van de binnenstad zal dan, zo hoopt en veronderstelt men, deze portie vuil wel op natuurlijke wijze uit de weg weten te ruimen. zomers (hoge temperaturen) bij een hoge graad van vervuiling (geen voldoende zuurstof) eveneens op gang komt. Maar na het uitwerken van het gistings- of rottings proces blijft een onschuldige, humus- achtige substantie over, die naar slijkvel- den bij de installatie wordt gebracht en daar verder kan indrogen. De afvalwaterzuiveringsinstallatie wordt momenteel voor drievierde deel in gebruik gesteld. Later kan er dus nog een kwart aan worden toegevoegd, maar voorlopig kunnen we nog wel even voort met deze capaciteit, die berekend is op een hoeveel heid rioolwater (geconcentreerd) van 2000 kubieke meter per uur, eventueel 4000 ku bieke meter, wanneer de riolen gelijktijdig grote hoeveelheden regenwater moeten verzwelgen. Nog deze zomer wordt het ge- Aaii deze plastiek gal de beeldhouwer Tjeerd Visser gestalte. Naar verluidt geelt het uiting aan een protest. Vlak voor de zomervakantie zette de tweede klas van de rijkskweekschool een tentoonstel ling over de tweede wereldoorlog in elkaar voor de eigen leerlingen. Alle klassen kwamen een kijkje nemen in het geschiedenislokaal. Het N O B -wegtransport - u weet wel: van die protestactie - demonstreerde op een zaterdag morgen in ^uni groot materiaal van zijn aangesloten leden op het bodeterrein.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 15