■fK v -ï- x V-v~ ±Zt*i - - ;-*r V*i Leeuwarden, gesitueerd midden in het wijde Friese land, biedt in zijn naaste omgeving volop de bekoorlijkheden van de groene velden, de hoge luchten, de boerderijen en de dorpjes, die zich in het een en tegen het ander zo schilderachtig kunnen aftekenen. In binnen- en buitenland vindt men tal van minnaars van dit landschappelijke schoon; speciaal Zwitsers zijn er weg van, omdat ze thuis nooit een horizon kunnen ontwaren. In de rest van de wereld vindt men het Friese land, al naar de nationaliteit, „mer- veilleux", „marvellous" of „entzückend". De bevolking van Friesland en van Leeu warden in het bijzonder, staat wat nuchterder tegenover dit landschapsschoon. Men weet hier, dat het land er is voor het vee en niet voor de mens, hoezeer deze er, met het vee, ook behoefte aan heeft af en toe de leden te strekken op een grasgroen tapijt. In een agrarisch gewest evenwel is de leefruimte van het vee aanzienlijk groter dan die van de mens, die in flats moet wonen om de koeien de gelegenheid te geven hun overvloed aan melk te produceren. Concludeert men hieruit, dat het ongelijk ver deeld is in de wereld, dan stelt men daarmee niets nieuws vast. Inmiddels wordt de drang naar door de mens te betreden open ruimte steeds groter, niet alleen omdat er meer men sen komen, maar ook omdat deze mensen meer tijd en meer geld krijgen om zich in de vrije natuur op gepaste wijze te vermaken. Dat noemen we dan recreatie, een begrip, dat in de wereld van bestuurders tegenwoordig sterk opgeld doet. Reeds lang voordat het grote tumult hierover losbrak, heeft het ge meentebestuur van Leeuwarden voor een royale voorziening op dit gebied de blik oostwaarts gericht en wel naar de Kleine Wielen en de Grote Wielen, de twee meertjes aan weerskanten van de Groningerstraatweg, waar reeds generaties lang de Leeuwarders zich aan en in het water hebben vermaakt. Wat het laatste betreft kwam men daarbij met de voeten terecht in een sompige veenbodem, die het water verre van kristalhelder deed zijn. Grote en Kleine Wielen raakten uit de tijd, maar wil men iets nieuws, dan dient begon nen te worden met het oude op te geven en dat is niet prettig, omdat er dan, na alle stadia van het verval niets, hoe goed of slecht ook, overblijft. Er is in Leeuwarden veel gewee klaagd over de staat van doffe ellende, waarin het bad Kleine Wielen en het paviljoen Grote Wielen kwamen te verkeren en daarvoor was te meer reden, omdat we, na de sluiting van het zwembad Huizum, elk openluchtbad kwa men te ontberen. Het begin van de verbete ring tekende zich eerst af in 1965, toen minis ter Vrolijk, vrolijk blazend op een fluitje, aan een groep kinderen het sein gaf, dat ze bezit konden nemen van het, toen wel bijzonder kille water van het nieuwe bad Kleine Wielen. 7"% V „.-4- - - Er is een groot voorstellingsvermogen nodig, om in dit beeld een toekomstig recreatiegebied met water en een vriendelijke terreinbeplanting, te zien. (Het zwembad-leed zou eerst geheel geleden zijn, toen een jaar later het bad Nijlan in ge bruik werd genomen). De opening van het zwembad Kleine Wielen, met bijbehorende zonneweide, betekende de voltooiing van de eerste fase van de aanleg van het recreatiegebied van deze naam, waar mee in 1963 was begonnen. Naar de aard van de voorziening was dit een belangrijke zaak, maar naar het oppervlak was het wel een heel klein stukje van het gebied, dat een opper vlak heeft van 167 hectare. En dan blijven we alleen aan de zuidkant van de Groningerstraat weg. De recreatieve „groene ster", die Grote en Kleine Wielen omvat, meet zo n 1000 hec tare. Bij de Grote Wielen en omgeving wordt overigens meer gestreefd naar een veredeling van het daar aanwezige natuurgebied dan naar de ingrijpende veranderingen, waarmee men in het gebied Kleine Wielen bezig is. Excursie Maandag 9 juni was een snikhete dag. Het weer leende zich dus bijzonder voor een raads- excursie naar het gebied van de Kleine Wie len, maar er was slechts een kleine groep raadsleden, die zich van de dagelijkse beslom meringen had kunnen losmaken voor een wan deling door dit recreatiegebied in wording, voorafgegaan door een bijeenkomst in hotel E 10. Het advies van de Dienst voor Sport en Recreatie om laarzen mee te nemen berustte op een metereologisch en bodemkundig mis verstand, want het was ter plaatse zeer droog, droger zelfs dan men zou mogen verwachten op grond van het feit, dat de Kleine Wielen een meertje vormen. Daarvan is momenteel evenwel het westelijke deel drooggelegd en daar wordt gewerkt aan de aanleg van het eerste terrein voor dagrecreatie. Voorlopig lijkt het hier bij warm en droog weer meer op een woestijn. Zowel het terrein als de bodem van het drooggelegde water zijn met zand bedekt: grondverplaatsingen moeten er voor zorgen, dat het land de vereiste hoogte en droogte krijgt, terwijl er onder de water spiegel een zandige bodem dient te komen. Er moeten derhalve grote massa's zand worden verplaatst en dit gebeurt met monsterachtige zandauto's, die het terrein markeren met diepe en brede bandensporen en met zoveel effectief motorgeweld zijn uitgerust, dat ze voor geen zandberg opzij hoeven te gaan. De gedachte aan een recreatie-object is hier even vreemd als in de Sahara, maar wanneer het water hier straks zal zijn weergekeerd en wanneer de beplanters van de Heidemaatschappij hier de vruchten van hun arbeid zien opgroeien, dan zal er een zeer vriendelijk landschap ontstaan. Dit wordt dan het terrein voor dagrecreatie nummer 1, het andere komt iets westelijker tegen de Groningerstraatweg aan te liggen. Verder gevorderd en meer naar zijn voltooiing toegroeiend, is het kampeerterrein, oostelijk van het zwembad. De nog niet zo lang geleden geplante boompjes verheffen hun kruinen steeds hoger, zodat ze met de overige be groeiing naar men hoopt reeds volgend jaar de beschutting kunnen leveren, die caravan-

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 4