f«ggf Fa. Adema 's Bouwbedrijf mwmmmmmm ■*ïS5f» 5S a"" SSSSmu wsbSSSh BUNGALOWBOUW VERBOUW Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 ONDERHOUDSWERK de produceerde, kan niet meer worden gere produceert!. En toch blijft zo'n oude foto de bekoring dra gen van een intimiteit, die het vroegere wo nen kenmerkte, hoeveel sociale misstanden ook achter de gevels van de huisjes verbor gen waren. De moderne woning, zoals we die in onze nieuwe wijken vinden, staat daarte- Luilekkerland: gerestaureerd en gerenoveerd. genover als een toonbeeld van materiële en geestelijke properheid. Daar is geen luchtje aan. Verzet tegen het moderne wonen, zich uitend in discriminerende uitlatingen over „konij nenhokken" en „duiventillen" is even ge voelsmatig als het klakkeloos adoreren van het mooie van vroeger. De jongelui van nu, wonend in Bilgaard of Lekkumerend, be schikken over een comfort en een complex van gemakken, waaraan hun ouders niet kon den denken en waarvan hun grootouders niet durfden dromen. De moderne betonnen woonkolossen staan daar als monumenten van een gestegen en geëgaliseerde welvaart, die niemand een halve eeuw geleden van zijn knusse woninkje in de gezellige buurt uit heeft kunnen voorzien. Is dit nu een poging om de flats van Bilgaard en de split-levels van Lekkumerend toch op een soort monumentenlijst geplaatst te krij gen? Daar zullen we, op verzoek van velen, nog maar even mee wachten. Beter is, ons af te vragen, waarom zo wordt gebouwd en dan komen we terecht bij de staalharde feiten omtrent grondprijzen en rationeel bouwen. Wel kunnen deze zaken ook met ideologische en estetische motieven worden versierd, maar dan komt men terecht bij de stedebouwkun- dige redeneerkunst. Een der grootsten in den lande op stedebouwkundig gebied, ook hier geen onbekende, heeft onlangs betoogd, dat de woningbouw naar vorm en traditie niet mag verstarren in een tijd, waarin we ons in pijlsnel tempo bewegen naar de eeuw der computers. Dat klinkt zeer aannemelijk, maar het is wel de vraag of de mens in zijn meest primaire ambities, bijvoorbeeld bij het wonen tot uiting komend, deze evolutie op de voet volgt. We hebben daar eigenlijk al enige er varing mee. Nooit is de wereld zo snel en zo grondig veranderd als in de afgelopen vijf en zeventig jaar. De auto, het vliegtuig, de radio, de televisie, ze zijn allemaal binnen dat tijds bestek tot ons gekomen. En waar wonen de autoconstructeur, de vlieger, de radio- en de tv-artist bij voorkeur? Juist, in een gewoon ééngezinshuis, met een stukje tuin ervoor en een stukje tuin erachter, net als de mensen 75 jaar geleden. En wat doen die autoconstruc teur die vlieger, die radio- en tv-artist in hun vrije tijd het liefst? Juist, ergens vissen aan de waterkant, in het zonnetje liggen of zitten enzovoort, nèt of er in al die jaren niets is veranderd. We bedoelen maar, dat men een in eeuwen gegroeide wooncultuur niet zo-maar kan wegcijferen, zelfs niet met computers. Het is zeker, dat veel van het moderne wonen een blijvende waarde en inhoud zal krijgen, maar we kunnen nu nog niet precies bepalen wat dit zal zijn. Zal men de split-level over vijftig of honderd jaar prijzen of verguizen? De tijd zal het leren en het is maar van zeer beperkte betekenis, dat men nu over dit nieuwe wo ningtype wel eens schampere opmerkingen hoort. Toen aan het eind van de middeleeu wen de houten woningen door stenen werden vervangen, is er ongetwijfeld ook heel wat gemurmureerd. Maar we kunnen dat niet meer nagaan, omdat er in die tijd geen kran ten met ingezonden stukken waren. Maar wel durven wij te voorspellen, dat er een blijvende waardering en belangstelling zal bestaan voor de woningen van Luilekker land, zoals deze te voorschijn zijn gekomen uit de restauratie en renovatie, die het oude uiterlijk onaangetast heeft gelaten en in de woningen het moderne comfort heeft ge bracht. Want hier hebben we te maken met de door de eeuwen geijkte vormen, die niet alleen worden gewaardeerd op grond van his torisch sentiment, maar ook omdat de mens van nu in wezen niet zo veel verschilt van die uit vroegere eeuwen. 7

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 7