*2)agboek l I i I Sc Kunnen aaneengesloten woningen gaan bou wen en daartoe grond aankopen en zo zal het ook gaan met terreinen voor bejaardenwonin gen. De grondprijzen voor het plan-Goutum zijn inmiddels ook bekend. Voor een bunga lowterrein zal 35.000,gevraaod worden. Terreinen voor vrijstaande woningen gaan 25.000,kosten, voor dubbele woningen zal respectievelijk 16.200,en 17.700,moe ten worden betaald. De grond voor aaneenge sloten woningen gaat 8.600,tot 10.400, kosten en bejaardenwoningen zullen op grond van 6.125,staan. Voor terreinen waarop autoboxen zullen worden gebouwd, zal men 1.725,neer moeten tellen. Buiten de geplande woningbouw zal Goutum over enige tijd er nog een andere "belangrijke instelling bij krijgen. Ten zuiden van het dorp zal een crematorium verrijzen. Tussen de Wer- geasterdyk en de Lykwei zal het gebouw in een parkachtige omgeving komen te staan. Goutum gaat een florissante toekomst tegemoet en dat gaan ook een aantal Leeuwarders, die straks hun zin krijgen om, dicht bij de stad, toch op een dorp te wonen. Door de nieuwe verbindingen de weg van Drachten over het Van Harinxmakanaal, aan sluitend op de ringweg van de stad en via de nog te bouwen brug naast de bestaande brug in rijksweg 32, aansluitend op de Oostergoo- weg zullen de toekomstige en tegenwoor dige bewoners van Goutum direct met de stad verbonden blijven. SEPTEMBER 1 „Eerste paal'' geheid voor de nieuwe h.t.s. op het Fonteinland door mevrouw T. Straat-Osinga, lerares Engels, en de direkteur van de school ir. C. Klomp. De „ludieke" plechtigheid werd georganiseerd door de schoolvereniging. De heer J. van Sleen, nu chef buitendienst, is veertig jaar in dienst van de gemeentereiniging. Receptie in café Goes van de Fries landhal. Gemeenteraad verkoopt grond voor woningbouw in het westelijke deel van 't Nijlan aan bouwbedrijf Kats N.V. te Leeuwarden en N.V. Bouwbedrijf Knoop en Giezen te Groningen. De heer J. C. Kuiken, administrateur bij de G.G.D., wordt benoemd tot econo misch adjunkt-direkteur van de Dienst voor Gezondheidszorg. 2 Afscheidsreceptie van de heer O. Santema in de provinciale biblio theek. Op 31 augustus ging hij met pensioen als hoofdambtenaar van de P.B. 2 Op 53-jarige leeftijd overleden de heer A. Frankena, bemiddelaar horecapersoneel en artiesten bij het gewestelijk arbeidsbureau. 3 Eerste dag van het driedaagse Fries filologencongres in de provin ciale bibliotheek. 3 Wethouder J. ten Brug opent bedrijfsschool van N.V. Machinefa briek Bijlenga. 4 CJLU.-statenfraktie bezoekt Leeuwarden. 4 Ledenvergadering van de Chr. Oratoriumvereniging besluit tot op heffing van de vereniging. 4/5 Belgische consul-generaal in Nederland, de heer J. F. Maes, brengt een oriënteringsbezoek aan Friesland. 5 Burgemeester Brandsma installeert de Centrale Commissie opname- beleid Bejaarden. Voorzitter de heer J. Stienstra. 5 Voor de vierde keer wordt de kunstmarkt op de Lange Pijp bij de Waag gehouden. 5 In een persconferentie wordt medegedeeld dat de minister van Justitie heeft besloten de Leeuwarder gevangenis te sluiten. Er zijn nog maar 27 gestraften en het aantal personeelsleden bedraagt 98. Officiële sluitingsdatum 1 januari 1970. 7 De heer B. de Vries, 53 jaar oud, overlijdt plotseling tijdens de voetbalwedstrijd Frisia-CAB, waarbij hij als toeschouwer aanwezig is. Zijn zoon Jaap speelt in het elftal van Frisia. De wedstrijd wordt gestaakt. 8 Eerste paal geheid voor 232 premie- en woningwetwoningen in De Duif en De Fennen van Bilgaard. Het worden de grootste (een- gezinsjwoningen in de premie- en woningwetsektor. Bouw volgens het Outinord-systeem. De paal wordt geslagen door de heer J. van der Wal, hoofd van de afdeling Volkshuisvesting en Openbare Werken van de gemeentesecretarie. 8 Televisieprogramma „Met de muziek mee" rechtstreeks uitgezon den uit de Frieslandhal. Er zijn 3500 belangstellenden. 8 Te Amsterdam overleden mr. A. W. Haan, oud-kantonrechter te Leeuwarden. Na de bevrijding was mr. Haan enige tijd waarnemend commissaris der koningin in Friesland. 9 Het Franse circus Rancy begint een aantal voorstellingen in Leeu warden en blijft tot en met 14 september. 9 Negentienjarige Wietske Onclin wordt in de Invasiestraat onwel en overlijdt aan een hartaanval. 9 Voorzitter van het Fries Rundvee Stamboek, de heer H. A. Boersma te Leeuwarden, officier in de orde van Oranje Nassau. 9/10/11 Jubileumkeuring van het negentigjarig Fries Rundvee Stam boek. Vijftien ambassadeurs en negen andere diplomaten aanwezig bij de keuring op 10 september. Bouwonderneming Intervam schenkt de woningbouwverenigingen St. Jozef, Beter Wonen en Leeuwarden-Leeuwarderadeel 10.000,— bij het afsluiten van de werkzaamheden in Lekkumerend en De Meenthe. Het geld mag worden besteed aan bevordering van de „leefbaarheid" van de wijk. Wethouder Ten Brug reikt schoolprijzen voor de mooiste planten uit op de floralia in de Beurs. De 86-jarige J. Schenkel uit de Leeuwarderstraat wordt in de Carel van Manderstraat onwel en overlijdt. 10 10 11 12 Kolonel A. J. W. Wijting draagt het commando van de vliegbasis Leeuwarden over aan kolonel J. J. Singer. De oud-commandant wordt adjunkt-opperofficier Personeel van de Koninklijke Lucht macht in de rang van commodore. De Eerste Kamer neemt afscheid van scheidende leden, onder wie de heer H. Algra uit Leeuwarden, sinds 1948 lid voor A.R.P. De heer Algra wordt commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het „Leeuwarder Weekblad" verschijnt nu tweemaal per week, 's maandags onder de naam „Maandagpost". De heer A. T. van der Werf, oud-direkteur van de naar hem ge noemde scheepswerf en machinefabriek aan Schilkampen, op 81-jarige leeftijd overleden. Wethouder Ten Brug hijst de vlag op het hoogste punt van de bouw van het stadsziekenhuis/verpleeghuis aan de Borniastraat. Dit punt (21 meter hoog) is het dak van de machinekamer van de liftkoker van het zusterhuis. Nachtelijke inbrekers hebben hun slag geslagen bij de damesmode zaak Firma Heeger en de herenmodezaak Firma Van der Boom, naast elkaar aan de Stationsweg. Buit: ƒ7500 en een costuum. Bewoners van de omgeving van de in aanbouw zijnde h.t.s. (Fon teinland) worden geïnformeerd over de bouwplannen. Leeuwarder onderwijsdag „Leonda 1969" op het terrein van het scholencomplex Nijlan. Organisatie: Bond van Onderwijzend Per soneel en Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Ds. D. van Wezep neemt afscheid van de hervormde gemeente. Commissaris der Koningin stelt de afvalwaterzuiveringsinstallatie in gebruik. De installatie heeft al enige maanden tot volle tevre denheid proefgedraaid. Leeuwarder raad bespreekt het Groene Ster-plan voor het gebied van de Grote en de Kleine Wielen. Mr. P. C. Bokma, direkteur van distilleerderij N.V. Bokma, consul van de Duitse Bondsrepubliek in Friesland. Hij volgt de heer J. E. Benes op. Britse minister van Landbouw, Cledwyn Hughes, bezoekt met zijn Nederlandse ambtgenoot Leeuwarden. Onder meer wordt de Frico bezocht. 23/24/25 Congres van de Bond van Nederlandse Schilderpatroons in Leeuwarden. Op 62-jarige leeftijd overleden de heer L. Kramer, drogist in de Schrans en vele jaren dirigent van de Leeuwarder Politie Muziek vereniging. De 82-jarige G. J. van der Meulen in het Diakonessenhuis over leden aan de verwondingen, die hij op 7 september opliep toen hij bij het oversteken van de straat door een bromfietser werd aan gereden. Wethouder Ten Brug opent aan de Keizersgracht te Amsterdam de Galerie Van Hulsen, als filiaal van de gelijknamige Leeuwarder galerie. Galerie „De Bazuin" te Harlingen wordt galerie Van Hulsen, als gevolg van samengaan met de galerieën Van Hulsen in Leeuwar den en Amsterdam. De heer G. van der Kooy, kringsecretaris van het „Nederlandsche Roode Kruis" in Friesland, neemt afscheid wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Zijn opvolger is de heer M. Huisinga. 27/28 Wiarda's (140 uit Nederland en 50 uit Duitsland) komen samen in Leeuwarden. Wiarda-expositie in het Fries Museum. 28 Kanovereniging „De Hydronauten" wordt te Amsterdam kampioen van Nederland. 28/29 Pakhuis aan de Molensteeg, bij het Schavernek, eigendom van de Erven G. de Boer, uitgebrand. Een deel was als opslagruimte in gebruik bij N.V. Geas Verfhandel. Er wordt aan brandstichting ge dacht. Schade één ton. Honderdjarige mevrouw R. van der Heide-van der Kooi overleden. Ze had op 25 juli deze leeftijd bereikt. Zij woonde aan de Bleek- laan bij een zoon en een dochter. Eerste rood-oranje jassen uitgereikt aan „Klaarover die tot dusver in het wit waren gestoken. De kinderen vallen zo meer op in het verkeer. De gemeenteontvanger, H. Schraffordt Koops, neemt in de Nieuwe Zaal afscheid. Hij is 65 jaar geworden en gaat met pensioen. p.T.T. gaat over tot het systeem van één bestelling per dag. Straalzendertoren op P.T.T.-gebouw op hoogste punt (61,70 meter). Voor dit montagewerk werd een zeventig meter hoge kraan ge bruikt. In het Parkherstellingsoord overleden de 84-jarige mejuffrouw J. Eekhof, van 1914 tot 1950 vroedvrouw te Leeuwarden. 13 15 16 18 18 18 20 21 22 22 22 23 24 24 26 27 27 29 29 29 29 30 30

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 9