Het witte paard aan de Ciroeneweq Drie winterse beelden van Leeuwarden, maar dan wel beelden, die we met of zonder sneeuw vandaag-de-dag niet meer kennen. Helaas zijn de originele foto's, die zich bevinden in het Friesch Museum, ongedateerd, zodat we slechts kunnen gissen naar het jaar waarin ze zijn gemaakt. Maar we staan niet ge heel weerloos tegenover dit daterings probleem, want op één van de foto s zien we een molen en dat is „De Arend die op de Lieve Vrouwenpoortsdwinger heeft gestaan. Dat is nu de Westerplan tage, tegenover de stoplichten bij de Nieuwestad. Elementen van het mole naarshuis op de voorgrond vinden we, zij het met moeite, terug in het restau rant „De Plantage". De molen was de laatste die in Leeuwarden onder de slo pershamer viel. Hij heeft deze eeuw nog nét gehaald, want in december 1901 werd hij wegens bouwvalligheid afge broken, nadat de gemeente de molen en het molenaarshuis in 1895 had gekocht. Het is spijtig dat „De Arend" is verdwe nen, want hij zou op deze plaats aan de stadsgracht tot op de dag van heden niemand in de weg hebben gestaan en ongetwijfeld nog altijd tot sier van de stad hebben gestrekt. Op de foto is de molen blijkbaar nog in bedrijf. Want de zeilen zitten op de wieken en dit bete- Het is helaas niet mogelijk de uitgave van de Leeuwarder Gemeenschap in 1970 in de huidige vorm voort te zetten. Wij hopen dat er van gemeentewege een mogelijkheid geschapen wordt het blad in gewijzigde vorm een aantal malen per jaar huis aan huis te verspreiden. Er kunnen dan verscheidene voor de Leeuwarders interessante onderwerpen behandeld worden. U als abonnee danken wij hartelijk voor het vertrouwen dat u ons blad gedurende achttien jaar hebt geschonken. DE UITGEEFSTER. Nu de verschijning van de Leeuwarder Gemeenschap op 1 januari a.s. wordt gestaakt, verzoeken wij onze abonnees, die het abon nementsgeld per automatische girering (periodieke overschrijving) plachten te voldoen, ten spoedigste hun machtiging daartoe te laten intrekken. ADMINISTRATIE. kent dat „De Arend" heeft gedraaid. Dat moet dus op z'n hoogst omstreeks 1900 zijn geweest. Op foto nummer twee brengen wij u op de Westerplantage, maar dan de straat tussen het Oldehoofsterkerkhof en de Nieuwestad. Dat moet u echt wel weten, want van deze oude bebouwing en be planting is niets meer over. De derde foto geeft op de achtergrond een schimmig beeld van de Oldehove en op de voorgrond zien we resten van de voormalige joodse begraafplaats, met bijbehorende ommuring. De huisjes stonden aan de Boterhoek waar we nu de Provinciale Bibliotheek en het be lastinggebouw vinden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 13