annen herdenking bevrydingó}eeót 1898 HfllfMA e zn i'- W 1 Volgend jaar zal het vijfentwintig jaar gele den zijn dat Nederland werd bevrijd. Het is alweer een kwart eeuw geleden dat de geal lieerden het continent hand over hand ver overden op de Duitsers. Een hele generatie heeft van dit oorlogsgebeuren geen weet ge had en heeft alleen bij overlevering kennis kunnen nemen van vaak onvoorstelbare ge beurtenissen. In Nederland plegen we de her denking van de bevrijding om de vijf jaar feestelijk te vieren. Iedereen kriigt er de vijfde mei een vrije dag voor. Zo ook het volgend jaar. Binnenskamers is een comité al weer bijna een half jaar bezig met de voorbereidingen van de feestelijkheden. Het is de bedoeling dat er ge durende een hele periode feest wordt gevierd. Niet alleen de vijfde mei, maar ook de be vrijdingsdag van Leeuwarden, op 15 april, zal worden herdacht. Feest is gauw gemaakt. Je versiert de stad, organiseert een kermis en enkele attracties voor de schooljeugd en besluit de dag met vuurwerk. Ziedaar een feestelijke herdenking. Maar het Comité Herdenking Bevrijding Leeu warden 1970 wil meer. Een grote plaats tijdens de herdenkingsperiode 1970 zal een tentoon stelling in het Beursgebouw krijgen. Een ten toonstelling, die de bezettingsperiode laat zien, maar die ook de hoop en de teleurstelling moet gaan uitbeelden van het laatste oorlogsjaar, toen iedereen de bevrijding verwachtte, die toch uitbleef om tenslotte, in 1945, de bevrij ders juichend binnen te halen. Ook tijdens de vorige herdenking van de be vrijding, in 1965, is er een tentoonstelling in Leeuwarden ingericht geweest. In de synagoge aan de Sacramentsstraat was toen een exposi tie ingericht, die vooral het lot van de joden en speciaal de Leeuwarder joden, verbeeldde. De tentoonstelling van het volgend jaar zal grootser worden dan welke expositie over het oorlogsgebeuren in Leeuwarden ook. De ge hele benedenzaal van de Beurs zal er voor worden gebruikt. Naast grote expositiestukken zullen er ook kleine, typisch zaken uit de oor logstijd, worden geëxposeerd. Juist voor deze dingen, die op vele zolders van Leeuwarders nog wel bewaard zijn gebleven, doet de ten toonstellingscommissie een beroep op alle in woners van onze stad. Wanneer u thuis nog typische oorlogsgoederen mocht bewaren, dan zullen de inrichters van de tentoonstelling dit graag van u lenen. Wanneer u iets hebt, kunt u zich in verbinding stellen met de heer H. Burgers, cultureel ambtenaar, stadhuis, tele foon 40222. Ter gelegenheid van de viering van de 25ste bevrijding organiseert het comité ook een wandlappenwedstrijd, waaraan zowel indivi dueel als in groepsverband kan worden deel genomen. Er zal een jury komen om de inge stuurde werkstukken te beoordelen en even tueel met een prijs te belonen. De wandlappen moeten voor 15 maart 1970 worden ingestuurd. In de dagbladen zal nog worden aangekon digd waarheen. Het is de bedoeling dat de ingestuurde wandlappen worden tentoonge steld. Aan het deelnemen zijn een aantal voorwaar den verbonden: de voorstelling op het wand kleed moet de vrijheid uitbeelden. De lappen moeten minimaal 30 bij 40 centimeter meten en mogen niet groter zijn dan 1 bij 2 meter. De gebruikte materialen moeten duurzaam zijn, zoals lapjes, wolletjes, knopen, kurken en kra len. De technieken zijn vrij, zoals alle borduur technieken, weven, batikken, sjabloneren enz. De wandlappen dienen korrekt te hangen. De ingestuurde wandlappen blijven eigendom van de inzenders. Bij deelnemende groepen wordt gedacht aan verenigingen en scholen voor voortgezet onderwijs. Formulieren voor deelname zijn te verkrij gen bij het kantoor van de V.V.V.-Leeuwarden, Prins Hendrikstraat 11 en bij het Bureau Voor lichting van de gemeente, Raadhuisplein 32. MAKELAARSKANTOOR NIEUWIWE6 9 TEL 31219 LEEUWARDEN 1-1. El l.NEUEM* MAKELAARS - TAXATEURS' II ONR.GOEDEREN-LEDEN UIL

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 5