Het verkeer: teen en nu Het ligt wel voor de hand, dat de oude jaargangen van de L.G. duidelijk de toeneming van het verkeer illu streren. Twee bij elkaar behorende, nu hoogst curieuze, foto's ontlenen wij aan het nummer van juli 1959: tien jaar geleden dus. Onze fotograaf maakte toen op een zaterdagmiddag, tijdens de grootste drukte in het stads centrum, een foto van de Nieuwestad en een van het Wilhelminaplein. We zien, dat de Nieuwestad vol auto's staat; parkeren was toen ook nog toegestaan langs het trottoir. En te zelfdertijd was het Wilhelminaplein leeg, op enkele, kennelijk verdwaalde, auto's na. Dit schrille kontrastbeeld bracht de L.G. tot het aan de h.h. automobilisten (dames reden toen vrijwel nog niet) gerichte vermaan de ruimte van het Wilhelminaplein op te zoeken, in stede van elkaar op de Nieuwestad te verdringen. Dit gebeurde aldus: „Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is, dat het auto rijdende publiek niet aan dit plein denkt, wanneer het op de Nieuwestad of de Wirdumerdijk moet zijn. De tweede is, dat men zo pertinent met de auto voor de winkeldeur wil rijden, dat zelfs deze geringe afstand te veel is. Zou dit laatste het geval zijn (en welke Leeu warder kent het Wilhelminaplein niet?) dan tonen deze twee foto's samen aan, dat men geen steek opschiet met de aanleg van parkeerterreinen. Tenzij de automobilisten er, door middel van parkeerverboden in de winkel straten bij zo'n parkeergelegenheid, naar toe worden gejaagd. En dan wordt er weer geklaagd: In Leeuwar den mag nu ook niets En in december 1963 kon de L.G. nog de hierbij her plaatste foto brengen van het parkeerterrein bij de gas fabriek op zaterdagmiddag. Waar is de tijd gebleven?

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 10