Het L eeuwarder wee en wel door Thomasvaar en Pieternel December 1959 tien jaar geleden spraken Thomasvaar en Pieternel zich als volgt uit over het wel en wee van Leeuwarden op rijm verteld Pieternel: We staan weer aan het eind van 't jaar, straks gaan we weer met veel misbaar en 't gillen van de keukenmeiden van 't oude jaar met vreugde scheiden Thomasvaar: En eten ons de maag gans vol met haringsla of oliebol. We bakken zelf in zo n geval of kopen ze bij vriend Koopal. Die staat al weer een maand heel trouw met zijne kraam dicht bij het Naauw. Pieternel: Maar bij het eten en het drinken wanneer we 't nieuwe jaar toeklinken dan moeten wij toch ook wel even bedenken wat ons heeft gegeven het jaar, dat heengaat naar 't verleden; we mogen toch met recht en reden nog wel eens memoreren gaan hoe 't ons dit jaar weer is vergaan. Thomasvaar: Welaan dan, welke feitelijkheid heeft ons het naast aan 't hart geleid? Pieternel: Er zijn zo vele en ik weet niet goed waarmee ik thans beginnen moet. Thomasvaar: Vertel me slechts na kort beraad waarover 't meeste is gepraat. Pieternel: Da s heel eenvoudig, sterk in trek was voor geschrijf en voor gesprek de naamsverand'ring in „de West". Thomasvaar: Men deed met woord en pen zijn best om de gemeente sterk te laken en deze namen kwijt te raken. Pieternel: Men voelt zich alom zwaar genept wanneer de goegemeente rept van Twijnderij en andere namen en blijft bij 't oude, voor de ramen. Thomasvaar: Nog is de storm niet bedaard geen tegenslag wordt er bespaard aan de commissie, die desbegeerd tot deze namen had geadviseerd. Pieternel: Wel was dus ondank en zelfs hoon voor velen in dees' stad het loon. Thomasvaar: Men heft hier vaak in spreekkoor aan: In Leeuwarden is het niets gedaan, 't Is waar, hier moet nog veel gebeuren, maar wat helpt ons dat eeuwig zeuren over wat men niet of onjuist doet? Veel gaat hier toch ook heus wel goed. Pieternel: Denk eens aan ons grootse veemarktplan waaraan men nog besteden kan zo n tien miljoen in elk geval; geld moet er komen voor de hal. Het wordt de grootste van het land. Dit werk is lang nog niet aan kant. Thomasvaar: Maar wel is 't Stamboek daar geweest 't Was bij het tachtigjarig feest, waar men bij hete zomerzon de keuringen bezoeken kon. Uit alle landen kwam men hier ter bedevaart naar koe en stier. Pieternel: Met deze dagen tot besluit luidden wij de zomer uit, een zomer, mooier dan tevoren, zal het ons ooit nog zijn beschoren zo heerlijk, bijkans zonder kleren in de natuur te bivakkeren? Thomasvaar: Ook in 't begin van het seizoen Was er hier veel te doen. Denk maar eens wat de V.V.V. in de meimaand hier weer dee. 't Was een van hare geestesspruiten en wel de expositie „Buiten". Pieternel: Daar waren ook nog honderd Canadezen, die bleken hier heel graag te wezen, 't Was hun retour na veertien jaren toen ze hier de bevrijders waren. Thomasvaar: Zeer verheugend is voor mij de bouw der Kinderboerderij met geld van allen met elkaar komt 't werk zeer zeker kant en klaar. Pieternel: En is 't gebouw straks van de grond, dan brengt heer Koops de koffie rond. Daar kan men zich dus straks vermaken Thomasvaar: Maar hebben wij nog andere zaken die dienen kunnen voor 't vertier? Dat is voorwaar wel nodig hier. Pieternel: Ach ja, zo is 't, maar veel daarvan is nog niet verder dan het plan. Thomasvaar: Maar wel beginnen boom en struiken al flink en krachtig te ontluiken op wat men Froskepölle noemt. Straks wordt dit eilandje beroemd. Op zomerdagen bij mooi weer dan komt men hier vast, keer op keer. Pieternel: We moeten nu ook nog wel even ons beider volle aandacht geven aan onze bouwactiviteit wat moet daarvan worden gezeid? Thomasvaar: 't Is nogal veel en 't is van allerlei: de H.B.S. kreeg er 'n verdieping bij. 't Mooie flat aan het Europaplein dat mag er naar mijn smaak ook zijn en daar beneden je weet het wel, daar kwam een splinternieuw hotel. Pieternel: Op 't grasveld van dat grote plein daar hoort toch eigenlijk een fontein, zoals we die in de Stamboek-dagen daar in heel zijn grootse glorie zagen. Thomasvaar: Wel beste kind, geloof me maar, ook dat komt nog wel voor elkaar. De V.V.V. die wil proberen die zaak eens goed te organiseren. Pieternel: Pas op, we raken van het spoor, ga nu weer over 't bouwen door. Thomasvaar: De huizenbouw die schoot wel op maar menigeen zit nog in 't slop en tracht een woning te verkrijgen

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 8