272. De beide andere plannen: 1. Beursgebouw bij Tuinsterpoort 2. Beursgebouw op de Vischmarkt, en deze over te brengen naar de Nieuwe Kaai, worden afgekeurd wegens de daaraan verbonden moeilijkheden. De zaak wordt provisioneel in advies gehouden. R6-6-1839, 10. Op voorstel der Commissie tot de Bouwzaken wordt op Begroting 1842 een be drag van 10.000,voor de stichting van een Nieuwe Beurs. R7-10-1841, 9. Door Raad is benoemd een Commissie van 3 leden: N.J. Dirks, Mr. C.J. van der Veen, R.D. Smeding, om rapport uit te brengen aangaan de de plaats voor het stichten van een nieuwe beurs, waarvoor op Begroting 1842 10.000,is toegestaan. R6-1-1842, 22. De Commissie, benoemd bij Raadsbesluit R6-1-1842, 22. ter bepaling van de plaats voor een graanbeursgebouw kan niet tot een eenstemmig resultaat komen. De meningen der leden afzonderlijk zijn: N.J. Dirks. Stichten op plaats der tegenwoordige Vischmarkt, want: 1Verplaatsing op grote afstand van de tegenwoordige beurs is onraadzaam. 2. De graanhandelaars zelf houden deze plaats voor de meest geschikte. Voor eigen rekening hebben zij ruim 20 jaar geleden aangeboden een beurs te stich ten en dan aan de stad over te dragen, doch door een lid van de Raad, die meer belang stelde in de Vischmarkt dan in de graanhandel is deze zaak tegengewerkt, en het plan teniet gegaan. 3. Het meeste marktvertier bevindt zich in het Westen en Zuiden der stad, aan de Oostzijde slechts de Vischmarkt en de Graanbeurs: het is daarom voor dit stads deel van belang de beurs niet te verplaatsen. 4. De plaats is geschikt zonder het uitzicht der omliggende panden te benadelen, terwijl de voorkeur moet worden gegeven aan een zindelijke graanbeurs boven een stinkende vischmarkt. 5. Verder is aankoop van grond of huizen niet nodig. C.J. van der Veen. 1. Volgens deze hebben de kooplieden alleen gevraagd om een beursgebouw, waarbij de plaats niet werd genoemd. 2. Voor een stad is het bezit van ruime pleinen van belang: daarom wordt door deze voorgesteld de Vischmarkt te verplaatsen, de ruimte tot plein te maken, en de beurs elders te plaatsen. 3. Verder wordt herinnerd aan de bezwaren, indertijd van de bewoners der huizen vanaf de Koningstraat tot aan Wed. Heuveldop tegen een nieuw beursgebouw aldaar. Daarom wordt voorgesteld de beurs te bouwen aan de nieuwe weg langs de Stadsgracht bij het Ziekenhuis, na aankoop der woningen vanaf de tuin van Reiger tot aan de hoek en ter diepte van de Blokhuissteeg De kosten worden hierbij hoger, maar men moet niet alleen op de kosten zien. R.D. Smeding. 1. Deze geeft, hoewel niet tegen de beide andere plannen bezwaar hebbend, de voor keur aan de grond bij de Tuinsterpoort, aan het Achterom, na afgraving van het Bolwerk tot aan de Dienaarstrans Besloten deze rapporten 4 weken voor de Raadsleden ter inzage te leggen. R3-2- 184213. Op voordracht van 2 Raadsleden worden als plaatsen voor een beursgebouw nog genoemd: Wortelhaven en Waagsplein. Verder wordt de beslissing uitgesteld tot een volgende vergadering. R3-3-184210. In verband met het geringe aantal aanwezige Raadsleden wordt de beraadsla ging over de plaats voor een nieuwe beurs uitgesteld tot de vergadering in Mei. R7-4-1842, 9. Bij meerderheid van stemmen is als plaats bepaald het terrein, waar thans de Vischmarkt is, die derhalve naar elders wordt overgebracht. Bouw Commissie wordt verzocht het bestek te doen opmaken. R12-5-1842, 10. Aanbieding door Bouw Commissie van bestek met tekening voor de Nieuwe Beurs. Burgemeester geeft in overweging voor het vaststellen van het bestek de plaats te bepalen, waarheen de Vischmarkt zal worden overgebracht. In advies gehouden tot volgende vergadering. R9-6-1842, 10. Bestek en voorwaarden goedgekeurd. Besteding voor najaar vastgesteld: opgedragen aan B. en W. R16-6-1842, 3. Aanbesteding voorlopig opgeschort. R20-10-1842, 5.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 22