Missive Arrondissements Directeur der Directe Be lastingen, etc. aangaande de verevening der beloning voor de Commissie tot regeling der marktprijzen der granen over 1 847 Is reeds gevolg aan gegeven. 7-7-1847 1 Betr. aanbieding door MrsJ. Eekma, N. Fockema, C.J. van der Veen, van voorstel aangaande de bestaande va cature van Stads Makelaar, sedert het overlijden van Jeremias Corée waargenomen door T.J. Eelkema, koopman in granen alhier Aangezien wettelijk is voorgeschreven, dat de makelaars in het vak, waarin zij werkzaam zijn, geen handel mogen drijven, wordt de Raad verzocht om, wanneer deze van oordeel is, dat hier een makelaar in granen moet zijn, een dergelijk per soon aan te stellen en de bediening door de graanhandelaar Eelkema te beëindigen. Res. in handen Commisse: H. Bolman, N.J. DirksC.J. Feddes, R 2-12-1847 2 Het is Commissie gebleken uit acte van aanstelling van Jeremias Corée en uit instructie, dat deze betrekking voor de handel nuttig was en voor de functionaris voorde lig, die schenen op te wegen tegen de borgstelling ad. Fl.10.000,-. Het blijkt, uit Res. Magistraat 27-11-1805, waarbij Jeremias Corée werd benoemd, inplaats van de overleden Willem Sipkes, dat onderscheiden personen verzochten benoemd te worden, hoe wel het salaris slechts Fl.50,- was. Bij Res. Municipaliteit 1-4-179^ is instructie opgesteld. 1. Borgstelling Fl.10.000,- 2. Beëdiging. 3. Wekelijks marktprijs granen opgeven municipaliteit, en deze adverteren in courant. Jaarwedde Fl.50,-. 4. Verdere artikelen der Instructie geven de voordelen dezer betrekking aan, bestaande o.a. in het alleenrecht tot het drijven van commissiehandel voor lieden buiten de juris dictie, het beslechten van geschillen tussen kooplieden, etc., terwijl het zelf handel drijven verboden wordt. Commissie acht het gewenst dat er een makelaar is, vooral bij geschillen, daar een beslissing van de makelaar sneller geschiedt dan wanneer de zaak aan de rechter moet' worden voorgelegd. Verder is Commissie van oordeel, dat het bij de tegenwoordige toestand van de graanhandel moeilijk is, zelfs tegen hoger salaris, een goede kracht te vinden, wanneer zelf handel drij ven verboden is Alle bijzondere voordelen van vroeger zijn n.1. opgehouden. Vroeger werd veel graan uit Groningerland hier aangevoerd, maar door de bouw van een geschikt beursgebouw te Groningen, en aanstellen aldaar van goede makelaars, is deze aanvoer daarheen overgebracht, wat nadeel voor de makelaar alhier is. Verder hebben zich de laatste jaren in de stad en jurisdic tie een aantal personen als commissionairs gevestigd, die goedkoper werken dan de makelaar. Commissie meent, dat de betrekking thans geen bijzondere voordelen meer oplevert. Daarom is het de vraag of er wel een gegadigde te vinden is, zelfs tegen een veel hoger bezoldiging. Daar de Commissie in de vervulling niet op een zeer groot belang ziet, durft ze geen tractementsverhoging voor te stel len, maar stelt ze voor om de broodzetting af te schaffen, en de concurrentie onder de bakkers vrij te laten, waardoor dit deel van de makelaarsfunctie vervalt, terwijl handels geschillen aan de rechtér kunnen overgelaten worden. Commissie adviseert voorlopig de taken te laten zoals ze zijn, en de benoeming van een makelaar uit te stellen tot het nieuwe beursgebouw gereed is.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 105