811. Rapport van B. en aangaande maatregelen om paal en perk te stellen aan de veelvuldige opzendingen van vrij willige en bedelaarskolonisten, hetzij door stichting van een Werk- en Armenhuis, hetzij door andere middelen. Overleg is gepleegd met Stads Armvoogdij en met de Directeur van de Arbeid in de gevangenis, MAHIEU, waarbij werd vastge steld, dat men moet trachten bestellingen van de Departemen ten of van de Ned. Handels-Maatschappij te krijgen. De Gouver neur kan hierbij geen bemidde-ling verlenen. In verband met de schaarste aan werk hebben B. en W. toen de tussenkomst van Z.M. ingeroepen. Geantwoord werd, dat bestellingen der Departementen niet kunnen plaats hebben, doordat deze allereerst door de gevangenissen worden uitgevoerd, en door de tijdsomstandigheden sterk zijn verminderd, zodat verdere verdeling op bijna niets zou uitlo pen. Voor bestellingen door de Ned. Handels-Maatschappij werd naar de Directie van deze verwezen. Ondanks de tussenkomst van de Agent dezer Maatschappij alhier, verklaarde deze op beleefde wijze niet aan het verzoek te kunnen voldoen. Bij herhaling is overwogen de fabriek van BRUINSMA, die thans wegens gebrek aan afzet stil ligt, weer op gang te brengen, doch ook dit is niet gelukt. De stad zal dus moeten trachten door eigen ipiddelen te berei ken, wat elders tevergeefs is beproefd. Hiervoor wordt een Commissie benoemd: Mr. J.H. VAN BOELENS, O.P. WALLER, Mr G.L. FEYENSR.D. SMEDING. R. 7-k--\Qk2 11 Missive van Gouverneur (geheim) in verband met Missive van Min. van Binnenl. Zaken, waarin wordt melding gemaakt van de liquidatie van de fabriek van A.J. BRUINSMA. Vermeldv wordt een plan van het Gemeentebestuur een gelegenheid te vinden, waarin de behoeftige stand werk zou worden geboden. Gouverneur vraagt of de fabriek met inventaris niet kan worden overgenomen Aan Gouverneur wordt geantwoord dat, hoewel de ligging minder gunstig is, het aanbod niet verwerpelijk is. Er wordt een conferentie voorgesteld. R. 12-5-1842 5 Rapport der Commissie, benoemd bij Raadsbesluit R. 7-4-1842. 11. Besloten aan Gouverneur te berichten: 1. dat van aankoop der fabriek van A.J. BRUINSMA, die te koop is voor f112.000,-, wordt afgezien. 2. als vast beginsel aan te nemen, niet voor Stads rekening te laten werken, maar te trachten een accoord aan te gaan met een fabrikant. 3. de Commissie te machtigen om personen op te roepen en een plan te ontwerpen. R. 24-9-1842 5 In verband met het te ver gevorderde uur wordt de zaak uitgesteld tot de volgende Raadsvergadering. R. 1-12-1842 13 In verband met het rapport der Commissie, ingesteld bij Besluit van de Raad R. 7-4-1842. 11 is door B. en W. een oproep geplaatst. Op deze oproep zijn 5 aanbiedingen binnengekomen: 1. P. HANNEMA Jr. te Franeker. (Bijlage A. 2. W. BÖHMERS te Harlingen. (Bijlage B.) Deze beiden komen niet in aanmerking. 3. A.J. BRUINSMA. (Bijlage C.) Deze biedt aan in de fabriek aan de Schrans, door een onbepaald aantal personen wol te laten verwerken, en bovendien door 400 personen thuis spin- en breiwerk te verschaffen. Voorwaarden: 15^ der lonen (ook van niet-armen) (Voorschot van fl.16.000,- tegen hypotheek op gebouwen) Stads betaalt per jaar f1.800,- huur voor boven lokaal Overneming van 82 weefgetouwen voor fl.2000,-. Enkele andere garanties.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 73