FRIESLAND LAAT SM In de komende Decembermaand gaan in voetballand de vlaggen uit. Het is dan precies driekwart eeuw geleden, dat de (Konink lijke) Nederlandse Voetbal Bond werd opgericht en het zal dan zestig jaar geleden zijn, dat de Friese Voetbal Bond ontstond. In een serie artikelen wil 't Kleine Krantsje vertellen, hoe in de achter ons liggende 75 jaar in Friesland de voetbal over de vel den rolde. Dat wordt een verhaal over roemruchte kampioenen als Frisia en Heerenveen, over het wel en wee van grote vereni gingen als Leeuwarden en Sneek, maar ook over de ups en downs van kleinere clubs als Nicator en Rood Geel en van eens vermaarde clubjes, die al lang niet meer bestaan als U.D.I., Bri- nio, L.V.V., Aristides en de Leeuwarder Boys We beginnen bij het begin - waar klonk hier voor de allereerste maal het gejuich voor een doelpunt op Voetbalspel (al eeuwen oud!) blijft lang een wilde bende Football Association jaagt kogel door de kerk Tegenstanders trappen niet meer toegestaan Gehol ach ter bal is onbegrijpelijke dwaasheid Pim Muiier zet door Nederlandsche Voetbal Bond opgericht Knaapje van elf richt Cricketclub Frisia op Frisianen gaan ook voetballen Historisch treffen tegen Be Quick Voet ballers niet serieus te nemen Sinaasap- pelkar in strafschopgebied Wie gaat graven in de ge schiedenis van de voetbalsport mag wel sterke spieren heb ben en een béste lep. Na het blootleggen van 4e historische feiten, die vijf en zeventig jaar geleden tot het ontstaan van onze Nederlandse Voet bal Bond hebben geleid, zal de geschiedschrijver immers nog veel verder moeten gra ven. Want eeuwen eerder werd er in de wijde wereld al gevoetbald om het werke lijk woeste spel van de jonge lui van toen met een beetje goeie wil zo maar te betitelen. Zo moeten de oude Grieken al een soort voetbalspel heb ben gekend en in de twaalfde eeuw trapten hele horden jon ge kerels uit verschillende steden in Engeland al tegen opgeblazen kalfsblazen aan winnaar werd de ploeg, die kans zag de blaas tot in het midden van de stad van de tegenstander te trappen. Ook in Italië was „het spel met de bad" al vroeg bekend en wie er naar keek moet het idee hebben gehad een veld slag te zien. Een wat fijnere variant op dit spel werd later in Enge land toegepast op een veld en toen ging het er om de kalfs- blaas over de doellijn van de tegenpartij te krijgen. Maar nog heel lang zou het „gedraaf achter de grote bal len" een wilde bende blijven en herhaaldelijk moesten En gelse koningen het voetballen strafbaar stellen: wie het ver bod overtrad ging de gevan genis in. In het begin van de zeven tiende eeuw werd dat verbod opgeheven, maar pas in 1862 kwam men er toe wat orde in de chaos te brengen; er werden toen tien regels opgesteld, waaruit we kunnen leren, dat het voetballen in die dagen nog veel op rugby leek: de bal mocht nog met de handen gestoplt worden en voor de voet op de grond worden ge legd, ze mocht niet getrapt worden, zolang ze in de lucht zweefde, een bal over de zij lijn getrapt moest door de zelfde speler met een trap in een rechte lijn naar het mid Het eerste officiële Nederlandse voetbalelftal. Behalve Bok de Korver hebben ze allemaal een petje op! Football Association, die de kogel door de kerk joeg en het spel alleen-met-de-voeten definitief losmaakte van wat men toen al rugby noemde. Deze Association verbood ook het trappen van een tegen stander; een volkomen be grijpelijke regel in onze ogen, maar nog niet zo logisch in die tijd;: de leden van de ver eniging Blackheath vonden dit besluit te ver gaan en trokken zich meteen uit de Association terug Net als bij rugby werd er eerst nog met vijftien man per ploeg gespeeld, maar spelregel (1866), hands maken mag niet meer (1869), het in stellen van de hoekschop (1873), er moet een scheids rechter zijn (1881), grens rechters langs de zijlijn (1884), officiële erkenning van het beroepsspel in Engeland (1885), het uitschrijven van de eerste competitie (1888), de doellat wordt verplicht (1890) er moeten ook doelnetten zijn! (1891). Dat de rage van het Engelse voetbal naar het vasteland zou overwaaien lag voor de hand Nog in hetzelfde jaar 1879 richtte Pim Muiier de eerste voetbalclub in Nederland op: de Haarlemsche Football Club. Kort daarna kwam er ook in Amsterdam een club en toen Hoogsteigenaardig regelde de jonge N.V.B. haar eerste com petitie, die eigenlijk geen competitie was: het team, dat een wedstrijd verloor was meteen uitgeschakeld en moest maar een jaar wachten op de volgende officiële strijd! In 1894 speelde voor de eerste maal een Bondselftal een in ternationale wedstrijd tegen een Engelse club en het was in ditzelfde, ook voor Fries land gedenkwaardige jaar, dat de Cricket- en Football Club Frisia het besluit nam toe te treden tot de Neder landse Voetbal Bond. Laten we dus in het volgende verhaal eerst aan de wieg gaan staan van deze L.A.C. als oudste Friese voetbadclub om daarna te zien, hoe na „Holland" ook Friesland de voetbal aan het rollen bracht. In 't volgende nummer van 't Kleine Krantsje: den weer in het veld worden gebracht en een bal achter de doellijn getrapt moest van- dezelfde plaats af worden af getrapt. In hetzelfde jaar '62 werd Notts County opgericht, de oudste, nu nog bestaande club uit de Engelse League en een jaar later kon men al beslui ten tot het oprichten van de Engelse voetbal bond, de spoedig werd,en het er elf en toen de beoefenaars van het rugby de ovale bal in gebruik namen in plaats van de ron de, was er weinig meer dat het voetbal nog op het ru were rugby deed lijken. In de volgende dertig jaar vielen er nog verscheidene belangrijke besluiten, die wij nu zo vanzelfsprekend vinden: het toepassen van de buiten en het was Neerlands sport- promotor nummer 1, W. J. H., alias Pim Mulier, die in 1879 z'n vrienden in Haarlem in wijdde in de geheimen van de voetbalsport. En het moet hier, in de Haarlemse Koe kamp, zijn geweest, dat voor de allereerste maal in ons land het gejuich voor een doelpunt weerklonk duurde het niet lang meer of overal rezen de clubjes als de bekende paddestoelen uit de grond. Van de spelregels, voor zover men daarvan al wat kaas had gegeten, trok men zich eerst maar niet al te veel aan en pogingen om tot een soort competitie te komen moesten bij gebrek aan leiding stran den. Bovendien werd het gehol door de jongelui achter het leer nog algemeen als een grote dwaasheid beschouwd en er zouden nog heel wat ballen worden stukgetrapt eer ook de ouders en de onder wijswereld er wat meer be grip voor begonnen te krijgen. Maar weer was het de ener gieke Pim Mulier, die door zette en op 8 december viel in Café Central in Den Haag de belangrijke hamerslag: de Nederlandse Voetbal Bond werd opgericht!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 10