Mooie praatstof over veertig jaar... Qezellige dagen VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Interesseert het U hoe de raad praat? bJatcb Redactie, administratie en advertentieafdeling Vredeman de Vriesstraat 1 a. d. Emmakade Telefoon 20302 Postgiro: 98 10 62 Bankrelaties Raiffeisenbank Amsterdamsche Bank N.V. 'T KLEINE MTS JE Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor Vredeman de Vriesstraat 1 aan de Emmakade - Leeuwarden Abonnementsprijs f 2,90 per half jaar f 5,80 per jaar v. h. buitenland f 7,50 per jaar Losse nummers 40 cent EERSTE JAARGANG - NUMMER 4 Verschijnt eenmaal in de veertien dagen 18 NOVEMBER 1964 De mooie herfstdagen, die zeker niet voor de vele dagen van deze zomer wilden onderdoen, lijken nu voorgoed voorbij te zijn. Terwijl we dit schrij ven drie uur in de mid dag dwingt een inkt zwarte lucht ons het licht in de kamer te ontsteken, klettert een dikke bui de regen tegen de ruiten, giert er een wrede wind door de schoorsteen. Het is het bekende goed- Hollandse weer, waarvan men zegt, dat het te slecht is om er een hond in uit te laten. Maar koud is het nog niet straks zal de tempera tuur nog verder zakken, komt de eerste sneeuw, krijgen we de eerste vorst. Voor velen, en met name voor de ouderen onder ons, is de winter geen pretje - wat kopen we voor de kou, voor de nat te sneeuw, voor de vorst en voor andere winterse narigheid. Toch is de winter onbe twist de gezelligste tijd van het jaar en we zitten er direct weer midden in: Sinterklaas is al in 't land, de Kerstman zet z'n bo men al klaar, voor we het weten vieren we het feest van oud en nieuw. I Vandaag over een week komt de Leeuwarder gemeen teraad bijeen ter behandeling van de gemeentebegro ting voor het volgend jaar. Deze vergadering is, als elke raadsvergadering, openbaar. Wie er be hoefte aan heeft, kan er zo komen binnenlopen op de tenen en zonder veel gedruis. De kans, dat alle stoelen op de publieke tribune bezet zullen zijn, lijkt niet groot: voor elke vierde klas voetbalwedstrijd zal de belangstelling groter zijn dan voor het optreden van de raad en wanneer op zo'n lange vergadering tien man komen kijken, oe de indertijd door hun gekoze nen zich in evenwicht houden op het wiebelende koord van de gemeentepolitiek, mogen de dames en heren raadsleden over de belangstelling voor hun ver richtingen al niet eens mopperen. Kan er ooit in het jaar nog sprake zijn van enige huishoudelijke gezellig heid, dan is dat nu: in de komende decembermaand met z'n vele vrije dagen, waarin we eindelijk weer eens een beetje rust kun nen vinden en ons zelf kunnen zijn. Vroeger werd het feest van de decembermaand goeddeels op straat ge vierd, nu doen we het thuis en dat is een goed ding: het biedt ons de kans, de gezinsband, die in deze moderne tijd zo gemakkelijk kan verslap pen, weer eens wat te ver stevigen. Een jaar of acht geleden bleef de publieke tribune in de Leeuwarder raadzaal maandenlang helemaal leeg. Alleen de heren van de krant waren toen de trouwe toer schouwers van de raad zo lang de vergadering openbaar bleef althans, want niet zo dra gingen de deuren dicht, of de pers snelde naar het belendende Oranje Bierhuis, waar het eerlijk is eerlijk -bij de rondborstige heer Mik meestal nog wel wat ge zelliger was. Toen er in deze tijd een raadsvergadering op een eer ste aprildag zou zijn, schreef een' krant, dat het gemeente bestuur alle bezoekende ge meentenaren in de pauze een glaasje Vermouth zou aan bieden. Reeds kreeg de auteur van het bericht spijt van z'n joke, toen om half acht de verga dering begon en er nóg geen mens op de raad bleek te zijn afgekomen, maar zie even voor negenen week toch nog de toegangsdeur en daar kwam na maanden! het eerste bezoek: een dikke me neer met een rond, rood hoofd en een glimlach, die alles en niets verried. Kwam ie voor het glaasje? Kwam ie voor de raad? Het raadslid, dat toevallig aan het woord was, onderbrak voor een moment zijn betoog ook andere leden van de raad toonden zich door deze onverwachte belangstelling verrast. Enfin, het werd pauze, maar de bezoeker kreeg z'n Ver mouth niet het krantebe- richt was zeker aan de aan dacht van het college van b. en w. ontsnapt Bij het hervatten van de zit ting bleek de publieke tribu ne weer geheel verlaten te zijn de raad heeft het daarna nog maanden zonder belangstelling moeten doen.... Goed, we mogen er nu wel even een grapje over maken, maar toch moet dit gebrek aan belangstelling voor wat onze raad doet, worden be treurd. Alleen wanneer het gemeentebetuur uitgespro ken spectaculaire zaken op de agenda zet, wil de publie ke tribune nog wel eens vol lopen, maar overigens lijkt de goegemeente het wel goed te vinden, wat de raad doet. En hoevelen zouden er wel niet zijn, die er in het ge heel geen weet van hebben, hoe er door gemeentebestuur en raad wordt gewerkt? Vandaar over een week: een mooie gelegenheid om eens een kijkje achter de scher men te nemen: de raadzaal is in het stadhuis, ingang Raad huisplein. Ajlombekend© en zeer sym pathieke instelling in Leeu warden liet een van z'n man netjes aanbellen aan woning van mevrouw L. aan de Mr. P. J. Troelstraweg. „Bin er oek kranten?" vroeg hij. „O, bent U er alweer?" reageerde mevrouw L. „Ik dacht dat jullie om de twee weken kwamen." „Nee...." antwoord de man na enig nadenken, „wij komme omme veertien dagen." ,,Op een novemberdag in 1964 ik weet het nog best, want ik waar doe krek dertien wudden staken we oppe hoek van 't Blokkepad teugenover de timmer fabriek van Timmermans een ouwe auto inne bran. Nou he' jou nog nooit so'n fik sien, sa'k je vetelle. Inne Vredeman de Vriesstraat konnen ze de rook nog sien, want er kwam meteen een fotograaf van 't Kleine Krantsje op af. En 't mooiste van'e grap: die foto het er nog in staan oek

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 1