Ons zoekplaatje 'T KLEINE KRANTSJE LIWADDERS, WAAR IS DIT huisde de molen naar hier. Dertien jaar vingen de machtige wie ken de wind nog op toen werd de molen door een felle brandj verwoest. Twee jaar later herrees Het Foruin als korenmolen uit z'n as en later werd de molen veranderd in een stoommolen, waar mee de grondslag werd gelegd voor de meelfabriek Fortuna. Alleen de oudste veteranen in de stad kunnen de stoere wind molens zelf nog hebben gezien, want het is al langer dan zestig jaar geleden, dat ze voor de stoomkracht het veld moesten ruimen. Wie deze fraaie plaat gaat vergelijken met de situatie van thans, zal moeten toegeven dat dit hoekje van Leeuwarden er nu wel heel wat minder romantisch uitziet dan in grootvaders tijd. Maar zul len onze altijd hardwerkende voorouders die romantiek zelf wel hebben gezien? Ja, waar in Leeuwarden zou deze prachtige foto zijn gemaakt? Drie trotse windmolens op een rijtje aan een vaart, waarin nog de skütsjes zeilen. Wel, het gefotografeerde punt is de hoek van de Harlingertrekweg, waar nu o.a. de nieuwe fabriek staat van de Firma Jongia. De molen op de voorgrond was de oudste van de drie: hij werd in 1699 als pelmolen gebouwd. Later veranderde Ipe Cats de pelmo len in een oliemolen en hij zal de molen ook wel de naam De Kat gegeven hebben. De tweede molen, die hier z'n wieken liet wentelen, was de olie molen De Jonge, die in 1871 werd gebouwd en de derde was de molen Het Fortuin, die heel vroeger op de Wirdumerpoortsdwinger stond, ongeveer op de plaats, waar nu het Beursgebouw staat. Toen deze Wirdumerpoortsdwinger in 1873 werd afgegraven, ver Het is blijkbaar niet eenvou dig het fotofragment, dat wij in 't vorige nummer van 't Kleine Krantsje afdrukten bij een van onze adverteer ders terug te vinden. Er kwamen althans minder goe de oplossingen binnen dan de vorige keer, toen wij een deel van het bord met de kantooruren van de OBAS hadden gepubliceerd. Nu zat het bordje, waarop al leen het woord (ge) sloten duidelijk leesbaar was, wel op een heel lelijke plaats en daar kwam bovendien nog een gemenigheidje bij, waar voor wij ons eigenlijk wel een beetje moeten veront schuldigen: dat bordje, met als volledige tekst ZONDAGS GESLOTEN plaatst onze ad verteerder alleen in het weekend voor het raam, zo dat alle speurders, die voor of na zaterdag en zondag zochten helaas wel kansloos moesten zijn. Welnu, het bordje was te vinden bij Rosier's Automo bielbedrijf en wel in het kan toortje bij de benzinepompen. De gelukkige winnaar van de boekenbon van vijf gulden werd de heer A. Bontekoe, Rameaustraat 3 in Leeuwar den. Hij krijgt zijn prijs thuis gestuurd. Verscheidene inzenders zoch ten hun oplossing in de hore- casector: 't Pannekoekhuysje was alweer! favoriet. Ook de cafetaria Samba werd genoemd, maar die is geen adverteerder, geachte inzend ster! Weer drukken wij een foto van een gevelfragment af, weer vragen wijbij welke adverteerder is dit plaatje ge maakt en nogmaals zal U ons moeten zeggen in welke ad vertentie in dit nummer het wapentje van Leeuwarden voorkomt. Stuur, liefst per briefkaart en voor woensdag 25 november, zo Uw oplossing in: Foto: adverteerder Jan Jansen Wapentje: adverteerder Piet Pietersen Naam: Kees Oplosser Aders: Camminghastraat 200 Woonplaats: Leeuwarden Adresseren aan: 't Kleine Krantsje Vredeman de Vriesstraat 1 Leeuwarden Als prijs stellen wij weereen boekenbon van vijf gulden beschikbaar. De uitslag komt in 't Kleine Krantsje van woensdag 2 de cember te staan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 3