FRIESLAND LAAT QQ QGQO0QO ROLLEN VERVOLG VERHAAL 'T KLEINE KRANTSJE Door ons uitstapje naar Sneek, waar al in 1890 Lycurgus als de eerste Sneker voetbalclub werd opgericht en waar we zagen, dat dit Lycurgus in 1907 met de voetbalvereniging Sparta de Lycurgus Sparta Combinatie ging vormen, hebben we de verrichtingen van Frisia in het competitievoetbal even uit het oog verloren. Eer der zagen we al, dat Frisia in de nieuw gevormde noordelijke tweede klas, waarin de Leeuwarders eerst al leen tegenover Be Quick en Achilles kwamen te staan, lange tijd een ondergeschikte rol zouden spelen: tus sen 1895 en 1901 werd Achilles viermaal, Be Quick tweemaal, maar Frisia geen enkele maal kampioen. Door het toetreden van verschillende clubs werd Frisia evenwel steeds sterker en eindelijk kon ook in Leeu warden het eerste feest ter ere van een voetbalkampioenschap worden gevierd. Eendracht maakt macht: Ajax en I.P. sluiten zich bij Frisia aan De kam pioensvlag gaat omhoog Er is geen club in 't noorden.... Frisia's zilveren feest Internationaal voetbal in Leeuwarden Slechte start in nieuw seizoen Frisia's roemruchte zegetocht Acht overwinnin gen in successie Dubbele cijfers in slot wedstrijd Voor de derde maal kampioen Felle concurrentie van W.V.V. De En gelsen geklopt En er is geen club in 't noorden, die Frisia kan verslaan! Het roemruchte kampioenselftal gefotografeerd op een ove rigens verlaten Wilhelminabaan van links naar rechts: M. E. Hepkema, H. M. Snijder, H. Kalt, D. Koopmans, E. van Beek, E. Pinto, S. de Vries, J. de Vries, J. Meindersma en W. Buikers. strijden, kreeg 23 doelpunten tégen zich en scoorde zelf geen enkele maal! Frisia's eerste eindigde in dit seizoen 1902-1903 achter Achilles op de tweede plaats en toen Ajax en I.P. daarna besloten zich bij Frisia aan te sluiten, kon in 1904 toen ook het Kampense Quick zich bij de tweede klassers had ge voegd met vereende krachten voor de eerste maal het noor delijke kampioenschap wor den behaald. Merkwaardigerwijs scheidden de I.P.ers zich toen weer van Frisia af en de blauwgelen achtten dit een zo groot ver lies, dat ze het helemaal hier aan toeschreven in de seizoe nen daarna hun kampioen schap niet te kunnen prolon geren. Door een groot tekort aan speelvelden moesten verschil lende kleinere clubjes in Leeuwarden na een kortston dig bestaan de wapens al strekken, maar Frisia mocht zich gelukkig prijzen een streep te kunnen zetten on In 1901 was ook het Zwolse Z.A.C. in de Nederlandse Voetbal Bond gekomen en bij Frisia, Achilles en Be Quick ingedeeld in de noordelijke tweede klas.. Al spoedig bleek, dat onze stadgenoten deze toetreding niet hoefd.en te zien als een extra hindernis op de weg naar het grote suc ces, want de Zwollenaren kampten met dezelfde kin derziekten, die Frisia hadden geplaagd en eindigden in de competitie voortdurend in de staart. Fietsten de elftallen van Fri sia en Be Quick elkaar in die goeie ouwe tijd nog tegemoet om eikaars krachten ergens halfweg te meten op een stuk je grond, dat aller goedkeu ring kon wegdragen, ook d,e competitiewedstrijden van Frisia tegen Z.A.C. werden gewoonlijk gespeeld bij een boer, wiens land toevallig even ver van Zwolle als van Leeuwarden verwijderd lag. Dat Frisia zich al krachtig ontwikkelde, mag blijken uit het feit, dat de Leeuwarders in 1902 al een tweede elftal in de strijd konden werpen: het werd bij de Leeuwarder clubs Ajax en I.P. (Instituut Poutsma) ingedeeld in de derde klas en niet onvermeld mag blijven, wat dit reserve team in de competitie pres teerde: het verloor al z'n wed In 't volgende nummer van 't Kleine Krantsje competitie zelfs geheel onge slagen beëindigen. Maar daar mee ging de kampioensvlag nog niet in top, want Achil les bereikte een zelfde pun tental en werd dank zij een beter doelgemiddelde kam pioen! Een jaar later speelden de Frisianen het weer klaar te eindigen met een even groot aantal punten als de grootste concurrent ditmaal W.V.V. maar nu waren de doelcij- fers van Frisia gunstiger en na een machtige 30 triomf op Achilles in Assen kon een week voor het zilveren jubi leum de kampioensvlag ge hesen worden. Doordat nu ook Frisia's twee de in de derde klas on geslagen het kampioenschap verwierf en bovendien Jong Frisia als eerste eindigde kon op een werkelijk glorieuze wijze het vijf en twintigjarig bestaan van Frieslands oud ste voetbalclub worden ge vierd. Zelfs voor het verslaan van gerenommeerde buitenlandse ploegen draaiden de Frisianen hun hand niet meer om: de Bremer Fuszballclub Lloyd, die op de tweede Paasdag van 1908 in Leeuwarden de eerste internationale wed strijd kwam spelen, werd met een 21 nederlaag naar Duitsland teruggestuurd. Was het een wonder, dat in die dagen dit schone lied door de Leeuwarder straten schal de: En er is geen club in 't noorden, die Frisia kan ver slaan? De reserveteams van de Leeuwarder voetbalverenigingen I.P. en Quick vereeuwigd. Was er voor 't plaatje een mooier decor te vinden dan de stoep voor de Ambachtsschool der het tot dusver geleide no madenleven en betrok in 1905 de Wilhelminabaan. Met grote seriewedstrijden, waaraan behalve Frisia zelf Be Quick, W.V.V. uit Win schoten en Olympia (het la tere L.V.V.) deelnamen, werd het nieuwe terrein ingewijd. Nu, bijna zestig jaar later, is er van „de baan" niets meer over dan de oude houten tri bune, die juist dezer dagen van z'n plaats is gehaald, een kwart slag is gedraaid en nu op de bude veemarkt uit kijkt. Hoewel Frisia langzamerhand al veertig leden en rond hon derd donateurs in de boeken had staan, bleven de finan ciële zaken zorgelijk, maar aan een likwidatie van de vereniging hoefde gelukkig niet te worden gedacht; zeker niet, toen P. A. de Haan „Pa" als „père de la vic- toire" bij Frisia de touwtjes in handen nam. Zienderogen ging de speel- sterkte van Frisia nu vooruit en in het seizoen 1906-1907 konden de Leeuwarders de

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 10