&Z' i ENAULT OSIER Het Sinterklaasfeest in de goeie ouwe tijd 'T KLEINE KRANTSJE VOOR NAAR (hifaiwat In de sicui (AjÓ jou In memoriam Meindert Rinsma Man ouds Wigersnta sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwS TeI.27984 Leeuwarden vaH Ontmoet in de stad dat wil zeggen in het Clubhuis op het Sportpark Cambuur de op en top amateuristische V.V. Leeuwarden mannen (van links naar rechts, staan de:) Arie Smit, Broer Sool- sma en Dukke van der Zee (en zittend:) Hampie Bakker, Willem Jansen, Siep Eden en Jitse de Groot. Ze willen de vroegere glorie van de Voet balvereniging Leeuwarden gestalte geven door het op richten van een soort reu- nistenvereniging, die jaar lijks enkele malen bijeen kan komen om nog eens fijn ou we herinneringen op te ha len. Dat daar een grote be- Het was een gezellige tij d, nu zo'n zeventig jaar geleden, toen we nog kinderen waren van een jaar of tien en we het Sinterklaasfeest van de school mochten meemaken, 's Mor gens ging het dan in optocht met juf of meester naar de Zalen Van der Wielen in de Breedstraat, waar rijen lange tafels klaarstonden: allemaal met papieren servetten ge dekt en rijk voorzien van korfjes, gevuld met een zak je pepernoten, een grote taai man, suikerbeestjes, een pren tenboekje en een kledingstuk je. We hadden een nummer op de borst en dat nummer stond ook op het korfje. Had een jongen of een meisje dat jaar goed opgepast dat was dan een uitzondering! dan stond op het korfje een ge drukt strookje: „Uitmuntend'' en er zat wat meer in dan in de andere. Overdag in de stad heerste er een gezellige drukte; het was een echte feestdag. Thuis maakte moeke een lekker kopje chocola voor de kinde ren, wat snoepgoed er bij en was het bedtijd, dan werd er gezongen onder de schoor steen en moest er een klomp je met wat hooi of stro staan voor het paard van de Sint. En 's morgens: korfje zoeken een heel feest! Bij de Waag stonden wel twintig kraampjes, allemaal Zelf voetbalde Meindert Rin- sma eerst in Friesland, maar Geert Sannes, knecht bij de oude heer Rinsma, maakte de jonge Meindert zo warm voor zijn plan een eigen voetbal club op te richten, dat Rin sma voor Friesland bedankte en voor Leeuwarden de eer ste penningmeester werd. Na tuurlijk kwam hij ook voor z'n nieuwe club binnen de krijtlijnen en na zijn actieve voetballoopbaan trok hij het scheidsrechts jasje aan. Al in 1931 honoreerde Leeuwarden de grote verdiensten van de heer Rinsma voor zijn ver eniging met het erelidmaat schap. Met Meindert Rinsma is een zeer beminnelijke vriend van ons heengegaan; een groot voetballiefhebber, die zich als weinig anderen met de steeds groter wordende volksclub Leeuwarden blijvend verbon den voelde. verlicht door rokende of stinkende petroleum tuitlam- pen, in ieder kraampje een Sinterklaas en een zwarte Piet en in iedere kraam een loterij. Zo'n lot kostte twee of drie cent en je kon er een grote taaipop mee winnen, soms voorzien van opschriften als „Wie mij neemt tot vrouw, krijgt nooit berouw" of „Hier heb je Trien, daar heb je Bram, we komen samen uit Molkendam". Ook kon je voor een cent dob belen om taai of een sinaas appel, maar wie niet van gok ken hield kocht voor z'n cent anijsmelk onder de Waag. 't Was daar een oorverdovend lawaai, want in elke kraam trok Zwarte Piet aan een gro te bel en luid razend werden de heerlijke waren aanbevo len. Natuurlijk was het ook groot feest voor de ouderen, die in de tjokvolle café's konden lo ten om eendvogels, ganzen en worst. Won een van de vrien den zo'n beest, dan werd er getracteerd en menig huisva der kwam wel eens scheef thuis, maar er werd dan veel door de vingers gezien. Zelf heb ik iemand gekend, die eens twee eendvogels won, maar die ook te diep in 't glaasje had gekeken. Hij gooide de twee met een touw aanelkaar gebonden vogels over z'n rug en thuis gekomen zei hij opgetogen SPANJAARDSLAAN 1(2 - LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20043 langstelling voor zal bestaan, staat wel bij voorbaat vast: wie ziet nu niet met bijzon der veel genoegen terug op de roemruchte jaren, waarin Leeuwarden een alom ge vreesde eerste klasser was en nog fenomenale clubs als Blauw Wit en Ajax kon ver slaan! „Het is opvallend" ver telden ze ons, „maar heel veel ouwe getrouwen komen nu weer bij Leeuwarden te rug. Zelfs bij de uitwedstrij den van ons eerste zien we cracks van vroeger langs het lijntje staan, die in geen ja ren meer bij het voetballen waren geweest. We willen ze weer eens bij elkaar halen, al die mannen, die Leeuwarden hebben grootgemaakt". Drieenzeventig jaar oud is plotseling overleden onze stadgenoot Meindert Rinsma, in 1917 een van de oprichters van de Voetbalvereniging Leeuwarden. De heer Rinsma, die vroeger een stucadoorsbe- drijf had, was een voetballief hebber in hart en nieren: heel zijn leven heeft hij, samen met zijn sportieve vrouw, het wel en wee van z'n geliefde club op de voet gevolgd en hoewel zijn gezondheid de laatste jaren al te wensen overliet, bezochten de heer en mevrouw Rinsma nog ge regeld de wedstrijden van het nu weer amateuristische Leeuwarden en van de Sport club Cambuur bij het tref fen van Cambuur tegen De Graafschap zat hij nog naast zijn vrouw op het vaste, ge reserveerde, plaatsje in de hoofdtribune. af en ze vond er alle nabe staanden verenigd in de voor kamer, terwijl de oude dame in de achterkamer stond op gebaard. Er hing een blauw rookgor dijn en ér was een borreltje op tafel, zodat het er toch nog gezellig leek. „Een tientje" zei mevrouw S., „vindt U dat goed?" Een tijdje bleef het stil, toen reageerde een van de aanwe zige heren: „nee, dat doen we niet drie gulden er bij, dan hebben we allemaal een gul den, want we zijn met z'n dertienen Toen de heer en mevrouw S. zéér snel besloten de woning aan de Troelstraweg te ko pen, wilden ze de vitrage uit de achterkamer wel overne men die hing er nog en wat moest de familie er mee, nu opoe gestorven was. Mevrouw S. trok er dus op Leeuwarden. A. Lubach Sr. tegen z'n vrouw: „Nou bin ik oek es gelukkig weest, vrouw! Toen deed hij een greep naar het touw, maar de eenden waren er door z'n lieve vrienden afgesneden. Dat was een hele teleurstel ling. „Wat het daar an se- ten?" vroeg zijn vrouw. „Tw. twee eendvogels" stotterde de man. „Dan binne ze zeker wégvlogen" ant woordde zij n vrouw. Ach, die fleurige tijd die tijd komt nooit weerom

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 4