FRIESLAND LAAT OQO ROLLEN w 'T KLEINE KRANTSJE Het samengaan van enkele kleinere voetbalclubjes in Leeuwarden met het toen al roemruchte Frisia leidde in 1904, zoals we twee weken geleden hebben gezien, tot het eerste noordelijke kampioenschap van deze oudste Friese voetbalclub. Een jaar later konden de blauwgelen de gloednieuwe Wilhelminabaan betrekken en met het vorstelijk bezit van dit eigen home zou Frisia in alle opzichten de eerste club in Friesland blij ven. In een bloeiende welstand en met veel lauweren aan de vaandels kon Frisia dan ook in 1908 z'n zilveren jubileum vieren en nu zullen we zien, dat de club van Pa de Haan in de eerste tijd daarna ook nog glorieuze successen boekte. Slechte start in nieuw seizoen Frisia's roemruchte zegetocht Acht overwinnin gen in successie Dubbele cijfers in slot wedstrijd Voor de derde maal kampioen Felle concurrentie van W.V.V. De En gelsen geklopt Frisia blijft de toon aangeven Formida bele Jan Heeger houdt alles er uit L.V.V. gaat ter ziele Kanibalengehuil bij het Kanaalvoetbal Frisia wil van de Wilhel minabaan af lilill De ontmoeting van Frisia tegen Roundhay A.AJF.C. was een grote gebeurtenis in voetballand. Dit zijin er twee fato's van: een spelmoment en een gezellig plaatje, vóór het begin van de strijd gemaakt. Dat eerste seizoen na het zil veren feest (1908-1909) begon overigens voor Frisia aller minst hoopvol, maar dat een voetbal vreemd kan rollen werd de Frisianen nu wel duidelijk. De openingswed strijd van de competitie bracht de teleurstelling van een ge lijk spel en daarop volgde een zware nederlaag met 15 in Winschoten tegen W.V.V. Drie verliespunten in twee wed strijden dus: een allesbehalve hoopvolle start Maar zie, wat er daarna ge beurde: Frisia herstelde zich in z'n derde match, won ook de vierde en voerde daarna de meest roemruchte zege tocht uit z'n hele bestaan. Stadgenoot L.V.V. werd kans loos geklopt met 7-2 en 6-0, W.V.V. werd voor de 5-1 ne derlaag met gelijke munt te rugbetaald, Velocitas kreeg er met 5-0 en met 9-1 van langs en tot besluit van een bril jante reeks van acht overwin ningen werd Achilles met de korfbalcijfers 14-2 in de pan gehakt. Dit alles bleek royaal vol doende om voor de derde maal de kampioensvlag te kunnen hijsen: weer was er in 't noor den geen club, die Frisia kon verslaan! Wellicht daarom ke ken de Frisianen maar eens naar sterkere tegenstanders uit en ze vonden die in de mannen van de Haarlemse H.F.C., in die dagen een van de sterkste ploegen van het land. De Leeuwarders moes ten er dan ook voor door de knieën gaan (0-3), maar de Hollandse bladen waren vol lof over het spel van de noor delijke tweede klassers, die zich „tot het uiterste" hadden verweerd. Het vertegenwoordigende team van de Friese Voetbal Bond, ddt het in deze tijd te gen de kampioenen durfde op te nemen, bleek lang niet te gen het spel van de Baanbe- woners opgewassen te zijn en droop met een nederlaag van 16-1 en de staart tussen de benen af. Meindersma, Pinto, Henny Kalt en Van Beek waren in deze succesvolle dagen de coryfeën van de Frisiaploeg en zij waren het ook, die ge kozen werden in het noorde lijke elftal, dat in Tilburg 3-3 gelijk speelde tegen zuid. Ook in het seizoen 1909-1910 kwamen Frisia en W.V.V. weer fel concurrerend tegen over elkaar te staan en wan neer de Winschotenaren er in deze competitie toevallig niet waren geweest, zou Frisia al weer zonder slag of stoot het kampioenschap hebben be haald. Want wéér werden L.V.V., Velocitas, Be Quick, Achilles en ook het debute rende Forward vlot geklopt, maar nu bleek W.V.V. tot tweemaal toe een onoverko melijke hindernis te zijn: én in Leeuwarden én in Win schoten gingen de Winschote naren zegevierend van het gras. Zoals trouwens in alle wedstrijden in dit seizoen, zodat W.V.V. zonder een en kele verliespunt het kam pioenschap verwierf. Voor een niet gering deel dankte W.V.V. dit geweldige succes aan twee stoere steun pilaren in de ploeg: de lange back Starke en de nog lange re doelman Van Slooten, die nauwelijks onder de deklat kon staan. Het voetballen had intussen zoveel terrein gewonnen, dat de pers de voetbalsport niet langer kon blijven negéren: er kwamen zelfs beknopte wedstrijdverslagen in de krant en het is de moeite waard een van die eerste voetbalversla gen eens te vergelijken met de verslagen van nu. Daarom schrijven we hier graag zo'n verhaaltje voor u over. „Frisia is naar Winschoten getrokken. Veler gedachten waren gistermiddag bij hen en aller blijdschap was groot, toen de halfzeventrein met de voorlopers der Frisiagarde de heerlijke tijding der over winning (1-0 goal) bracht, 't Heeft er weliswaar gespan nen, doch de Friezen hebben toch, dank zij Fortuna, Sam en Woortmann mogen over winnen. Ook Frisia heeft benauwde ogenblikken gehad, niet het minst, toen onder doodelijke stilte Winschoten uit een pe nalty de gelijkmakende goal hoopte te maken doch Heeger, enorm als altijd, den bal stopte eri prachtig weg werkte. Met de rust was nog niet ge scoord; een kwartier voor time wist echter Woortmann uit een kalmen overzet van Sam den bal in 't doel te koppen. In 't volgende nummer van 't Kleine Krantsje Toen de Wilhelminabaan nog midden in de wijde wereld lag: een foto van de wedstrijd NoordZuid in 1908 (43). Bij Frisia alle linie's goed; 't elftal was aldus: Heeger, Bu- kers, D. Koopmans, Meinder sma, U. Koopmans, de Vries, Jas, Faber, Vermeulen, Woort mann en Snijder. Ook W.V.V. was uitstekend, bovenal Baar- da, oud-Frisiaan en de lange Starke. Zondag a.s. is de beurt aan Achilles. De eindmatch der competitie zal tevens de be slissing brengen. Indien W.V.- V. het tot een gelijk spel weet te brengen (winnen is voor Frisia nóg beter) dan heeft Leeuwarden de kam pioenen binnen hare poorten. Wij blijven hopen!" Dit was een verslag van het Leeuwarder Nieuwsblad, dat na enkele jaren al zo ver ging om entreebiljetten uit te geven voor een internationale wedstrijd in Leeuwarden: het treffen van Frisia tegen Roundhay A.A.F.C. uit Leeds. Het voor deze tijd onvoorstel bare aantal van enkele dui zenden toeschouwers stond langs de lijn, toen het mu ziekcorps van „het negende" de ploegen muzikaal verwel komde. Dat al dat publiek niet ver geefs naar de Baan was ge komen wilden Frisia en Roundhay wel eens even la ten zien en beide ploegen speelden een prima partij. Maar en welke Fries had het anders gewenst! Frisia was de productiefste van de twee en won met 3-1. Het was een succes, waarover door de trotse Frisianen nog lang werd nagepraat! pikijgHewiipji O.-V'vïV''-';: -'-I''

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 10